Milenijny Krzyż pod szczytem Chełmca
Góry Wałbrzyskie Korona Gór Polski Sudety

Góry Wałbrzyskie: Chełmiec z Wałbrzycha

Milenijny Krzyż pod szczytem Chełmca
Milenijny Krzyż pod szczytem Chełmca

Co tam deszcz… Pora ruszyć w góry! Kierunek Chełmiec

Dzwonek budzika, na zegarku 5.30, za oknem ciemno, na oknach krople padającego deszczu. Kto wpada na pomysł by wstać z ciepłego łóżka i w wolny dzień wybrać się na górskie szlaki? My znamy przynajmniej dwie takie osoby… siebie! 🙂 Szybkie śniadanie i ruszamy w drogę. Po godzinie przestaje padać, a po 1,5 h jazdy meldujemy się na szlaku prowadzącym na Chełmiec- drugiego co do wysokości szczytu Gór Wałbrzyskich. Auto pozostawiamy na dużym parkingu przy stadionie, aquaparku i hali sportowej. Duży kompleks to i parking jest tutaj duży, więc na pewno każdy znajdzie dla siebie miejsce:) 

Szlak usłany jest jesiennymi liśćmi
Szlak usłany jest jesiennymi liśćmi

Start: parking przy stadionie Górnika Wałbrzych
Cel: Chełmiec Odległość: 7,5 km 
Liczba punktów GOT: 12
Czas wycieczki: październik 2018 r. 

Chełmiec- Przez hałdy jak na Śląsku

Ruszamy żółtym szlakiem. Początek maszerujemy asfaltem, a dookoła nas wyrastają liczne hałdy. Czujemy się jakbyśmy się przenieśli na Kostuchnę do Katowic i żadnej w tym stwierdzeniu przesady. Owe hałdy świadczą o tym, że górnictwo w Wałbrzychu miało się całkiem dobrze. Wracamy jednak do górskich tematów:) 

Pozostałości po eksploatacji górniczej
Pozostałości po eksploatacji górniczejByleby do góry…

Maszerujemy do góry, ciągle mając pod stopami nawierzchnię asfaltową. Śmiejemy się, że Polacy tak jak Czesi chcą sobie wybudować szerokie drogi na szczyty górskie. Żółty szlak odbija w lewo, my idziemy dalej za znakami ścieżki rowerowej, do której po kilku minutach dociera niebieski szlak z Boguszów- Gorce. W planach mieliśmy kontynuować wycieczkę tym szlakiem, jednak jak to u nas bywa wszystko zmienia się niczym w kalejdoskopie. Szlak niebieski gubimy, aż tu nagle pojawiają się czarne znaki na drzewach. Szybki podgląd na mapę, a tam takiego szlaku nie ma! Trochę się zdziwiliśmy, dlatego że nasza mapa jest stosunkowo nowa, a tutaj sieć szlaków znacznie się powiększyła. Po raz kolejny idziemy w górach „na czuja” byleby wyżej, no bo przecież w okolicy innego szczytu nie ma… 🙂

Nowe spodnie trekkingowe? Milo Brenta w najlepszych cenach, kliknij i sprawdź!

Na szczycie Chełmca
Na szczycie Chełmca

Chełmiec- Stromym szlakiem na szczyt

Po jakimś czasie dochodzimy do zielonego szlaku. Nasz zegarek wskazuje, że do szczytu mamy 250 m… oczywiście w pionie:) Szlak po krótkim odcinku dosłownie staje dęba! Jest tak stromo, że nawet największemu wrogowi nie polecilibyśmy tego szlaku, no chyba, że ktoś pragnie popracować nad swoją kondycją;) Na szczycie meldujemy się po 5 kwadransach od wyjścia z parkingu. Pogoda nas nie rozpieszcza, widoki są marne, a do tego wieża widokowa, która miała być otwarta od 9.00 jest zamknięta na cztery spusty. Warto wspomnieć, że wieża ta powstała z funduszy rodziny Hochbergerów, właścicieli, m.in. potężnego, nieodległego zamku Książ. Na szczycie Chełmca stoi również budynek wykorzystywany przez krótkofalowców i przekaźnik radiowo- telewizyjny. Nieznacznie poniżej szczytu znajduje się Krzyż Milenijny postawiony w tym miejscu w 2000 r., do którego prowadzi droga krzyżowa. 

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ
Wieża widokowa na szczycie Chełmca
Wieża widokowa na szczycie Chełmca

Szukasz noclegu w Górach Wałbrzyskich? Kliknij i sprawdź ofertę od booking.com!

Która góra jest wyższa?

My robimy zdjęcie pod tabliczką z wysokością 851 m n.p.m., które będzie dokumentacją zdobycia przez nas kolejnego ze szczytów Korony Gór Polski. W tym miejscu należą się wyjaśnienia, dlaczego drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich zaliczany jest do Korony Gór Polski (najwyższa jest Borowa- 853 m n.p.m.). Przez długi czas sądzono, że Chełmiec liczy sobie 869 m n.p.m. a to dlatego, że za punkt triangulacyjny przyjęto  szczyt wieży widokowej, a nie szczyt góry. To sprawiło, że Chełmiec nadal zalicza się do KGP, choć budzi to duże kontrowersje i z wielu stron wywierana jest presja by to Borową wliczyć do KGP. Dla bezpieczeństwa, Borową warto,też zdobyć i wtedy nikt nie podważy zdobycia najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich. My na pewno na tą górę się również w przyszłości wdrapiemy. 

Tajemniczy kanał w buczynowym lesie
Tajemniczy kanał w buczynowym lesie

Buczynowym lasem

Póki co schodzimy żółtym szlakiem, który wiedzie przez piękny las buczynowy. Zdecydowanie nie jest tu tak stromo jak na przeciwległym zboczu góry, którym prowadzi szlak zielony. Spotykamy biegaczy ale i grzybiarzy, co raz więcej ludzi wychodzi do góry. My po 10 jesteśmy już przy aucie i tym samym kończymy przygodę z Chełmcem. Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

You may also like...