Widok z wieży na Kalenicy w kierunku Ślęży

Kalenica (964 m n.p.m.) to trzeci co do wysokości szczyt Gór Sowich (po Małej i Wielkiej Sowie). Na jej wierzchołku stoi od 1933 roku, wysoka na 20 metrów wieża widokowa, z której rozpościerają się bardzo rozległe widoki. Na szczycie Kalenicy stanęliśmy już raz- wtedy wędrowaliśmy na nią z Przełęczy Woliborskiej. Tym razem decydujemy się na wariant pętelki, którą rozpoczniemy przy Leśnym Dworku w Bielawie.

Leśny Dworek
Leśny Dworek

Kalenica szlak- Zaczynamy przy Leśnym Dworku

Samochód parkujemy na parkingu zlokalizowanym tuż  obok byłego stawu przy Leśnym Dworku. Spokojnie zmieści się tutaj ok. 50 samochodów, ale obawiamy się, że w ciepły weekendowy dzień może być tutaj ciężko z zaparkowaniem. My, przyjechaliśmy tutaj w tygodniu, więc takich problemów nie mamy. Leśny Dworek to willa zbudowana dla syna przedsiębiorcy Christiana Dieriga, Friedriga, którego rodzina użytkowała ten budynek do 1945 roku. W 1989 r. otwarto tutaj restaurację, która jednak nie przetrwała do dnia dzisiejszego. Obecnie budynek jest w rękach prywatnych i jego stan można określić jako zadowalający. Szkoda, że nie został dotychczas wykorzystany jego potencjał i nie otworzono tutaj kawiarni, hotelu, czy innego obiektu, typowo turystycznego. 

Zobacz także: Jezioro Bystrzyckie- spacer wokół jego brzegu

Leśny Dworek
Leśny Dworek

Kierunek Bielawska Polanka

Spod Leśnego Dworku ruszamy wraz z niebieskim i zielonym kolorem na szlak. Do pierwszego punktu naszej wycieczki, czyli Bielawskiej Polanki (803 m n.p.m.) według szlakowskazu mamy równe 90 minut. Początkowo wędrujemy wygodną, szeroką ścieżką wśród buczyn. Las jest piękny, idealnie nadaje się na reset po pracy, czy spacer z dzieckiem (p.s. na tym odcinku szlaku bez problemu poradzi sobie wózek dziecięcy). Po ok. 10 minutach szlak niebieski skręca w prawo, a my podążamy już tylko i jedynie za zielonymi znakami. Po kolejnych 10 minutach wędrówki po szerokiej ścieżce, szlak skręca nagle w lewo i zaczyna robić się coraz bardziej stromo. Szlak tutaj biegnie typowo leśną ścieżką. Przed osiągnięciem pułapu 800 metrów n.p.m. czeka nas jeszcze trawers Końskiej Kopy (791 m n.p.m.). Cały ten odcinek od Leśnego Dworku pozbawiony jest jakichkolwiek widoków. Bywa nudno, ale czasem o to chodzi na górskim szlaku, by królowała po prostu cisza:) Tuż przed Bielawską Polanką wychyla się z lewej strony szczyt Popielaka (856 m n.p.m.), który zdobywa się podążając w kierunku Kalenicy z Przełęczy Woliborskiej.  Po niewiele ponad godzinie od opuszczenia samochodu, meldujemy się na Bielawskiej Polance, gdzie znajduje się wiata turystyczna, a także miejsce na ognisko. 

Buczynowy las
Buczynowy las
Na zielonym szlaku
Na zielonym szlaku
Bielawska Polanka
Bielawska Polanka



Kierunek Kalenica! 

Z Bielawskiej Polanki wraz z czerwonymi (fragment Głównego Szlaku Sudeckiego) i żółtymi szlakowskazami udajemy się w kierunku szczytu Kalenicy. Po ok. 10 minutach, ścieżka którą wędrujemy zakręca w lewo i pnie się stromo do góry. To dzisiaj najbardziej stromy odcinek, który mamy do pokonania. Prawie 100 metrów przewyższenia, mozolnie krok za krokiem pokonujemy dość sprawnie. Po drodze spotykamy miłą parę seniorów (na pewno 70+) i życzymy sobie, by za kilkadziesiąt lat również znaleźć się wspólnie w górach, tak jak oni 🙂 Tuż przed wierzchołkiem Kazalnicy, tablice informacyjne wskazują, że wkraczamy w bramy Rezerwatu Przyrody Bukowa Kalenica. Charakterystycznym elementem tego obszaru są karłowate buki, które rosną na podłożu skalnym. Warto rozejrzeć się dookoła, bo tych drzew jest tutaj naprawdę sporo. Po dywagacjach nad ochroną przyrody i ok. 100 minutach wędrówki meldujemy się przy wieży widokowej na Kalenicy (964 m n.p.m.). 

