Petrove Kameny i Pradziad

1. Na Pradziada przez Dolinę Białej Opawy (17 km, 5h 30 min). Jeseniki

Zdecydowanie najpiękniejszy szlak prowadzący na najwyższy szczyt Jeseników. Samochód najlepiej jest zaparkować w Karlovej Studence (parkingi są zlokalizowane zarówno w dolnej jak i górnej części miejscowości- cena za cały dzień to 80 Kc). Od Karlovej Studenki trzymamy się cały czas żółtych szlakowskazów i wędrujemy cały czas wzdłuż potoku Bilej Opavy.

Po około 30 minutach od przekroczenia granicy lasu pojawiają się pierwsze mostki i drabinki, czyli to na co czeka każda osoba, chcąca przemierzać ten szlak. Kaskady wody tworzą liczne wodospady, a my wszystko mijamy dosłownie na wyciągnięcie ręki. Malownicza sceneria przyciąga do Doliny Bilej Opavy tłumy turystów, dlatego w ciepły i słoneczny dzień może być tutaj naprawdę dość tłoczno.

Dolina Białej Opawy. Jeseniki
Dolina Białej Opawy. Jeseniki

Po przemierzeniu tej urokliwej doliny wspinamy się lekko do góry. Z prawej strony dochodzi do nas niebieski szlak, którym rekomendujemy schodzić. My maszerujemy dalej i po pół godzinie stajemy przy schronisku Barborka. Od tej pory do samego szczytu będzie nam towarzyszyła tylko i wyłącznie asfaltowa nawierzchnia. Dochodzimy do drogi wiodącej z Ovcarnej. Ze względu na fakt, że do niej można dojechać samochodem na trasie pojawia się znacznie więcej turystów. Czeka nas 3 kilometrowa wędrówka, na której przejdziemy dookoła szczytu Pradziada i w końcu na niego wejdziemy. Cały czas towarzyszy nam widok na wieżę telewizyjną oraz panorama na inne szczyty Jeseników. Marsz po asfalcie umila nam spoglądanie na Dlouha Strane, Keprnik, Serak oraz cały Masyw Śnieżnika.

Wieża telewizyjna na Pradziadzie. Jeseniki
Wieża telewizyjna na Pradziadzie. Jeseniki

Po około 3h od wyjścia z Karlovej Studenki stajemy obok figury Pradziada, umiejscowionej tuż pod wieżą telewizyjną o wysokości aż 162 metrów! Istnieje możliwość wjechania windą na jej taras widokowy zlokalizowany 70 metrów nad ziemią (koszt to 70Kc). Do Karlovej Studenki schodzimy tą samą drogę, tyle, że proponujemy wędrówkę nad Doliną Białej Opawy, trzymając się niebieskiego szlaku.

2. Na Serak i Keprnik z Ramzovej (16 km, 5h)

Bardzo widokowa trasa wiodąca dość łatwymi szlakami. Samochód można zaparkować na parkingu pod dolną stacją kolejki linowej (P.S. parking oddalony bardziej od drogi jest darmowy, natomiast za ten przy ulicy trzeba zapłacić 100 Kc za cały dzień). Inną opcją dotarcia do Ramzovej jest przyjazd pociągiem. Można tego dokonać nawet z Polski, przesiadając się w Głuchołazach, a potem w Jeseniku.

Wybieramy czerwony szlak. Najpierw przedzieramy się przez łąkę pod wyciągiem, a potem wchodzimy zza granicę lasu. Po lewej stronie mijamy kapliczkę św. Franiciszka. Następnie, po prawej stronie dochodzi do nas niebieski szlak, a my skręcamy w lewo i docieramy do Cernavy. Tutaj znajduje się środkowa stacja kolejki linowej. My dalej trzymamy się czerwonych znaków.

Idąc praktycznie cały czas wzdłuż wyciągu narciarskiego dochodzimy do szczytu Seraku. Z niego odbijamy w “prawo” na kierunek Cervenohorske Sedlo. Przed nami półgodzinny marsz delikatnie do góry i stajemy na szczycie Keprnika, z którego możemy podziwiać wspaniałą panoramę na wszystkie strony świata. Idealnie stąd widać Pradziada, Dlouha Strane, Vysoka Hole, Masyw Śnieznika, Góry Rychlebskie, Opawskie, czy całe województwo opolskie, a przy dobrej widoczności nawet zabudowania Wrocławia.

