JuraPark Krasiejów to 40 ha żywej historii epoki mezozoicznej!

Jurapark Krasiejów- kilka słów na temat historii powstania

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu funkcjonowała tutaj kopalnia odkrywkowa, która zajmowała się wydobyciem iłu. Obok funkcjonowała cegielnia produkująca z tego kruszcu cegły i dachówki. Pracownicy tych zakładów pewnie nigdy, by nie pomyśleli że dzięki ich pracy zostaną odkryte skamieliny…. dinozaurów. A zaczęło się od pewnego ucznia tutejszej szkoły, który na terenie kopalni znalazł niezwykłe kamienie…. Długo szukał odpowiedzi na pytanie, czym jest jego odkrycie, aż w końcu okazało się, że to skamieniałości pewnego zwierzęcia….

Prowadzone na terenie pokopalnianym prace paleontologiczne w latach 90. XX wieku potwierdziły, że znajdują się tutaj ogromne ilości skamieniałości gadów i płazów, które pochodzą z okresu triasu, czyli sprzed ok. 230 milionów lat! Od tego czasu, teren Jurapark Krasiejów jest jednym z największych paleontologicznych ośrodków badawczych na całym świecie. Świetny stan odnajdowanych tutaj okazów, a także ich wysoka różnorodność sprawiają, że zjeżdżają tutaj najsłynniejsi paleontolodzy na świecie! 

Zapraszamy na wycieczkę po JuraPark Krasiejów
Zapraszamy na wycieczkę po Jurapark Krasiejów!
JuraPark Krasiejów to 40 ha żywej historii epoki mezozoicznej!
Jurapark Krasiejów to 40 ha żywej historii epoki mezozoicznej!

Jurapark Krasiejów- nietypowy park rozrywki

Jadąc do Krasiejowa byliśmy przekonani, że spędzimy kilka godzin w typowym parku rozrywki. Kina 3D, przejażdżki kolejką i makiety potężnych dinozaurów, a to wszystko by poczuć się jak jeden z bohaterów Jurassic Park. Jakie było nasze zdziwienie, gdy po każdej kolejnej minucie spędzonej w JuraPark Krasiejów coraz bardziej przekonywaliśmy się, że zwiedzamy nowoczesne centrum nauki, a nie park rozrywki. Zacznijmy, jednak od początku… 

Wędrując po JuraPark Krasiejów możemy podziwiać naturalnych rozmiarów
Wędrując po Jurapark Krasiejów możemy podziwiać naturalnych rozmiarów modele dinozaurów

Zaczynamy w Tunelu Czasu

…. a na początku był Wielki Wybuch! Później powstała nasza galaktyka, Układ Słoneczny, a na Ziemi zaczęły rozwijać się pierwsze formy życia. W JuraPark Krasiejów możemy przenieść się w tak odległe czasy! Umożliwia to nam Tunel Czasu. Jest to 300- metrowe kino 3D, które przemierzamy w jednym z wagoników ciuchci. Siedząc w nim, mamy okazję zagłębić się w temat powstawania życia na Ziemi, a to wszystko za sprawą projekcji 9- minutowego filmu, dzięki któremu przeniesiemy się w czasie o kilkaset milionów lat wstecz.

Realistyczny materiał, który został wykonany pod ścisłym okiem naukowców wywarł na nas ogromne wrażenie i pozwolił przypomnieć sobie fakty, których uczyliśmy się kilkanaście lat temu w szkole. Wszystko w bardzo przystępny, a jednocześnie szczegółowy sposób. Wyjeżdżając z tunelu czasu, wkraczamy w erę mezozoiczną… 

Wjeżdżamy do Tunelu Czasu- nawet Tosia była podekscytowana!
Wjeżdżamy do Tunelu Czasu- nawet Tosia była podekscytowana!
Przez Tunel Czasu przejeżdżamy kolejką składającą się z 3 wagoników
Przez Tunel Czasu przejeżdżamy kolejką składającą się z 3 wagoników

