Jaki rower wybrać? Czy gravel to odpowiedź na wszystkie nasze potrzeby?

Jaki rower wybrać? Takie pytanie chodziło nam od dłuższego czasu po głowie. Wszystko dlatego, że wraz z pojawieniem się naszej córki na świecie musieliśmy nieco zmodyfikować cele naszych rowerowych wycieczek, uwzględniając jej potrzeby, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Ciągnięcie przyczepki rowerowej na rowerze MTB z szerokimi oponami, wcale nie należało do łatwych zadań. Ograniczało nas to także wyborze jakiś dłuższych tras. Z tego względu zaczęliśmy myśleć o rowerach trekkingowych, które uważaliśmy za bardziej uniwersalne. Na naszej drodze poszukiwań stanęła, jednak firma Antymateria, która wskazała nam odpowiedni kierunek pozwalający odpowiedzieć na pytanie, jaki rower wybrać?

Tekst powstał we współpracy z salonem rowerowym Antymateria, który przekazał nam swoje rowery do testów. 

Jaki rower wybrać? Czyli określ swój cel

Przed wizytą w sklepie Antymateria, dostaliśmy pierwsze zadanie. Musieliśmy określić, w jakim celu będziemy używać rowerów, których poszukujemy. Jak się okazało, wcale nie było to takie łatwe. 

Z jednej strony na pierwszy plan wysunęły się nasze wspólne wycieczki rowerowe. Konieczne zatem było, aby bez problemu można było podpiąć do roweru przyczepkę rowerową, w której jeździ Tosia. Po drugie chcieliśmy, aby rowery, którym będziemy jeździć, były bardzo wygodne. Po dłuższej, kilkugodzinnej jeździe na rowerach MTB pojawiał się problem z bólem w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Dodatkowo cierpły nam ręce, co nie wpływało korzystnie na komfort jazdy. Dlatego musieliśmy ograniczyć pod względem długości planowanie kolejnych tras. Innym aspektem, na który zwróciliśmy uwagę, to potencjalna możliwość zamontowania na rowerach sakw, co umożliwiłoby nam spełnienie małego marzenia o bikepackingu. 

Jaki rower wybrać? Czy gravel to odpowiedź na wszystkie nasze potrzeby?
Jaki rower wybrać? Na takie pytanie szukaliśmy niedawno odpowiedzi
Jaki rower wybrać? Czy gravel to odpowiedź na wszystkie nasze potrzeby?
Jaki rower wybrać? By sprawdził się w różnych warunkach?

Z drugiej jednak strony chcieliśmy, aby nasz nowy rower służył nam także do codziennej rekreacyjnej jazdy. Wyskoczyć na kilkadziesiąt kilometrów po pracy, by nieco się zmęczyć? Tak, my taką formę wypoczynku jak najbardziej lubimy. Stąd, chcieliśmy, aby rower nie był za bardzo oporny i dał nieco radości w trakcie jazdy po asfaltowej nawierzchni. Jednak wiedzieliśmy, że w naszym przypadku odpada całkowicie rower szosowy. Uwielbiamy wjechać na bezdroża, odkrywać nieznane i tym samym wjeżdżać w teren nieco trudniejszy, na którym zwykła szosa by sobie nie poradziła. Analizując tę kwestię, byliśmy przekonani, że jesteśmy zdani na szybki rower trekkingowy.

Czytaj także: Velo Czorsztyn

Jaki rower wybrać? Czy gravel to odpowiedź na wszystkie nasze potrzeby?
Jaki rower wybrać? By ciągnąć nim również przyczepkę?

Pozostał jeszcze dojazd do pracy. Zawsze, jeśli tylko pogoda na to pozwala, staramy się, by jeździć do pracy na dwóch kółkach. Z tego względu wybrany rower, musi być zwinny i dobrze radzić sobie w miejskim ruchu. Wiąże się to także z koniecznością jazdy po ścieżkach rowerowych (które niestety nadal są budowane z kostki brukowej), pokonywaniem krawężników, czy jazdą po drogach gruntowych. Uniwersalność- to główna cecha roweru, którego poszukiwaliśmy.

Czytaj także: Rowerowy szlak wokół Tatr

Jaki rower wybrać?
Jaki rower wybrać? Czy gravel to odpowiedź na wszystkie nasze potrzeby?
Jaki rower wybrać? By dobrze wyglądał?

Jaki rower wybrać, czyli sztuka indywidualnego doboru

Po określeniu tego, do czego będziemy używać naszych rowerów, przyszedł moment na kolejny etap. To etap dopasowania “naszych wymiarów” i preferencji do całego rowerowego osprzętu. W trakcie wizyty w salonie rowerowym Antymateria przymierzaliśmy różnorodne rowery, co pozwoliło dobrać odpowiednią geometrię dla naszych nowych dwóch kółek. Geometria- to słowo, które jak się okazało, ma kluczowe znaczenie w tym, by jazda na dwóch kółkach była zawsze dużą przyjemnością. Po pierwsze odpowiednia geometria roweru zapewnia właściwą pozycję podczas jazdy i zmniejsza ryzyko pojawienia się przeciążeń, a przy tym różnego rodzaju bólu, czy kontuzji. Po drugie, gwarantuje ona, że nakład sił, jaki wkładamy w kręcenie pedałami, przełoży się na szybką i efektywną jazdę, która będzie nas zawsze cieszyć.

