Jezioro Bohinsjke
Jezioro Bohinsjke
Jezioro Bohinsjke

Dolina Bohinj z Jezioro Bohinjsko

Dolina Bohinj to pięknie położona dolina otoczona z jednej strony masywem najwyższej góry Słoweńców- Triglavem, a z drugiej masywem Vogelu. Aby się tutaj dostać, czy od strony Ljubjany, czy z zachodu kraju należy kierować się najpierw na Bled. Jest to najlepsza droga, która mija wysokogórskie przełęcze, którymi prowadzą inne drogi. Z Bledu należy się kierować najpierw na Bohinjską Bistricę, a następnie na Ribcev Laz- miejscowości w której znajdują się parkingi umożliwiające zatrzymanie się nad Jezioro Bohinjsko i skosztowanie kąpieli. 

Jezioro Bohinjsko to największe, stałe jezioro położone na terenie Słowenii. Jest ono pozostałością po lodowcu, który w tym miejscu znajdował się przed 20 tys. lat. Jezioro ma ok. 4 km długości, 1 km szerokości, a jego głębokość dochodzi nawet do 45 m! Woda jest tak krystalicznie czysta, że stojąc na brzegu można zobaczyć pływające ryby kilka metrów poniżej lustra wody. 

Jezioro Bohinsjko
Jezioro Bohinsjko

Śladami pierwszych zdobywców Triglava- znad Jezioro Bohinjsko

W Ribcev Laz znajduje się również pomnik pierwszych zdobywców Triglava, którzy właśnie z tej miejscowości w 1778 r. wyruszyli na podbój najwyższego szczytu Alp Julijskich. Z ciekawszych zabytków warto również podejść do XI w. kościoła św. Jana Chrzciela, który znajduje się przy głównej drodze prowadzącej do Starej Fuziny. 

Pomnik pierwszych zdobywców Triglava
Pomnik pierwszych zdobywców Triglava
Kościół św. Jana Chrzciciela w Ribev Laze
Kościół św. Jana Chrzciciela w Ribev Laze

Wodospad Savica

Udając się w dalszą podróż Doliną Bohinjską wzdłuż Jeziora Bohinjskego docieramy do miejscowości Ukanc. Wiedzie tutaj kręta i ciasna droga, jednak spokojnie można się minąć z drugim samochodem, więc jak na słowiańskie, górskie warunki jest ona całkiem niezła 😀 Na końcu tej miejscowości znajduje się parking, którego koszt to 4 euro za 3 godziny (stan na 2019 r.), z którego można wyruszyć do góry, aby zobaczyć jeden z piękniejszych słowiańskich wodospadów- Savicę. 

Po drodze do wodospadu musimy jeszcze zapłacić za wstęp (3 euro od dorosłej osoby). Następnie czeka na nas 20 minutowy spacer po wygodnych betonowych schodach i meldujemy się w zadaszonej wiacie, z której to możemy podziwiać przepiękny wodospad. Woda wypływa wprost ze skał, a pochodzi ona z położonego 500 metrów wyżej Jeziora Czarnego. Dwa strumienie wody, które wypływają ze skał mają odpowiednio 78 i 25 metrów. Z wiaty możemy zejść trochę niżej, do metalowej bramy skąd widok jest jeszcze piękniejszy. 

Wodospad Savica
Wodospad Savica

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJWąwóz Mostnica

Tutaj nie będziemy się zbytnio rozpisywać, a to ze względu na to, że w wąwozie spędziliśmy zaledwie ok. 20 minut i to w jego dolnej części. Wszystko przez burze, która nas goniła przez cały dzień i wreszcie dogoniła… Wąwóz znajduje się w miejscowości Stara Fuzina, ok. 2 kilometry za wcześniej wspomnianym kościołem św. Jana Chrzciela w Ribcev Laz. Polecamy aby zaparkować na parkingu znajdującym się na samym końcu wsi, tuż obok tutejszego kościoła. Reszta parkingów była obłożona do pełna i znalezienie na nich miejsca graniczyło z cudem. 

Wąwóz swoje piękne uroki oddaje dopiero wyżej. Krystalicznie czysta woda płynąca pomiędzy ścianami wysokimi na 20 metrów. To musi robić wrażenie! My wrzucamy kilka zdjęć zrobionych dużo niżej. Niech będą one zachętą dla Was, ale i dla nas, by odwiedzić to miejsce w przyszłości. 

Co jeszcze warto zobaczyć w Alpach Julijskich? Zobacz tutaj: Alpy Julijskie- 10 miejsc, które warto zobaczyć

Wąwóz Mostnica
Wąwóz Mostnica
Wąwóz Mostnica
Wąwóz Mostnica

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!