Jurapark Krasiejów- Ścieżka dydaktyczna

Wędrówka ścieżką dydaktyczną to 1,5 kilometrowy spacer, w którym przeniesiemy się do poszczególnych okresów ery mezozoicznej (triasu, jury i kredy). Po drodze mamy możliwość podziwiania modele płazów i gadów, które żyły w tych czasach. Są to przede wszystkim dinozaury, a także gatunki blisko z nimi spokrewnione. Ponad 200 modeli zostało stworzonych w ścisłej współpracy ze światowej sławy znawcami czasów mezozoicznych i życia dinozaurów. Dzięki temu, mają one naturalne rozmiary, wygląd, a nawet ubarwienie.

Dodatkowo przy każdym gatunku znajduje się tablica informacyjna (po polsku, angielsku oraz niemiecku), a także kod QR, dzięki czemu po jego zeskanowaniu, tą samą informację możemy mieć na swoim telefonie. Mijając kolejne modele warto przyjrzeć się temu co jest  rozłożone na powierzchni ziemi. To rekonstrukcje śladów dinozaurów, jakie zostały odkrywane na całym świecie. 

Świetnie oznaczone trasy znacznie ułatwiają odzwierciedlenie dziejów Ziemi sprzed milionów lat
Świetnie oznaczone trasy znacznie ułatwiają przemierzanie kolejnych milionów lat w dziejach Ziemi

My, przed wizytą w JuraPark Krasiejów byliśmy przekonani, że modele dinozaurów, jakie tutaj zobaczymy to kolejna atrakcja dla dzieci, które te stworzenia traktują na równi z postaciami bajkowymi. Jednak, szybko zostaliśmy wyprowadzeni z błędu, a kolejne figury, wzbudzały u nas coraz większe zainteresowanie. Oczywiście, pewnie tak jak na większości turystów,  największe wrażenie zrobił na nas potężny model blisko 60- metrowego amficeliasa- największego, znanego dinozaura, jaki żył na naszej planecie. Najmłodsi, dla których wędrówka ścieżką dydaktyczną będzie zbyt męczącą, mogą pokonywać ją w dinowózkach:) 

Z największym dinozaurem świata- Amficelis zdjęcie chce mieć każdy!:)
Z największym dinozaurem świata- Amficelis zdjęcie chce mieć każdy!:) JuraPark Krasiejów
Patatagotitan mayorum- najwyższy dinozaur na świecie
Patatagotitan mayorum- najwyższy dinozaur na świecie
Podobieństwo zbliżonej;)
Podobieństwo zbliżone;)
Ścieżkę dydaktyczną bez problemu można pokonać z wózkiem dziecięcym
Ścieżkę dydaktyczną bez problemu można pokonać z wózkiem dziecięcym

Jurapark Krasiejów- pawilon paleontologiczny

Przemierzając ścieżkę dydaktyczną naszym oczom ukazuje się budynek z napisem “Uniwersytet Opolski”. To Pawilon Paleontologiczny, po wejściu do którego szczęki nam opadły i to dosłownie! P.S. Tylko nasz Tosiozaur właśnie wtedy oddał się w objęcia Orfeusza i nie wie co cennego straciła 😉 Budynek ten stoi na cały czas czynnym stanowisku paleontologicznym, dzięki czemu przy odrobinie szczęścia można tutaj podglądać pracę naukowców. Spoglądając w ziemię naszym oczom ukazują się skamieniałe czaszki, kręgi, obojczyki, a także koprolity, czyli… skamieniałe odchody.

Niesamowite było dla nas to, że tak blisko nas znajdowały się pozostałości po stworzeniach, które chodziły po tej samej ziemi ponad 200 milionów lat temu! W pawilonie znajduje się również rekonstrukcja szkieletu, odkrytego w Krasiejowie, przez prof. Dzika przodka dinozaurów- Silesaurus opolensis (oryginał znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie).

Wnętrze Pawilonu Paleontologicznego
Wnętrze Pawilonu Paleontologicznego

Jurapark Krasiejów- Prehistoryczne Oceanarium

Prehistoryczne Oceanarium- brzmi niezwykle intrygująco, prawda? My też byliśmy ciekawi, co zobaczymy w tym budynku. Przed wejściem na główną wystawę zakładamy okulary 3D, a to już oznacza, że wszystko co zobaczymy będzie miał trójwymiarowy obraz. Dodatkowo, wszystkie stworzenia są w ten sposób odwzorowane, by ich wielkość również była taka sama jak to było w rzeczywistości. Dzięki temu wszystkiemu mamy możliwość zagłębienia się w niezwykle urealniony, podwodny świat mezozoicznych zwierząt! Możemy podziwiać, m.in. Plezjozaura, Mozazaura, czy stanąć oko w oko z Megalodonem- ok. 20- metrowym, prehistorycznym rekinem. 

Prehistoryczne oceanarium- bryła zewnętrzna
Prehistoryczne oceanarium- bryła zewnętrzna

Park Ewolucji w Krasiejowie

Zwiedzanie ścieżki dydaktycznej i oceanarium kończy się wraz z końcem mezozoiku. By poznać dalsze losy Ziemi musimy udać się do Parku Ewolucji. Mieści się on w dawnym magazynie iłu, który był tutaj wydobywany. Dzisiaj jest to ultranowoczesne muzeum, które pozwala poznać dzieje człowieka. Zwiedzanie rozpoczynamy od zajęcia miejsca w… statku kosmicznym. Wyprowadza on nas na orbitę okołoziemską gdzie znajduje się wehikuł czasu.

Pozwala on nam przenieść się miliony lat wstecz! W kolejnych oknach prehistorycznych, w bardzo realny sposób przedstawione są ważne wydarzenia ludzkości (m.in. przejście do dwunożności, wykształcenie emocji, wynalezienie ognia, czy era kamienia łupanego). Na nas ogromne wrażenie wywarła narracja- ciekawa, która nie zanudza, a wręcz wywołująca chęć poznawania kolejnych etapów życia człowieka. To wszystko sprawiało, że poznawanie kolejnych okien prehistorycznych wciągało niczym dobra książka w jesienne wieczory. 

Interesującą i pełna polotu narracja nie pozwoli Wam się nudzić
Interesującą i pełna polotu narracja nie pozwoli Wam się nudzić

W Parku Ewolucji znajduje się również wiele ciekawych wystaw, które są poświęcone historii pisma, rozwoju narzędzi i naczyń, prahistorycznemu człowiekowi Oetzi, a nawet sposobowi pochówków ludzi sprzed tysiący lat. To wszystko z wykorzystaniem wysokiej jakości eksponatów, pozwalających na łatwiejsze przyswojenie sobie tematu ewolucji człowieka. 

Plansza obrazująca pochówek w czasach pierwszych ludzi
Plansza obrazująca pochówek w czasach pierwszych ludzi

Kolejnym pomieszczeniem, które naszym zdaniem należy koniecznie odwiedzić jest preparatornia. To miejsce, w którym możemy sami odszukać skamieniałości w kolejnych warstwach iłowych. Co więcej, znajduje się tutaj bogata ekspozycja skamielin pochodzących z całego świata, które nie tylko dotyczą poszukiwań śladów dinozaurów, ale także, m.in. mamutów.

Preparatornia
Preparatornia
W preparatorni można spróbować swoich sił w poszukiwaniu skamielin dinozaurów
W preparatorni można spróbować swoich sił w poszukiwaniu skamielin dinozaurów

Jeśli chcesz zobaczyć w telegraficznym skrócie to, co zostało opisane powyżej to zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, który powstał w trakcie naszej wizyty w JuraPark Krasiejów:)

Czy warto tutaj przyjechać z dziećmi?