Kaplica św. Józefa
Kaplica św. Franciszka. Jeseniki

Wracamy po swoich śladach na Seraka. Zostawiamy czerwony szlak i za niebieskimi znakami docieramy do Chaty Jiriha na Seraku. Warto zrobić sobie tutaj odpoczynek. Podążając dalej niebieskim szlakiem dochodzimy do Obri Skaly. Dla odważnych istnieje możliwość wejścia na nie i podziwiania pięknej panoramy na Góry Rychlebskie z najwyższymi Smrekiem, Postawną, czy Travną Horą.

Na skrzyżowaniu pod Obrimi Skalami zmieniamy szlak na zielony i docieramy nim prosto na parking w Ramzovej.

Chata Jiriha na Seraku
Chata Jiriha na Seraku

3. Na Vozkę i Cerveną Horę z Cervenohorskego Sedla (13,5km 4h 30 min)

Samochód parkujemy na przełęczy Cervenohorske Sedlo- parking tutaj jest darmowy przez cały rok. Ruszamy czerwonym szlakiem w kierunku Vresovej Studenki. Po drodze mijamy kościół poświęcony ofiarom gór. Przy rozwidleniu szlaków Bily Sloup skręcamy w prawo za żółtymi znakami i zdobywamy szczyt Cervenej Hory. Po prawej możemy podziwiać potężną Śnieżną Kotlinę, w której w zimie schodzą liczne lawiny.

Schodzimy w dół. Przy formacji skalnej zwanej kamiennym oknem warto na chwilę się zatrzymać i spoglądnąć do tyłu na Pradziada- widok jest niesamowity. Wędrując w dół docieramy do rozwidlenia szlaków. Czerwony prowadzi na Keprnik, my natomiast wraz z zielonymi znakami maszerujemy na Vozkę. Z tego miejsca do naszego celu zostało nam jeszcze ok. 30 minut.

Vozka. Jeseniki
Vozka. Jeseniki

Ze szczytu Vozki możemy oglądać piękną panormę na Pradziada, Petrove Kameny, Vysoka Hole, Dlouhe Strane, a w dolinie na Kouty nad Desnou. Znajduje się tutaj również potężna formacja skalna, z którą związana jest legenda o woźnicy, który miałby zostać zamieniony w kamień.

Wracamy za zielonymi znakami do rozwidlenia szlaków. Tutaj skręcamy w prawo i za czerwonymi znakami dochodzimy do Vresovej Studenki. Według wierzeń lokalnej społeczności woda z niej wypływająca ma właściwości uzdrawiające. Od studzienki czerwonym szlakiem w ciągu godziny dochodzimy do parkingu na Cervenohorskim Sedle.

Vresova Studenka
Vresova Studenka. Jeseniki

4. Na Dlouhe Strane z Kouty nad Desnou (13 km 4h 30 min)

Samochód pozostawiamy w Kouty nad Desnou przy dolnej stacji kolejki linowej. Parking jest tutaj darmowy. Przechodzimy przez mostek nad potokiem i ruszamy czerwonym szlakiem wzdłuż wyciągu narciarskiego na szczyt Medvedi Hory. Trzeba tutaj uważać na licznych rowerzystów, gdyż na stoku utworzone są ścieżki do uprawiania dwonhillu. Na szczycie Medvedi Hory mieści się górna stacja kolejki linowej, a także wieża widokowa, z której możemy podziwiać widoki na Keprnik, Serak, czy Vozkę.

Dlouha Strane
Dlouha Strane. Jeseniki

Dalej za czerwonymi znakami najpierw maszerujemy przez las, a potem krótkim odcinkiem asfaltowej ścieżki, by znów odbić w prawo na leśną drogę. Zdobywamy Mravenecnik  i pozostaje nam tylko kilka minut do tego, aby ujrzeć górny zbiornik elektrowni wodnej- Dlouha Strane.

