Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? O czym należy jeszcze pamiętać przed wyjazdem? Na te pytania należy odpowiedzieć przed każdym wyjazdem, niezależnie od tego, czy wyruszamy na weekendowy wypad w Polskę, czy na długi wyjazd zagraniczny. Ubezpieczenie turystyczne stanowi dla nas ochronę podczas podróży. Zabezpiecza nas w przypadku wystąpienia nieszczęśliwych wypadków, zapewnia pokrycie kosztów leczenia, a w przypadku rozbudowanych wariantów może także zapewnić ochronę naszemu bagażowi. W takim razie, jak znaleźć ubezpieczenie, które spełni nasze wszystkie oczekiwania, a przy tym nie nadszarpnie znacząco naszego budżetu? Z pomocą przychodzą porównywarki ubezpieczeń, które są dostępne w Internecie. 

Artykuł sponsorowany. Powstał we współpracy z firmą rankomat.pl

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać spośród obecnych na rynku? 

Na rynku mamy do wyboru wiele różnych ubezpieczeń turystycznych. Jak z nich wybrać to idealne dla nas? Po pierwsze musimy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań: 

  • Dokąd wyjeżdżam? Jeśli będzie to kraj europejski, to wówczas możemy się pokusić o niższą sumę gwarantowaną kosztów leczenia (np. 20 tysięcy euro). Jednak, gdy naszym celem podróży są kraje poza Unią Europejską, np. azjatyckie, bądź USA, to wówczas warto rozważyć zakup ubezpieczenia bez limitu sumy gwarancyjnej. Jest to spowodowane tym, że koszty leczenia w tych krajach są bardzo wysokie i dobrze by było, żeby w razie potrzeby wszystko odbyło się całkowicie bezstresowo; 
  • Czy posiadam inne ubezpieczenie? Jeśli posiadasz inne ubezpieczenie na życie, to sprawdź, czy nie masz tam zakresu ubezpieczenia gwarantującego wypłatę odszkodowania w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Jeśli takiego zapisu nie masz, to warto dokupić tą opcję przy wyborze ubezpieczenia turystycznego. To samo tyczy się ubezpieczenia OC (od odpowiedzialności cywilnej), które chroni nas w przypadku, kiedy nieumyślnie spowodujemy jakiś wypadek;
  • Czy będziemy uprawiać sporty ekstremalne? Do takich sportów zalicza się także nieco “przyziemne” aktywności, które dla niektórych z nas nic wspólnego z ekstremalnością nie mają, jak np. kolarstwo górskie, jazda konna, czy żeglarstwo. Firmy ubezpieczeniowe wymagają, jednak aby decydując się na taki sposób spędzania wolnego czasu zwiększać również zakres ubezpieczenia. Przed wyjazdem przemyślcie zatem, co macie zamiar robić i dobierzcie swoje ubezpieczenie odpowiednio do potrzeb;

Czytaj także: Jak budżetowo latać po świecie?

Ubezpieczenie turystyczne można także rozszerzyć na ochronę swojego bagażu. Będzie ono obowiązywać zarówno w przypadku jego zagubienia, zniszczenia, czy kradzieży. Dodatkowo, jeśli zabieramy ze sobą swój sprzęt sportowy (np. rower) to możemy pokusić się o jego dodatkowe ubezpieczenie, np. w przypadku zniszczenia podczas jazdy, wypadku, itp. Warto także zastanowić się nad poszerzeniem zakresu ubezpieczenia o tzw. klauzulę alkoholową. Zapewni ona wypłatę odszkodowania, nawet w przypadku, jeśli podczas nieszczęśliwego wypadku będziemy nietrzeźwi. 

Wybór ubezpieczenia turystycznego najlepiej jest dokonać na jednej z porównywarek ubezpieczeń, jakie dostępne są na rynku (kup ubezpieczenie turystyczne na rankomat.pl). Pozwalają one zobaczyć, jaki zakres ma dane ubezpieczenie, a przy okazji porównać cenę wszystkich dostępnych. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Czy Karta EKUZ nie wystarczy nam na wyjazdy? 

Pewnie zastanawiacie się, czy sama karta EKUZ nie wystarczy nam na wyjazdach zagranicznych. Odpowiedź jest prosta- wystarczy, jednak nie zapewni nam pełnej ochrony. Należy pamiętać, że karta EKUZ obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej oraz w krajach należących do EFTA, czyli np. Szwajcaria, Norwegia. Gwarantuje ona pokrycie kosztów leczenia tylko i wyłącznie w placówkach publicznych, jednak nie zawsze pokrywa ona je w pełni. Chcąc mieć pewność, że nie zapłacimy nic za leczenie w Państwie, do którego się wybieramy, warto skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia. 

Czytaj także: Dlaczego nie wyjeżdżamy do egzotycznych krajów?

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

O czym należy jeszcze pamiętać przed wyjazdem zagranicznym?

Przed każdym wyjazdem zagranicznym należy sprawdzić, czy nie obowiązuje żadne dodatkowe wymagania dotyczące wjazdu na teren danego państwa. Musimy dowiedzieć się, czy do przekroczenia granicy wystarczy tylko dowód osobisty, czy konieczny będzie paszport. Inną kwestią pozostaje wymóg posiadania wiz turystycznych przy wjeździe do niektórych państw. Przykładowo, wiza do Kanady będzie konieczna tylko wtedy, jeśli będziemy chcieli w niej zatrzymać się na dłuższy okres czasu.