Widok na Biskupią Kopę
Dolina Złotego Potoku-widok z Karolinek
Dolina Złotego Potoku

Start: Pokrzywna przy Ośrodku Złoty Potok
Cel: Olszak, Karolinki, Karliki, Piekiełko, Gwarkowa Perć
Odległość: 10,3 km
Link do śladu GPS: https://www.traseo.pl/trasa/gory-opawskie-niebieskim-szlakiem-wokol-doliny-zlotego-potoku

Pomysł na krótki spacer- Gwarkowa Perć

Góry Opawskie to przez wielu turystów zapomniana część Sudetów. My, jednak coraz bardziej się przekonujemy, że to pasmo górskie, choć położone trochę na uboczu, oferuje naprawdę wiele pięknych i ciekawych miejsc. Jednym ze szlaków, którym wędrówka to sama przyjemność, a co chwila jesteśmy zaskakiwani nowymi atrakcjami, jest niebieski wiodący wokół Doliny Złotego Potoku. Przejście go w całości zajęło nam niecałe 3 godziny, chociaż w tempie spacerowym trzeba przeznaczyć na jego przebycie przynajmniej godzinę więcej. 

Widok na Biskupią Kopę
Widok na Biskupią Kopę. Na pierwszym planie jedna ze skał Karolinek

Zaczynamy obok ośrodka Złoty Potok

Wędrówkę rozpoczynamy przy ośrodku Złoty Potok w Pokrzywnej. Jest to spory kompleks domków letniskowych, przez który teren przebiega niebieski szlak. Vis a vis głównej bramy ośrodka wiedzie on stromo do góry i przez krótki odcinek idziemy bukowym lasem. Mijamy ośrodek Dębowe Wzgórze i dochodzimy do głównej drogi wiodącej z Prudnika do Jarnołtówka. Musimy przez nią przejść na drugą stronę i już meldujemy się na wschodnich zboczach Olszaka. 

Przy Ośrodku Wypoczynkowym Złoty  Potok
Przy Ośrodku Wypoczynkowym Złoty Potok

Tatry mają Morskie Oko, a Góry Opawskie mają Morskie Oczko

Po kilkunastu minutach przemierzania leśnej ścieżki i powolnemu wznoszeniu się ku górze po naszej lewej stronie wyłania się wyrobisku powstałe w wyniku wydobycia kamienia. Niewielkie, zarośnięte jeziorko zostało nazwane Morskim Oczkiem. Zastanawiamy się ile zwierząt ma tutaj swój dom. Myślimy, że naprawdę bardzo dużo. 

Morskie Oczko
Morskie Oczko

Na szczycie Olszaka

Przed nami chyba najbardziej strome podejście dzisiejszego dnia. Wchodzimy na szczyt Olszaka (453 m n.p.m.). Tablice informacyjne, mówią o tym, że wstępujemy na teren rezerwatu. Został on utworzony w 2012 r. w celu ochrony rzadkiego stanowiska kwaśnej dąbrowy oraz wielu gatunków motyli. Szczyt jest zalesiony, brak tutaj jakichkolwiek widoków. W latach 60. XX w. na szczycie stała wieża triangulacyjna, jednak nic już po niej nie pozostało. 

Na szczycie Olszaka
Na szczycie Olszaka

Nad Żabim Oczkiem

Przemierzając dalszy odcinek niebieskiego szlaku w kierunku Jarnołtówka dochodzimy do Żabiego Oczka. To wyrobisko, powstałe w wyniku eksploracji w tym miejscu łupków piaskowca. Wysokie na 17 metrów ściany otaczające ten zbiornik wodny sprawiają, że miejsce to wygląda naprawdę wyjątkowo. Podania przekazywane przez starszych mieszkańców Pokrzywny i Jarnołtówka mówiły o tym, że w Żabim Oczku w czasie walk na froncie II wojny światowej zatopiony został niemiecki czołg. Niestety, prowadzone poszukiwania nie potwierdziły tej tezy. 