Zaliczany do 7 cudów Republiki Czeskiej, jest największą tego typu budowlą w Europie. Dla chętnych, którzy chcą obejść zbiornik dookoła, czeka 1,5 kilometrowy spacer.  Do parkingu w Kouty nad Desnou wracamy po swoich śladach.

5. Z Cervenohorskego Sedla przez Maly Jezernik do schroniska Svycarna (12,5 km 4h)

Samochód parkujemy na parkingu na Cervenohorskim Sedle. Parking jest bezpłatny. Przechodzimy przez mostek na drugą stronę drogi i rozpoczynamy podejście wzdłuż jednego z wyciągów narciarskich, trzymając się czerwonych znaków szlaku. Zdobywamy Klinovec, a następnie wędrujemy w kierunku Malego Jezernika. Po prawej stronie otwiera nam się panorama na Dlouha Strane, a przed nami wyrasta potężny masyw Pradziada. Po ok. 2 godzinach wędrówki dochodzimy do najstarszego schroniska w Czechach- Svycarny. Dla “głodnych” wędrówki można stąd zawędrować na Pradziada- w jedną stronę to 5 km.

Svycarna
Svycarna. Jeseniki

Wracamy innym szlakiem niż przyszliśmy do Svycarny. Najpierw trzymamy się zielonych znaków, które prowadzą do Kouty nad Desnou, a potem odbijamy w prawo na niebieski szlak. Piękną, szeroką ścieżką, która w zimie zamienia się w trasę biegową schodzimy do Cervenohorskego Sedla. Przed nami piękna panorama na Cerveną Horę, Serak, Vozkę i Keprnik, a w oddali na cały masyw Śnieżnika.

6. Na Vysoką Hole i Petrove Kameny z Karlova pod Pradadem (20,5 km 6h 30min)

Samochód pozostawiamy w Karlovie pod Pradadem, który zlokalizowany jest naprzeciwko wyciągów narciarskich. Parking w lecie jest bezpłatny, a w zimie kosztuje 50 Kc za cały dzień postoju. Ruszamy zielonym szlakiem do góry, który początkowo wiedzie asfaltową drogą. Po 1,5 kilometrze wkraczamy do lasu. Maszerujemy szeroką, piękną leśną ścieżką, która zaprowadza nas prosto pod ruiny dawnego schroniska- Alfredka.

Z Alfredki zmieniamy kolor szlaku na czerwony i podchodzimy pod Jeleni Hreben. Tutaj znajduje się źródło oraz schron turystyczny. Dalej podążając cały czas za czerwonymi znakami idziemy cały czas grzbietem, z którego rozpościera się piękna panorama na najwyższe szczyty Jeseników- Serak, Keprnik, Dlouhe Strane i oczywiście Pradziada. W tle można również zauważyć masyw Śnieżnika. Przed nami niewielkie podejście na Vysoka Hole- drugi co do wysokości szczyt Jeseników. Z niego rozpościera się ładny widok na Petrove Kameny z Pradziadem w tle.

Petrove Kameny i Pradziad
Petrove Kameny i Pradziad. Jeseniki

Schodzimy tuż obok szczytu Petrove Kameny, na którego wejście jest zabronione ze względu na to, że ma tutaj miejsce rezerwat przyrody. Idąc w dół tuż obok wyciągów narciarskich dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Skręcając w lewo dojdziemy do Ovcarny, a następnie na Pradziada. My natomiast wędrujemy w prawo i tym razem trzymamy się żółtych znaków, które za kilkaset metrów przez ponowny skręt w prawo zamienimy na niebieskie.

Schodzimy do Wielkiego Kotła. Teraz dopiero widać potężną ścianę masywu Vysoka Hole. Z Wielkiego Kotła schodzą największe lawiny w Jesenikach, niestety w swojej historii porywały również ludzkie życie. Wielki Kocioł to również siedlisko wielu gatunków roślin, dlatego wejście poza barierki jest ściśle zabronione.

Wyznaczoną ścieżką schodzimy stromo w dół, aż do szerokiej leśnej drogi. Teraz maszerujemy wzdłuż potoku aż do Karlova pod Pradadem, gdzie zostawiliśmy samochód.

Wielki Kocioł na zboczach Vysoka Hole
Wielki Kocioł na zboczach Vysoka Hole. Jeseniki

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!