Czy taka ogromna dawka wiedzy to dobry pomysł, by zabierać tutaj dziecko? Bez wątpienia tak! Oprócz wyżej wymienionych atrakcji znajduje się tutaj ogromny plac zabaw, park rozrywki “małpi gaj”, a także kąpielisko ze strzeżoną plażą. Taka ogromna ilość atrakcji sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, a dziecko znudzone prahistorycznymi informacjami odnajdzie radość na dino- zjeżdżalni, czy dino- rowerku wodnym;) Dla najmłodszych przygotowane jest również kino 5D, w którym puszczane są filmy z animowanymi dinozaurami w roli głównej. Ponadto, w celu uatrakcyjnienia pobytu najmłodszych w JuraPark Krasiejów, organizowane są cykliczne wydarzenia, m.in. gra terenowa Cztery Żywioły, Święto Dyni, czy Chata św. Mikołaja.

Plac Zabaw dla dzieci
Plac Zabaw dla dzieci w Jurapark Krasiejów
Park Rozrywki dla dzieci
Park Rozrywki dla dzieci w Jurapark Krasiejów
Muflonozaur- to on pilnuje by na placu zabaw był zawsze ład i porządek
Muflonozaur- to on pilnuje by na placu zabaw był zawsze ład i porządek:)
Mydła zapachowe i dżem z dyni- efekty warsztatów tematycznych dla dzieci
Mydła zapachowe i dżem z dyni- efekty warsztatów tematycznych dla dzieci

Ile czasu należy przeznaczyć na zwiedzanie Jurapark Krasiejów? 

Na zwiedzanie JuraPark Krasiejów należy przeznaczyć co najmniej jeden cały dzień. Pozwala to na pobieżne poznanie wszystkich przygotowanych atrakcji i zagłębienie się w temat historii dinozaurów i ewolucji życia na Ziemi. By w pełni skorzystać z pełnej oferty jurapraku trzeba natomiast przyjechać tutaj na co najmniej 2-3 dni. Dzięki temu bez pośpiechu będziemy mogli skorzystać zarówno z części naukowej, jak i rozrywkowej, a dodatkowo zaznajomić się w pełni z rozwojem człowieka w Parku Ewolucji. 

Dla gości JuraParku chcących spędzić tutaj więcej czasu, przygotowane zostały miejsca noclegowe znajdujące się w budynku Parku Ewolucji, a także liczne punkty gastronomiczne rozsiane po całym kompleksie. 

Warstwa iła to świetne miejsce do poszukiwania skarbów Ziemi
Ił to świetna warstwa skalna do poszukiwania skarbów Ziemi

Co istotne, cały kompleks JuraPark Krasiejów akceptuje Polski Bon Turystyczny, za jego pomocą możemy nabyć zarówno bilety wstępu, jak i skorzystać z oferty noclegowo- gastronomicznej. 

O możliwości zrealizowania bonu turystycznego w JuraPark Krasiejów informują duże tablice informacyjne
O możliwości zrealizowania bonu turystycznego w Jurapark Krasiejów informują duże tablice informacyjne

Jurapark Krasiejów- Bilety wstępu i godziny otwarcia

Godziny otwarcia są uzależnione od pory roku i w każdym miesiącu zmieniają się. Szczegółowa rozpiska znajduje się TUTAJ

Ceny biletów są natomiast uzależnione od liczby atrakcji, które chcemy odwiedzić. Oczywiście najkorzystniejszą opcją jest wybranie biletu kompleksowego obejmującą wszystkie opisane przez nas miejsca JuraPark Krasiejów.  Szczegółowy cennik biletów znajdziecie TUTAJ.

Jurapark Krasiejów- jak dojechać?

JuraPark Krasiejów znajduje się ok. 15 kilometrów na wschód od Opola w pobliżu Ozimka, przez który przebiega droga krajowa nr 46 łącząca stolicę województwa opolskiego z Częstochową. Mapa lokalizacji JuraPark Krasiejów znajduje się poniżej:

Na końcu chcielibyśmy bardzo podziękować JuraPark Krasiejów za szczegółowe oprowadzenie po tym obiekcie i przybliżenie tematu historii dinozaurów i ewolucji życia na Ziemi 🙂

Wpis powstał we współpracy z Opolską Regionalną Organizacją Turystyczną w ramach 3. Turystycznych Mistrzostw Blogerów organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!