Żabie Oczko pod Olszakiem
Żabie Oczko pod Olszakiem

Karolinki, czyli wędrówka zboczami Krzyżówki

Od Żabiego Oczka czeka nas 10- minutowe dojście wzdłuż granicy lasu na zbocza Krzyżówki. Tutaj czekają na nas najpiękniejsze widoki, jakie przyjdzie nam oglądać w czasie przemierzania tego szlaku. Już na samym początku przy Sierocym Kamieniu Oppersdorfa możemy oglądać wspaniały widok na Dolinę Złotego Potoku, ale i również na cały Masyw Biskupiej Kopy. Kamień ten wyznaczał w przeszłości granicę pomiędzy Księstwem Nyskim, a Księstwem Opolsko- Raciborskim. Wędrując dalej napotykamy kolejne ciekawe formy skalne, które doczekały się nawet swoich nazw. Są to, m.in. Kazalnica, Materace, Płetwa. Znajdują się tutaj również punkty widokowe, skąd oprócz panoramy na Biskupią i Srebrną Kopę, Dolinę Złotego Potoku można podziwiać również cały masyw Pricnego Vrchu- najwyższego szczytu całych Gór Opawskich. 

Zobacz także: Biskupia Kopa- opis szlaku

Karolinki
Karolinki

1,5 kilometrowy odcinek gdzie znajdują się skały Karolinki zwany jest popularnie Słonecznym Stokiem. Był on bardzo popularnym miejscem spotkań mieszkańców i turystów. Znajdowała się tutaj nawet, tzw. Altana Miłości, po której niestety zostały tylko wspomnienia uwiecznione na starych pocztówkach i zdjęciach. 

Karolinki
Karolinki
Karolinki
Karolinki

Eksplorujemy południową część Doliny Złotego Potoku- Gwarkowa Perć

Z Karolinek stromą ścieżką schodzimy do centrum Jarnołtówka. Przechodzimy przez most i szlak niebieski po drugiej stronie Złotego Potoku zaczyna nas wyprowadzać na kolejne wzniesienie- tym razem są to zbocza Bukowego Wierchu. 15 minut od przejścia głównej drogi i znów możemy podziwiać piękne odsłonięcia skalne- Karliki. Są one znacznie wyższe niż leżące na przeciwko Karolinki. Ich wysokość dochodzi do 20 metrów! Jednak przez to, że wokół porasta las, widoki jakie z nich się rozpościerają są znacznie ograniczone. 

Zobacz także: Góry Opawskie- najciekawsze szlaki

Piekiełko
Piekiełko

W środku Piekiełka- Gwarkowa Perć

Kolejnych kilkanaście minut marszu i przed nami pojawia się kolejne wyrobisko powstałe w wyniku działania kamieniołomu. Tym razem jest to Piekiełko. Powstałe prawdopodobnie w XIX w. na skutek wydobycia kamienia, który był używany do krycia dachów. Wysokie na 25 metrów ściany tworzą swoisty wąwóz, którym możemy się przejść. Przebiega tędy również żółty szlak, który zaprowadzi nas na szczyt Bukowej Góry, a dalej do schroniska pod Biskupią Kopą. 

Piekiełko
Piekiełko
Piekiełko
Piekiełko
Gwarkowa Perć
Piekiełko

Gwarkowa Perć

My, jednak trzymamy się założonego planu i za niebieskimi znakami wędrujemy w kierunku Gwarkowej Perci. Dochodzimy do skraju wyrobiska i czeka na nas tutaj metalowa drabinka, którą schodzimy na dno kamieniołomu. Jest to jedyna tego typu konstrukcja w cały polskich Sudetach. Kamieniołom ten służył podobnie jak Piekiełko, jako źródło kamienia wykorzystywanego przy pokryciach dachów. Wąwóz jaki tworzy jest jednak potężniejszy. Ściany tutaj wznoszą się na wysokość nawet 50 metrów, co sprawia, że wędrówka tą drogą nabiera tajemniczego charakteru. Zwłaszcza, że w Gwarkowej Perci poszukiwano również złota, a władze Polski Ludowej, po II wojnie światowej rozpoczęły tutaj wydobycie uranu. Jednak jak się okazało jego złoża są tutaj niewielkie, a wydobycie całkowicie nieopłacalne. 

Drabinka w Gwarkowej Perci
Drabinka w Gwarkowej Perci
Gwarkowa Perć
Gwarkowa Perć

W Cichej Dolinie

Z Gwarkowej Perci przechodzimy przez most nad Bystrym Potokiem i kierujemy się w stronę Pokrzywny. Trzymając się niebieskich znaków spacerujemy, naszym zdaniem najpiękniejszą ścieżką w Górach Opawskich. