Kopalnia Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach - zwiedzanie, dojazd

Przemierzając krajową “8” łączącą Wrocław z Kłodzkiem przejeżdżamy przez osadę Szklary- Huta. Większość osób nie zwraca uwagi na to miejsce. Stare, opuszczone i grożące zawaleniem budynki raczej nadają się bardziej jako scenografia do kręcenia horroru niż jako atrakcja turystyczna. Jednak, pomiędzy ruinami można dojrzeć kierunkowskaz wskazujący, że znajduje się tutaj Podziemna Trasa Turystyczna- Kopalnia Niklu, Chryzoprazu i Opalu. Czy warto się tutaj zatrzymać w Kopalni w Szklarach i zajrzeć w podziemia? 

Opuszczone ruiny po kopalni w Szklarach
Kopalnia Niklu i Chryzoprazu w Szklarach

Kopalnia Niklu, Chryozprazu i Opalu w Szklarach- gdzie zaparkować?

Choć na pierwszy “rzut oka” miejsce kompletnie nie zachęca do jego odwiedzenia to, jednak my proponujemy Wam przełamać pierwsze wrażenie i odkryć okolicę. Samochód możemy zostawić na parkingu zlokalizowanym wzdłuż głównej drogi (kilka miejsc parkingowych, chyba że zaparkuje autobus, wtedy ilość miejsc drastycznie się zmniejsza), a następnie podejść kilkaset metrów pomiędzy zabudowaniami dawnej osady do wejścia na trasę turystyczną. Inną, dużo wygodniejszą opcją, jeśli poruszacie się samochodem osobowym, jest dojazd w pobliże trasy turystycznej, gdzie przygotowano parking na ok. 20 samochodów (zerknijcie na poniższą mapę). 

Jak powstała kopalnia w Szklarach?

Wydobycie kamieni półszlachetnych w Szklarach na większą skalę rozpoczęło się w XVIII wieku. Wtedy, to z rozkazu króla Prus- Fryderyka II nastąpiła inwentaryzacja ziem dzisiejszego Dolnego Śląska. W jej wyniku niemieccy geolodzy natrafili w okolicach Ząbkowic Śląskich na złoża chryzoprazu, zwanego przez samego króla “zielonym złotem”. Ten kamień półszlachetny tak spodobał się władcy Prus, że rozkazał on jego pozyskiwanie. Następnie przekształcał go w różnego rodzaju biżuterię, która stanowiła istotny element wystroju jego dworu. Przykładowo, w pałacu w Poczdamie powstała nawet sala chryzoprazowa. 

Będąc w okolicy koniecznie odwiedź Ząbkowice Śląskie!

Dzieje kopalni niklu rozpoczynają się później, bo w 1890 roku. Inżynier Alfred Reitsch potwierdził wówczas występowanie rud niklu w okolicach Szklar. W związku powołano na tym terenie Śląskie Zakłady Niklowe, które wybudowały w pobliżu kopalnianych szybów niewielką hutę. Szybko okazało się, że urobku jest na tyle dużo, że potrzeba wybudować większą hutę, którą wzniesiono już w 1900 roku. Kopalnia niklu w Szklarach stanowiła istotne źródło materiału wykorzystywanego w przemyśle zbrojeniowym. Stąd największe sukcesy zakład ten świętował w czasie wojen światowych. 

Kopalnia po II wojnie światowej

Po II wojnie światowej kopalnia niklu została zamknięta. Dopiero w latach 60. XX wieku uruchomiono ją na nowo. Niestety, zdecydowano się na pozyskiwanie urobku metodą odkrywkową. Spowodowało to zasypanie i zalanie wielu szybów górniczych, a tym samym zniszczenie najbardziej wartościowych stanowisk geologicznych. W tym czasie pozyskiwany nikiel był transportowany do ZSRR, gdzie tak jak w przypadku III Rzeszy był wykorzystywany w przemyśle zbrojeniowym. W czasie, gdy na powierzchni trwało wydobycie niklu, w podziemiach stworzono schron przeciwatomowy. Miał on stanowić ochronę dla ok. tysiąca osób w przypadku ataku nuklearnego na Polskę. Dzięki temu zabiegowi, część kopalni nie została zniszczona i możemy ją dzisiaj zobaczyć na własne oczy. 

Całkowite zamknięcie kopalni i huty w Szklarach nastąpiło w 1993 roku. Od tego czasu okoliczne budynki zostały zajęte przez komornika, a następnie rozgrabione i zniszczone przez złomiarzy. Dzisiaj pozostaje nam jedynie zwiedzanie sztolni “Robert”, która jako jedyna ostała się w dobrym stanie. W 2013 roku została wysprzątana i zabezpieczona przez pasjonata geologii i nowego właściciela kopalni. Od tego czasu otworzono ją również dla ruchu turystycznego. 

Kopalnia Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach- zwiedzanie

Podziemna Trasa Turystyczna w Kopalni w Szklarach ma ok. 500 metrów długości, a jej zwiedzanie trwa ok. 1 godziny. Wejście na trasę jest tożsame z wejściem do sztolni “Robert”. W trakcie zwiedzania przewodnik opowiada pokrótce o historii tego miejsca, a jednocześnie pokazuje nam “na żywo” jak wyglądają minerały, w tym kamienie półszlachetne, które “zatopione” są w skale. W pewnym momencie możemy ujrzeć nawet 81 minerałów w jednym miejscu, co stanowi ewenement w skali całego kraju! Podczas zwiedzania możemy także zobaczyć wystawę minerałów pozyskanych w okolicach Szklar. 

Wejście do sztolni ,,Robert'' w Szklarach
Wejście do sztolni ,,Robert” w Kopalni Niklu, Chryozprazu i Opalu w Szklarach

Zwiedzanie kopalni informacje praktyczne

  • Zwiedzanie jest możliwe od maja do października, od wtorku do niedzieli w godzinach 10-16;

  • Bilet wstępu kosztuje 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy);

  • Sztolnia, którą zwiedzamy, nie jest oświetlona, stąd na wejściu otrzymujemy latarkę;

  • Temperatura w kopalni to zaledwie 8 stopni Celsjusza, więc nawet w ciepły i słoneczny dzień warto się ubrać cieplej jeśli się tutaj wybieramy;)

  • Wstęp do kopalni jest od 4. roku życia, dlatego nasza Tosia musiała poczekać przed wejściem, a my zwiedzaliśmy sztolnię podczas dwóch wejść;

Wszystkie informacje sprawdźcie zawsze na stronie Kopalni Niklu, Chryzoprazu i Opalu -> https://www.kopalniaszklary.pl/

 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!