Site icon www.manawpodrozy.pl

Jak się przygotować do górskiej wędrówki?

Jak się przygotować do górskiej wędrówki?

Jak się przygotować do górskiej wędrówki? Co zapakować do plecaka, w co się ubrać? Jak zrobić, aby wyjście na szlak nie opóźniło się późnych godzin? Jak zaplanować swój cel wędrówki? Odpowiedzi na te wszystkie pytania nie są zawsze jednoznaczne. Każdy z nas musi wypracować swoje indywidualne metody, które pozwolą na przygotowanie się do górskiej wędrówki za przysłowiowe “za pięć dwunasta”. W tym celu niezbędne oprócz wiedzy będzie doświadczenie, którego nabieramy z każdą wyprawy. Najlepiej jest się uczyć na własnych błędach, bo to one pozwolą z uśmiechem na twarzy przygotować się do górskiej wędrówki. 

Czytaj także: Jak zachęcić dziecko do górskich wędrówek?

Jak się przygotować do górskiej wędrówki? to pytanie zadaje sobie wiele osób chcących wyruszyć na szlak

Jak się przygotować do górskiej wędrówki? Zrób listę niezbędnych rzeczy do spakowania!

Jeśli należycie do osób, które ciągle zapominają czegoś zabrać na górską wycieczkę, albo pakują się na nią z ciągłym przeświadczeniem o tym, że czegoś zapomniały to skupcie szczególną uwagę na tym akapicie!

Lista niezbędnych na górskim szlaku rzeczy była z nami od samego początku. Jeszcze jak się nie znaliśmy to i tak każde z nas taką listę posiadało. Z czasem połączyliśmy ją i przenieśliśmy do dokumentu tekstowego na dysk komputera. Wraz z kolejnymi wyprawami lista ta ewoluowała, aż w końcu podzieliliśmy ją na kategorie: 

Po urodzeniu Tosi do tych kategorii doszła kolejna “dla dziecka”. Przykładowo może to wyglądać tak jak poniżej:

LATO

ZIMA

ZAWSZE

BIWAK

DZIECKO

  • rurka do butelki; 
  • bukłak; 
  • koszulka na przebranie; 
  • mały ręcznik; 
  • raczki/raki
  • stuptuty; 
  • łapawice; 
  • zapasowe rękawiczki/ czapki
  • duży termos; 
  • ogrzewacze chemiczne;
  • mapy; 
  • czołówka; 
  • książeczki na pieczątki; 
  • apteczka; 
  • kijki trekkingowe; 
  • JEDZENIE ;o
  • aparat; 
  • krem z UV; 
  • okulary p/słoneczne;
  • śpiwór;
  • karimata;  
  • kuchenka turystyczna; 
  • naczynia turystyczne; 
  • pieluchy; 
  • mokre chusteczki; 
  • ubranie na zmianę; 
  • tubki owocowe i inne rzeczy na przegryzkę; 

Oczywiście to nie wszystkie rzeczy z naszej listy. To tylko przykład na to, w jaki sposób można je rozdzielić i do jakich kategorii przypasować. Jednak to każdy z Was wie najlepiej, czego potrzebuje na górskim szlaku i co będzie mu niezbędne. 

Jak się przygotować do górskiej wędrówki? Ważne jest to, co pakujemy do plecaka.

Jeśli, chcecie, by Wasza lista miała bardziej profesjonalny charakter, to proponujemy Wam ją przenieść do arkusza kalkulacyjnego. W nim macie możliwość oznaczania rzeczy z Waszej dużej listy, które akurat będziecie potrzebować podczas konkretnej wycieczki. W ten sposób powstaje mniejsza lista, która podczas pakowania służy jako weryfikator tego, czy wszystko zabraliśmy. Zaawansowani piechurzy, szczególnie ci lubujący się w szlakach dłuższych niż jednodniowe mogą do każdej pozycji na liście dodać także jej wagę. W ten sposób łatwo można wyliczyć, ile orientacyjnie będzie ważył nasz plecak i ewentualnie z czegoś zrezygnować, jeszcze przed rozpoczęciem wędrówki. 

