Krizovy Vrch - skalne miasto, szlak, mapa

Skalne Miasto Adrspach jest niezwykle popularnym miejscem wycieczek. Formacje skalne, jakie się tam znajdują, wzbudzają zachwyt nad potęgą przyrody. Minusem tego miejsca jest jednak ogrom turystów. Mamy, jednak na to radę! Gdy większość osób udaje się do kas biletowych do wejścia do Skalnego Miasta, my wyruszamy żółtym szlakiem w przeciwną stronę. Naszym celem będzie Krizovy Vrch. Szczyt usiany formacjami skalnymi, które swym pięknem z pewnością nie ustępują tym znajdującym się w słynnym skalnym mieście.

Krizovy Vrch
Krzyż na punkcie widokowym na Krizovym Vrchu

Skąd rozpocząć wycieczkę? Adrspach lub Zdonov

Wycieczkę na Krizovy Vrch możemy rozpocząć z parkingu zlokalizowanego pod skalnym miastem Adrspach. Minusem takiego rozwiązania są po pierwsze ogromne tłumy turystów, jakie z pewnością tutaj spotkamy oraz to, że parking ten jest płatny, a dla pewności zaparkowania na nim konieczne jest zarezerwowanie miejsca przez Internet. Niestety, przy rezerwacji miejsca parkingu konieczne jest także zakupienie biletów wstępu do Skalnego Miasta. Jeśli nie chcemy zwiedzać tego popularnego miejsca, to pozostaje nam wyruszyć na wycieczkę z miejscowości Zdonov.

Zdonov to miejscowość położona na granicy polsko-czeskiej, granicząca z Mieroszowem. To właśnie z tej drugiej miejscowości najłatwiej jest tutaj dojechać. Przez Zdonov prowadzi nas wąska, asfaltowa droga, wzdłuż której wiedzie szlak o kolorze żółtym. Niestety miejsc parkingowych tutaj jak na “lekarstwo”, a możliwość pozostawienia samochodu istnieje jedynie w okolicach zatok autobusowych.

Krizovy Vrch
Droga Krzyżowa na Krizovym Vrchu

Przez Garncarską Dolinę na Krizovy Vrch

W zależności od tego, gdzie pozostawiliśmy samochód, czeka nas dłuższa lub krótsza wędrówka przez główną drogę w dół wsi. Na wysokości kościoła warto zboczyć nieco ze ścieżki, gdyż znajduje się tutaj ciekawa rzeźba pary z harmonią. Gdy będą kończyć się zabudowania miejscowości, skupmy swoją uwagę, gdyż nasz szlak skręca ostro w prawo. Prowadzi on przez pastwiska, które są ogrodzone elektrycznym pastuchem. Lepiej trzymać się wyznaczonej ścieżki i nie sprawdzać, czy pastuch działa. My, raz sprawdziliśmy i szczerze nie polecamy;)

Krizovy Vrch - skalne miasto, szlak, mapa
Garncarska Dolina

Malowniczy krajobraz, jaki się przed nami rozciąga, zachwyci nawet największego malkontenta. Na pierwszy plan wysuwa się XIX- wieczna kaplica św. Jana Nepomucena. Z prawej strony natomiast wyrasta wzniesienie Kopecek, na którego szczycie znajdują się ruiny kościoła z XVII wieku. Po lewej możemy spoglądać na cel naszej dzisiejszej wycieczki, czyli Krizovy Vrch (657 m n.p.m.).

Krizovy Vrch
Krizovy Vrch widziany z Garncarskiej Doliny

Dochodzimy do kapliczki, która przeszła remont na początku XXI wieku. Musimy przyznać, że idealnie się wpasowuje w tutejszy krajobraz. Nieco powyżej kapliczki, przy żółtym szlaku znajduje się także lapidarium. Możemy tutaj zobaczyć 19 różnych płyt i bloków skalnych. Przypominają nieco menhiry, w których lubował się Obelix ze słynnej bajki.

Krizovy Vrch - skalne miasto, szlak, mapa
Lapidarium pod Krizovym Vrchem

Drogą Krzyżową na Krizovy Vrch

Po wyjściu z Doliny Garncarskiej wchodzimy do lasu. Ścieżka od razu pnie się ku górze. Po kilku minutach docieramy do drewnianych schodów, które wyprowadzą nas aż na punkt widokowy zlokalizowany na Krizovym Vrchu. Na wprost natomiast biegnie ścieżka, którą dotrzemy do Adrspach.

Krizovy Vrch - skalne miasto, szlak, mapa
Na punkt widokowy na Krizovym Vrchu prowadzą drewniane schody

Mozolna wędrówka po drewnianych schodach pozwala nam dotrzeć do pierwszych formacji skalnych. Tutaj zaczyna się także droga krzyżowa, której żeliwne stacje wbudowane w skały będą nam towarzyszyć aż do samego końca wycieczki. Z każdym kolejnym krokiem nasz zachwyt nad otaczającymi nas formacjami skalnymi nie maleje. Poza tym jest tutaj cichutko i można w spokoju rozkoszować się tym, co nam dała natura. Oczywiście po drodze spójrzmy czasem na pochodzące z XVII wieku stacje drogi krzyżowej, które naszym zdaniem są arcydziełem idealnie wkomponowanym w potężne formacje skalne.

Zwieńczeniem naszej wędrówki jest skalny punkt widokowy, na którym znajduje się pochodzący z 1857 roku żeliwny krzyż osadzony na kamiennym postumencie z figurami św. Jana Nepomucena, św. Anny i św. Józefa. Rozpościera się stąd przepiękna panorama na Adrspach z potężnymi skałami skalnego miasta. Na zachód widoczny jest Kralovecky Spicak i najwyższe szczyty Karkonoszy ze Śnieżką w roli głównej.

Na północ natomiast dobrze widać masyw Lesistej Wielkiej, Stożek Wielki i wieś Zdonov, której ulicą wędrowaliśmy. Zachwycając się nad panoramą, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż nie ma tutaj żadnych barierek zabezpieczających, a pod nami znajduje się spora przepaść. Co istotne, krzyż nie znajduje się w najwyższym punkcie Krizovego Vrchu. Wierzchołek znajduje się nieco dalej, ale upodobał go sobie sokół wędrowny, więc lepiej nie mącić jego spokoju.

Krizovy Vrch - skalne miasto, szlak, mapa
Widok na Adrspach z Krizovego Vrchu
Krizovy Vrch - skalne miasto, szlak, mapa
Widok z Krizovego Vrchu w kierunku Gór Kamiennych
Krizovy Vrch - skalne miasto, szlak, mapa
Punkt widokowy na Krizovym Vrchu

W drogę powrotną do Zdonova wracamy po własnych śladach, nadal mając w pamięć przepiękny Krizovy Vrch.

Krizovy Vrch- alternatywa dla Skalnego Miasta Adrspach?

Czy Krizovy Vrch może być alternatywą dla Skalnego Miasta Adrspach? Zdecydowanie nie. Nie jest to tak rozległy teren i nie ma tutaj tak licznych formacji skalnych jak w Adrspach. Jednak, jeśli po zwiedzeniu tego słynnego miasta macie jeszcze siłę, to zachęcamy Was do odwiedzenia Krizovego Vrchu. Na pewno nie będziecie zawiedzeni, a tylko utwierdzicie się w przekonaniu, że otaczający nas świat jest fascynujący.

Krizovy Vrch - skalne miasto, szlak, mapa
Garncarska Dolina na zejściu z Krizovego Vrchu

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!