Szlak na Kalenicę
Szlak na Kalenicę
Podejście na Kalenicę
Podejście na Kalenicę

Wieża widokowa na Kalenicy 

Wieża widokowa na Kalenicy stoi w tym miejscu nieprzerwanie od 1933 roku. Wiekowość tej budowli widać po tym, że jej konstrukcja przyjęła już w pełni rdzawy kolor. Mimo to, jej stan techniczny jest dobry i śmiało można wchodzi na taras widokowy zlokalizowany na prawie 20 metrach. A, że wejść tutaj warto niech świadczą poniższe zdjęcia:) Z wieży, widać znaczną część Sudetów. Poczynając od wschodu: Góry Opawskie, Bardzkie, Złote, Masyw Śnieżnika, Orlickie, Bystrzyckie, przez Góry Stołowe, Broumovske Steny, Wzgórza Włodzickie, Góry Kamienne, Wałbrzyskie, aż po Karkonosze ze Śnieżką w roli głównej. Najbliżej nas wyrasta natomiast Wielka i Mała Sowa. Na północy wyłania się Ślęża z Radunią, a w tle widoczny jest również wrocławski Sky Tower. Widoki, jakie przyszło nam podziwiać są oszałamiające, można by było tutaj tak stać długo i wpatrywać się w kolejne punkty na horyzoncie. 

Będąc w okolicy koniecznie odwiedź Twierdza Srebrna Góra

Wieża widokowa na Kalenicy
Wieża widokowa na Kalenicy
Na pierwszym planie Wzgórza Włodzickie, za nimi Góry Orlickie
Na pierwszym planie Wzgórza Włodzickie, za nimi Góry Orlickie
Widok w kierunku Sudetów Wschodnich
Widok w kierunku Sudetów Wschodnich
Widok w kierunku Ślęży i Wrocławia
Widok w kierunku Ślęży i Wrocławia
Góry Suche, a w tle Karkonosze
Góry Suche, a w tle Karkonosze
Wielka i Mała Sowa
Wielka i Mała Sowa



Przez Słoneczną na Zimną Polankę

Po zejściu z wieży widokowej, siadamy jeszcze na jednej z ławeczek by zjeść drugie śniadanie. Po kilkunastu minutach odpoczynku ruszamy w dalszą drogę. Tym razem nasz kierunek to Zimna Polanka (879 m n.p.m.). Po drodze mijamy ciekawe formacje skalne: najpierw są to Dzikie Skałki, a następnie większe Słoneczne Skałki. Po niewielkie utracie wysokości, przychodzi nam znów nieznacznie podchodzić, a to oznacza, że osiągamy szczyt Słonecznej (949 m n.p.m.). Niczym specjalnym się on nie wyróżnia, jednak zdjęcie pod tabliczką wypada zrobić;) Teraz czeka nas najbardziej strome zejście całej wycieczki. Do Zimnej Polanki dochodzimy po 10 minutach. Tutaj również znajduje się wiata i miejsce na ognisko, więc kolejne miejsce, gdzie można odpocząć w trakcie łazikowania. Tutaj żegnamy się z czerwonym szlakiem, który podąża najpierw na Przełęcz Jugowską, a następnie w kierunku Wielkiej Sowy (więcej o tym szlaku przeczytacie TUTAJ), a my wraz z żółtymi znakami zaczynamy schodzenie w kierunku rozwidlenia Trzy Buki. 

Dzikie Skałki
Dzikie Skałki
Słoneczne Skałki
Słoneczne Skałki
Słoneczna
Słoneczna
Zimna Polanka
Zimna Polanka

Przez Trzy Buki do Bielawy

Z Zimnej Polanki czeka nas zejście bukowym lasem w kierunku Przełęczy Trzy Buki (628 m n.p.m.). Wędrując tędy trawersujemy szczyt Korczaka (757 m n.p.m.). Ścieżka stopniowo obniża się coraz bardziej w dół i po ok. 30 minutach od Zimnej Polanki jesteśmy na Przełęczy Trzy Buki. To miejsce nazwę zawdzięcza oczywiście trzem dorodnym bukom, które kiedyś tutaj rosły. Obecnie, można podziwiać dwa, które się ostały.

Znajduje się tutaj wiata i kilka ławeczek, przy których można przysiąść i wsłuchać się w dźwięki lasu:) Pozostawiamy tutaj żółty szlak, którym moglibyśmy zawędrować nad Jezioro Bielawskie i wraz z niebieskimi znakami po 20 minutach dochodzimy do Leśnego Dworku, gdzie kończymy dzisiejszą wycieczkę. Trasa jaką pokonaliśmy to zaledwie 12 kilometrów, na których przejście trzeba przeznaczyć ok. 3,5- 4 godzin (oczywiście wszystko zależy od tego ile czasu zajmie Wam zachwycanie się nad panoramą widzianą z wieży widokowej na Kalenicy. 

Zejście  w kierunku Przełęczy Trzy Buki
Zejście w kierunku Przełęczy Trzy Buki
Przełęcz Trzy Buki
Przełęcz Trzy Buki



Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!