Czytaj także: Namiot z dzieckiem- lista rzeczy, o których nie możesz zapomnieć!

Jak się przygotować do górskiej wędrówki? Zabierany sprzęt musimy dostosować do szlaku, który mamy zamiar przejść

Górskie rzeczy przechowuj w jednym miejscu w domu

Przyznajcie się, ile razy straciliście mnóstwo czasu na szukaniu jakiejś rzeczy, która zawieruszyła Wam się w domowych czeluściach? No właśnie! Jeśli chcecie szybko i bezproblemowo pakować się na górski wypad to zagospodarujcie jedno miejsce w Waszym domu, gdzie znajdą się wszystkie rzeczy z listy, którą sobie stworzycie. 

Zdajemy sobie sprawę, że mogą one Wam zająć sporo miejsca. Nam samym wszystkie potrzebne na szlaku rzeczy mieszczą się w dużych rozmiarów szafie… nie wliczając do tego ubrań. Jednak zdajcie sobie sprawę, że jak trochę pogłówkujecie i znajdziecie miejsce dla Waszych górskich niezbędników, to podczas przygotowań do wycieczki będzie dużo łatwiej. Weźmiecie sobie listę, staniecie przed szafą, wyciągnięcie to, co Wam potrzebne, wsadzicie do plecaka i można ruszać w drogę! Prawda, że łatwe?:> 

Jak się przygotować do górskiej wędrówki? Odpowiedni wybór szlaku jest kluczowy

Jak się przygotować do górskiej wędrówki? Jedzenie szykuj zawsze dzień wcześniej!

Nieodłącznym ekwipunkiem na każdą wycieczkę w góry jest przygotowanie prowiantu. Jesteśmy świadomi, że od wielu z Was wymaga to wygospodarowania sporej ilości czasu, zwłaszcza gdy przygotowanie jedzenia nie ogranicza się jedynie do zrobienia kanapek. W związku z tym, by nie tracić czasu w dniu wyjazdu, posiłki na wycieczkę warto przygotować na spokojnie dzień wcześniej. Przemyślmy, jak długą wycieczkę planujemy i w związku z tym ile jedzenia potrzebujemy na nią zabrać. W tym miejscu zaznaczymy, że wędrując z dzieckiem, zawsze warto wziąć o jeden posiłek więcej niż mniej. Pamiętajcie o tym, przygotowując się do wyprawy.

Czytaj także: Jakie jedzenie zabrać ze sobą w góry?

Jak się przygotować do górskiej wędrówki? Przygotowanie prowaiantu jest niezwyle ważne

Jak się przygotować do górskiej wędrówki? Dobrze zaplanuj trasę!

Jakim szlakiem iść? Ile zajmie nam wycieczka? Ile planujemy zrobić przerw? Odpowiedzi na te wszystkie pytania są niezwykle kluczowe przy planowaniu górskiej wycieczki. 

Do planowania trasy dobrze sprawdzają się mapy online, takie jak mapaturystyczna.pl, czy mapy.cz. Po wyznaczeniu na nich trasy, otrzymujemy informacje o odległości, jaką pokonamy podczas zaplanowanej wycieczki, a także orientacyjny czas, jaki musimy sobie na nią zagospodarować. Ważne, by do tych ram czasowych doliczyć także czas, który planujemy spędzić na odpoczynku. 

Jak się przygotować do górskiej wędrówki? Zaplanuje odpowiednio trasę!

