Jezioro Bielawskie - atrakcje, mapa, dojazd

Jezioro Bielawskie to położony u stóp Gór Sowich sztuczny zbiornik wodny, powstały w latach 70. XX wieku. Jego geneza związana jest z koniecznością dostarczania wody dla tutejszych zakładów włókienniczych. Po ich upadku, pod koniec XX wieku rozpoczęto proces przystosowywania jeziora wraz z przyległym terenem do pełnienia funkcji rekreacyjnej. W ten sposób powstał przepiękny kompleks, który daje możliwość wypoczynku nad wodą z górami w tle! 

Będąc w okolicy koniecznie odwiedź Twierdza Srebrna Góra

Widok na Ślężę i Radunię
Jezioro Bielawskie- widok na Ślężę i Radunię

Jezioro Bielawskie- Jak dojechać?

Jezioro znajduje się w zachodniej części Bielawy. Dojeżdżając tutaj od strony Dzierżoniowa, czy Ząbkowic Śląskich najlepiej poruszać się drogą wojewódzką nr 384, z której na wysokości szpitala skręcamy w ul. Jana Hempla, a następnie w ul. Lotniczą, którą dojedziemy do wałów jeziora (zerknijcie na mapkę poniżej). 

Jeśli chodzi natomiast o parkingi, to darmowej miejsca znajdziecie wzdłuż ulicy Plażowej. Duży, ale płatny parking natomiast znajduje się przy ul. Wysokiej.

Jezioro Bielawskie- parking
Jezioro Bielawskie- parking

Jakie atrakcje na nas czekają? 

Jezioro Bielawskie obfituje w wiele różnorodnych atrakcji. Mamy tu plaże: jedna strzeżona, a druga dzika. Plażować można również na jednym z drewnianych pomostów zlokalizowanych na betonowych wałach. Wstęp na wszystkie plaże jest bezpłatny. 

Na Jeziorze Bielawskim możemy także skorzystać z szerokiej oferty wypożyczalni sprzętów pływających. Możemy tutaj popływać kajakiem, spróbować swoich sił na windsurfingu, czy wakeboardzie, a nawet pożeglować. 

Dla miłośników wodnych kąpieli w pobliżu Jeziora Bielawskiego znajduje się także otwarty basen. Jest tutaj wodny plac zabaw dla dzieci, brodzik, a także głębszy basen dla starszych. 

Nad Jeziorem Bielawskim przygotowano także plac zabaw dla dzieci i siłownie dla dorosłych. Dla preferujących mniej aktywny wypoczynek przygotowano ławeczkę, w której znajdują się… książki. Po prostu bierzesz, czytasz i oddajesz! Genialny pomysł! 

Jezioro Bielawskie - atrakcje, mapa, dojazd
Jezioro Bielawskie- Wejście główne
Jezioro Bielawskie - atrakcje, mapa, dojazd
Plac zabaw dla dzieci i nasz wspinacz
Jezioro Bielawskie - atrakcje, mapa, dojazd

A co robić nad Jeziorem Bielawskim, gdy pogoda nas nie rozpieszcza? Można spacerować, biegać, jeździć na rowerze. Wokół zbiornika, po jego wale poprowadzona została ścieżka. Również znajduje się tutaj molo, którym dojdziemy na wyspę, na której znajdują się miejsca do biwakowania (wiaty ze stołem i ławeczkami). Co ważne, na wyspie obowiązuje zakaz kąpieli. Nasza Tosia miała radochę z tego, że mogła karmić kaczki i łabędzie, które dumnie kroczyły wzdłuż brzegu. 

Jezioro Bielawskie - atrakcje, mapa, dojazd
Deptak nad jeziorem
Jezioro Bielawskie - atrakcje, mapa, dojazd
Molo prowadzące na wyspę
Jezioro Bielawskie - atrakcje, mapa, dojazd

Świetne miejsce wypadowe

Jezioro Bielawskie to świetny pomysł na połączenie wypoczynku nad wodą z aktywnym przemierzaniem górskich ścieżek. Znad Jeziora Bielawskiego możemy się wybrać, m.in.na Kalenicę z wieżą widokową, Słoneczną, czy udać się na krótszą wycieczkę, idealną na spacer z dziećmi, np. na Koci Grzbiet, czy na Górę Parkową. Nad Jeziorem Bielawskim znajduje się także węzeł szlaków rowerowych: Strefa MTB Sudety.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!