Jaki rower wybrać? Czy gravel to odpowiedź na wszystkie nasze potrzeby?
Jaki rower wybrać? Rower Gravel dobrze spisuje się także na leśnych ścieżkach
Jaki rower wybrać? Czy gravel to odpowiedź na wszystkie nasze potrzeby?
Jaki rower wybrać? By był naszym kompanem na dobre i na złe?

W trakcie “przymiarki” rowerów, na podstawie naszych preferencji został także wybrany pozostały osprzęt naszego roweru. Mowa o przerzutkach, hamulcach, czy nawet kierownicy. Przy przerzutkach wybór padł na dwie tarcze z przodu, co ułatwia “rozbujanie” roweru, gdy z tyłu ciągniemy przyczepkę z naszą Tosią. Hamulce tarczowe, na jakie nas namówiono, mają natomiast zapewnić maksimum bezpieczeństwa podczas stromych zjazdów. Do wyboru mieliśmy także kierownicę prostą, albo typu “baranek”. Ze względu na to, że podczas jazdy rowerem MTB odczuwaliśmy dyskomfort w odcinku szyjnym kręgosłupa, zarekomendowano nam ten drugi typ. To, ze względu na to, że opierając się na kierownicy typu “baranek”, możemy z łatwością zmieniać naszą pozycję, co pozwala na rotacyjne odciążanie grupy mięśni.

Czytaj także: Jezioro Nyskie na rowerze

Jaki rower wybrać? Gravel pozwala nam także jeździć z przyczepką rowerową
Jaki rower wybrać? Gravel pozwala nam także jeździć z przyczepką rowerową
Jaki rower wybrać? Czy gravel to odpowiedź na wszystkie nasze potrzeby?

Gravel- czy to najbardziej uniwersalny rower na rynku?

Podczas doboru naszego idealnego roweru- padło słowo gravel. Typ roweru, który wydawał nam się być pomieszaniem szosówki i MTB, zupełnie nas nie przekonywał. Nie wierzyliśmy, że sztywny widelec sprawdzi się podczas jazdy na bezdrożach, a szerokie, terenowe opony dadzą radę szybko jeździć po asfaltowej nawierzchni. Po dłuższej rozmowie i zapewnieniach, że rower, który otrzymamy, będzie dopasowywał się do naszych potrzeb, zdecydowaliśmy się pójść za ciosem i wybraliśmy gravele. Określenie budżetu, jaki mamy do wydania na rower, pozwolił na wybór konkretnego osprzętu, który ma nas nie zawieść podczas wycieczek na dwóch kółkach. Pozostało nam tylko oczekiwać kilka tygodni, aby lakiernia pomalowała rowery na wybrane przez nas kolory. W tym czasie sklep kompletował niezbędne części, z których powstały nasze spersonalizowane rowery.

Jaki rower wybrać?
Jaki rower wybrać? By być zadowolonym?

Nowy rower, nowe możliwości

Po otrzymaniu informacji, że nasze rowery są już gotowe i czekają do odbioru, pognaliśmy czym prędzej do salonu Antymateria. To, co zwróciło naszą uwagę to niepowtarzalny design naszych nowych dwóch kółek. Złożenie roweru na zamówienie pod konkretną osobę ma niewątpliwie swój ogromny plus – drugiego takiego samego roweru po prostu nigdy, nigdzie nie spotkamy! W salonie czekały nas jeszcze przymiarka i kosmetyczne zmiany w dopasowaniu rowerów pod nas. Potem nie zostało nam nic innego, jak ruszyć ku przygodzie!

Jaki rower wybrać? Czy gravel to odpowiedź na wszystkie nasze potrzeby?
Jaki rower wybrać? By był jak najbardziej uniwersalny?

Pierwszy kontakt z gravelem bardzo pozytywnie zaskoczył. Rower szybko poruszał się po asfaltowej nawierzchni, a jednocześnie nic nie stało nam na przeszkodzie, by zjechać na gruntową drogę. Co więcej, podczas pierwszej wycieczki z dużą przyjemnością i łatwością pokonaliśmy blisko 100 kilometrów, nie odczuwając przy tym większego dyskomfortu. 

Już wtedy wiedzieliśmy, że wybór tych rowerów zagwarantuje nam nowe możliwości związane z rowerowymi wycieczkami. Dłuższe trasy, odkrywanie nowych miejsc, a do tego bikepacking, o którym po cichu marzymy.

Jaki rower wybrać? Czy gravel to odpowiedź na wszystkie nasze potrzeby?
Jaki rower wybrać? By poradził sobie w każdych warunkach?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!