My, mimo postępu technologicznego uwielbiamy korzystać z map papierowych. Tam oprócz powyższych informacji możemy także przypatrzeć się poziomicom i stwierdzić, czy czeka nas strome podejście, czy może spacer po ścieżce o łagodnym nachyleniu. Na mapach papierowych zaznaczone często są także wiaty turystyczne, różnego rodzaju schrony, a także ścieżki nieoznakowane, które dają nam szansę skrócić wycieczkę, gdy tego wymaga sytuacja. Stąd, naszym zdaniem mapy online to duże ułatwienie przy planowaniu górskich wycieczek, jednak zawsze warto posiłkować się tradycyjnymi mapami papierowymi. Bez wątpienia te drugie obowiązkowo muszą także znaleźć się w naszym plecaku podczas wycieczki. 

Dobrze zaplanowana trasa to komfort swobodnego dysponowania czasem w czasie wędrówki. Nie musimy się stresować, że nie zdążymy zejść przed zachodem Słońca, wiemy, na jak długie przerwy możemy sobie pozwolić i w końcu możemy także podjąć ewentualną decyzję o odwrocie i skróceniu wycieczki. Dlatego warto sobie wyznaczyć godzinę, do jakiej musimy dojść do danego punktu, by spokojnie zakończyć wycieczkę przed końcem dnia, czy przed prognozowanym załamaniem pogody. Jeśli nie dotrzemy do danego miejsca o założonej porze, to wówczas wiemy, że musimy zawrócić lub zmodyfikować wyznaczoną pętlę. 

Jak się przygotować do górskiej wędrówki? Wędrówka zaplanowaną trasą gwarantuje nam duży komfort

Warto mieć alternatywę!

Wybierając się na daną wycieczkę, zawsze warto mieć zaplanowaną alternatywę. Może okazać się, że szlak, którym planowaliśmy wędrować, jest z jakiegoś powodu zamknięty, albo że nad górą, którą chcemy zdobyć, wiszą ciemne chmury, mimo że dookoła świeci Słońce. To tylko niektóre z powodów, które mogą wpłynąć na decyzję o zmianie celu naszej wycieczki. Dlatego zawsze warto mieć przygotowane alternatywne trasy wycieczek w okolicach, do których się wybieramy.

Jak się przygotować do górskiej wędrówki? Dobrze zawsze mieć alternatywę do zaplanowanej wędrówki

Jak się przygotować do górskiej wędrówki?  Nie zapominajmy o kondycji!

Niezwykle istotna w przygotowaniach do wyjść w góry jest poprawa kondycji! Temat, który jest rzadko poruszany i wiele osób kompletnie się nim nie przejmuje. Jednak, na górskie szlaki sporo osób chodzi całkowicie nieprzygotowani kondycyjnie, co kończy się przemęczeniem, a następnie kontuzjami.

Kondycji nie zbuduje się w tydzień, ani w miesiąc. Potrzeba jest regularność, co wymaga zdeterminowania, cierpliwości i zdolności do umiejętnego gospodarowania swoim czasem wolnym.

Jak to wygląda w naszym przypadku, czy przygotowujemy się specjalnie na łazikowanie po górskich szlakach? Raczej nie. Już od ładnych kilku (chyba nawet kilkunastu(!)) lat regularnie biegamy. W tygodniu daje to przynajmniej 2-3 przebieżki po ok. 45-1 godziny. Do tego w sezonie kręcimy na rowerze. Również regularnie spacerujemy, a gdy mamy do wyboru jechać gdzieś samochodem, a potuptać na własnych nogach to zawsze decydujemy się na opcję numer dwa. Ponadto, jeśli tylko pozwalają na to warunki pogodowe to, do pracy również przemieszczamy się przy pomocy siły naszych mięśni, a nie koni mechanicznych auta.

Czasami jest trudno, czasami się nie chce, ale jak już wyjdziemy z domu to zawsze przekonujemy się, że ruch na świeżym powietrzu to zawsze dobry wybór! 

Jak się przygotować do górskich wędrówek? Zadbaj o kondycję!
Jak się przygotować do górskiej wędrówki?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version