Klasztor Cystersów w Henrykowie
Sudety Wzgórza Niemczańsko- Strzelińskie

Wzgórza Strzelińskie: Klasztor Cystersów w Henrykowie

Rowerem przez Ziębice do Henrykowa

Na wycieczkę do opactwa Cystersów w Henrykowie wybraliśmy się rowerem. Przejeżdżaliśmy przez Przedgórze Paczkowskie (stąd rozpościerała się szeroka panorama na Sudety Wschodnie i Środkowe- zerknijcie na film, na naszym profilu na FB, naprawdę robi duże wrażenie), a następnie przez Ziębice. Jest to miejscowość o zabudowie typowej dla innych miast Dolnego Śląska. W centralnej części miasta- rynek z ratuszem, kilka ulic odchodzących od niego, a wszystko otoczone murem obronnym. Niestety podobnie, jak inne miasta, Ziębice są bardzo zaniedbane, a ich potencjał historyczny zupełnie niewykorzystany. 

Henryków
Klasztor Cystersów w Henrykowie

Klasztor z Księgą Henrykowską

Henryków leży 8 km za Ziębicami w kierunku na Wrocław. Jest to wieś, której centrum stanowi klasztor Cystersów otoczony potężnym parkiem. Obiekt głównie znany z kroniki klasztornej z XIII w. zwanej Księgą Henrykowską (to właśnie w tej księdze zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim). Właśnie został założony klasztor z inicjatywy samych- Henryka Brodatego i Henryka Pobożnego.

Klasztor Cystersów w Henrykowie
Klasztor Cystersów w Henrykowie

Rozbudowany w renesansie i baroku

Od tego czasu klasztor miał bardzo burzliwą historię. Jednak to, co dzisiaj można oglądać jest wynikiem jego rozbudowy w okresie renesansu i baroku, co jest widoczne w pięknych zdobieniach, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz kościoła. To co rzuca się na pierwszy rzut oka to ogrom bogactwa. Niestety klasztor jest zaniedbany. Taki zabytek powinien być okiem w głowie rządzących, a widać, że niestety tak nie jest. Szkoda, ze budowane są nowe, potężne budowle sakralne, a te, które stanowią zabytek klasy „0” podupadają.

Klasztor Cystersów w Henrykowie
Klasztor Cystersów w Henrykowie

Wokół Wzgórza Strzeliński

Będąc w Henrykowie warto również odwiedzić Wzgórza Strzelińskie. Nas niestety przestraszył deszcz i aby zwiedzić tę okolicę będziemy musieli jeszcze do niej wrócić.

Osoby zainteresowane bardzo szczegółową historią klasztoru Cystersów zachęcamy do lektury wpisu z linku: 

http://www.henrykow.ziebice.pl

Klasztor Cystersów w Henrykowie
Klasztor Cystersów w HenrykowieJeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

You may also like...