Mała i Wielka Rawka

Krzemieniec to bieszczadzki szczyt o wysokości 1221 m n.p.m. Jest on zalesiony, więc z jego wierzchołka nie dojrzymy żadnych widoków. Swoją popularność zawdzięcza jednak temu, że na jego zboczu znajduje się trójstyk granic Polski, Ukrainy oraz Słowacji. W miejscu styku granic znajduje się charakterystyczny obelisk.

Pomiędzy Małą a Wielką Rawką
Pomiędzy Małą a Wielką Rawką

Start: Ustrzyki Górne
Cel: Mała, Wielka Rawka, Krzemieniec
Odległość: 14 km
Liczba Punktów GOT: 23
Czas wycieczki: maj 2018 r.
Link do mapy oraz śladu GPS: https://www.traseo.pl/trasa/mala-i-wielka-rawka-krzemieniec

Rana Dalmatina, Wielka Rawka i Krzemieniec

Plan na dzisiaj to przejście masywu Wielkiej i Małej Rawki, a także wejście na trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji, czyli Krzemieniec. Ruszamy z Ustrzyk Górnych szlakiem niebieskim, który przez pierwsze 2,5 km prowadzi Wielką Pętlą Bieszczadzką w kierunku Wetliny. Dopiero po tym odcinku docieramy do parkingu, z którego możemy ruszać w górę. Las to oczywiście buczyna, tutaj trochę wilgotniejszy z racji płynącego potoku. Po niedługim czasie w ściółce leśnej zauważamy żabkę. Pięknie nam pozowała do zdjęć przez kilka ładnych minut. Natka twierdzi, że to żaba zwinka Rana Dalmatina..:) Po niespełna dwóch godzinach wychodzimy z lasu. Tutaj jego granica jest dużo wyżej przesunięta niż na pozostałych bieszczadzkich połoninach, bo zaczyna się dopiero ok. 1200 m n.p.m. Przyczyną takiego stanu rzeczy są bardzo strome zbocza, co przekładało się w przeszłości na to, że pasterze nie chcieli w tym miejscu wypasać bydła. Po 2,5 h po wyjściu z Ustrzyk stajemy na szczycie Wielkiej Rawki. Wieje niemiłosiernie. Widoki otwierają się nam jedynie na ukraińskie i słowackie szczyty. Polskie połoniny oraz Tarnica spowite są w chmurach.

Żaba pod Wielką Rawką
Żaba pod Wielką Rawką
Na Wielkiej Rawce
Na Wielkiej Rawce
Na Wielkiej Rawce
Na Wielkiej Rawce

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJKrzemieniec- trójstyk granic

Ruszamy dalej niebieskim szlakiem na Krzemieniec. Po drodze spotykamy Straż Graniczną, która strzeże granicy polsko- ukraińskiej, która przebiega wzdłuż szlaku. Krzemieniec to zalesiony szczyt, stąd widoki stąd marne, jednak schodząc niżej natrafiamy na największą atrakcję tego miejsca, czyli trójstyk granic Polski, Słowacji oraz Ukrainy. W tym miejscu stoi sporych rozmiarów trójramienny obelisk, z którego każdej strony widnieje nazwa Krzemieniec w innym języku.

Szlak w kierunku Krzemieńca
Szlak w kierunku Krzemieńca
Granica polsko-ukraińska na bieszczadzkim szlaku
Granica polsko-ukraińska na bieszczadzkim szlaku
Podejście pod Krzemieniec
Podejście pod Krzemieniec
Krzemieniec
Krzemieniec
Na trójstyku granic
Na trójstyku granic
Pomiędzy Wielką a Małą Rawką
Pomiędzy Wielką a Małą Rawką

Mroczno na Małej Rawce

Wracamy z powrotem tym samym szlakiem na szczyt Wielkiej Rawki. Po godzinie gdy nas nie było, poprawiły się nieznacznie widoki, gdyż możemy spoglądać na cały masyw Tarnicy, która dzisiaj wygląda mroczno w ciemnych chmurach dookoła. Dalej wybieramy żółte znaki, które zaprowadzą nas na szczyt Małej Rawki. Idziemy granią, wiatr huczy, ale jest całkiem przyjemnie, mamy nadzieję, że nie zacznie padać deszcz. Po drodze mijamy betonowy słup, który jest pozostałością po pomiarach geodezyjnych, które były tutaj prowadzone. Na Małą Rawkę dochodzimy po 20 minutach. Na szczycie wysyp szkolnych wycieczek, dlatego robimy szybko zdjęcia, i ruszamy w dół, zielonym szlakiem w kierunku Bacówki pod Małą Rawką.

W drodze na Małą Rawkę
W drodze na Małą Rawkę
Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady
Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady
Na Małej Rawce
Na Małej Rawce

Bacówka pod Małą Rawką

Szlak tutaj jest bardzo stromy, co odczuwają nasze stawyL Wszystko rekompensują nam wspaniałe widoki, pięknej buczyny oraz bardzo dobra kawa w Bacówce. W ogóle jest tutaj bardzo przytulnie, dodatkowo miła obsługa sprawia, że planujemy wpaść tutaj kiedyś na nocleg. Po dłuższej chwili ruszamy w kierunku Przełęczy Wyżniańskiej. Po zameldowaniu się na parkingu nagle zaczyna bardzo mocno padać deszcz. Uffff…. Tym razem się udało nie zmoknąć. Chowamy się w toalecie i czekamy na jakiegoś busa… Niestety ponownie się nie doczekaliśmy, więc łapiemy stopa. Tym razem zatrzymuje się pierwsze napotkane auto, które jedzie w kierunku Ustrzyk i znów są to osoby z Jasła, coś mamy szczęście do tego miasta.

Leśny szlak do Bacówki
Leśny szlak do Bacówki
Bacówka pod Małą Rawką
Bacówka pod Małą Rawką
P.S. Wędrówkę zakończyliśmy na parkingu pod wiata czekając na koniec nagłej ulewy
P.S. Wędrówkę zakończyliśmy na parkingu pod wiata czekając na koniec nagłej ulewyMoże Cię zainteresuje? Tarnica z Ustrzyk Górnych?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!