Kolejkowo Gliwice - czy warto odwiedzić?

Kolejkowo Gliwice to największa makieta kolejowa w Polsce. Będąc tutaj, przenosimy się do pomniejszonego 25-krotnie realnego świata. Odnajdziecie tutaj znane ze śląskich miast obiekty, ich mieszkańców, a także przemykające pomiędzy nimi pociągi! Makieta zachwyciła nas swoim wykonaniem. Z ogromną starannością jest w niej dopieszczony każdy szczególik.  Jak już wkręcicie się w ten miniaturowy świat, to gwarantujemy Wam, że jego odkrywanie da Wam mnóstwo frajdy! 

Kolejkowo Gliwice
Kolejkowo Gliwice

Śląskie miasta w miniaturze

Dzięki temu, że mieszkaliśmy kilka lat na Górnym Śląsku, nie mieliśmy problemu, by rozpoznać obiekty, które zostały tutaj wiernie odwzorowane. Największym modelem w Kolejkowo Gliwice jest kościół św. Anny z katowickiego Nikiszowca, czyli dzielnicy, w której świetnie czuć śląskość, a w niedzielne południe unosi się zapach klusek śląskich i modrej kapusty. Najwyższym modelem jest natomiast gliwicka radiostacja, która w Kolejkowo ma 4 metry.

Możemy tutaj także zobaczyć gliwicki ratusz oraz dworzec, z którego co chwilę odjeżdżają pociągi. Ciekawie jest także na ulicy 3 maja w Katowicach, gdzie odzwierciedlone jej życie sprzed 100 lat. Dla miłośników zabytków miłym akcentem będzie mniaturka zamku w Będzinie. Ogromne wrażenie robi także imitacja burzy nad Rudą Śląską. Podobno jest to jedyna na świecie burza na makiecie! 

Zobacz także: Sprawdź także: Pszczyna- co warto zobaczyć?

Pociągi, pociągi, wszędzie pociągi! 

Czym byłoby kolejkowo bez pociągów? No właśnie! Przecież to pociągi tworzą niesamowity klimat tego miejsca! W całym Kolejkowo Gliwice znajduje się ok. 460 metrów torów, po których jeździ 12 pociągów i 58 wagonów. Nie są to tylko dobrze nam znane składy PKP Intercity. Odnajdziemy tutaj także pociągi zabytkowe, a interesujące są także te poruszające się po Dzikich Gliwicach, czyli odwzorowanym Western City. Tutaj także możemy zobaczyć jedyny w Polsce pływający po makiecie statek- w przypadku Kolejkowo Gliwice jest to Western River przemierzający wody rzeki Mississipi. Oglądając miniaturowe miasta Śląska, odnajdziemy także tramwaje, które są ważnym elementem komunikacji w metropolii śląskiej. 

Odwiedź także Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Życie mieszkańców w Kolejkowo

To, co nas najbardziej zainteresowało w Kolejkowo Gliwice to wierne odwzorowanie życia tutejszych mieszkańców. Możemy podejrzeć mieszkańców tych miniaturowych miast w pracy, domu, czy w trakcie spędzania przez nich wolnego czasu. Możemy wraz z nimi poczekać na przystanku na kolejny tramwaj, czy uciekać przed zbliżającą się burzą. Po pracy możemy natomiast udać się z nimi do restauracji, czy na dyskotekę. Możemy także dojrzeć procesję wokół kościoła zorganizowaną z okazji Bożego Ciała, czy Młodą Parę cieszącą się po zawarciu związku małżeństwa. Doba w Kolejkowo  trwa 13 minut. Po 9- minutowym dniu  następuje 4- minutowa noc, w której czasie rozświetlają się uliczne latarnie i wnętrza domów tutejszych mieszkańców. 

Będąc w okolicy odwiedź także Polskie Malediwy w Jaworznie

Miasto z Piernika w Kolejkowo Gliwice

W okresie świąt Bożego Narodzenia Kolejkowo zaprasza na szczególną wystawę. Miniaturowe miasto, które jest prezentowane, zostało zbudowane z piernika! Pomiędzy słodkimi domkami suną składy pociągów, jednak to, co tutaj najbardziej przyciąga nieziemski zapach tego świątecznego ciasta! 

Zobacz także: Geosfera Jaworzno

Kolejkowo – czy warto odwiedzić?

My, zdecydowanie polecamy Wam odwiedzić Kolejkowo Gliwice. Ten miniaturowy świat po prostu wciąga! Ponadto, wyjątkowy kunszt wykonania kolejnych figurek i domków jest godny podziwu dla osób budujących tę makietę. Nawet nasza Tosia była bardzo zainteresowana tym, co dzieje się w tym mini świecie. Co chwilę starała się stawać na umieszczone tutaj podesty i podglądać życie mieszkańców.

Zobacz także Radiostacja Gliwice

Kolejkowo Gliwice - czy warto odwiedzić?

Kolejkowo Gliwice- gdzie się znajduje? 

Kolejkowo Gliwice znajduje się w centrum handlowym Europa w Gliwicach. Dojazd do niego jest bardzo łatwy, gdyż znajduje się ono w pobliżu węzła autostradowego Sośnica, na którym krzyżuje się autostrada A4 z autostradą A1. 

Kolejkowo Gliwice- bilety i godziny otwarcia

Kolejkowo Gliwice jest otwarte codziennie (również w niedziele i święta) w godzinach 10-19. Przed wizytą warto jednak zaglądnąć na stronę internetową Kolejkowo Gliwice i dowiedzieć się, czy nie występują jakieś wyjątki w godzinach otwarcia. Również ceny biletów najlepiej sprawdzić na stronie internetowej Kolejkowo, gdzie możecie również je zarezerwować na konkretną godzinę. 

Może Cię zainteresuje? Palmiarnia w Gliwicach- czy warto ją odwiedzić?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!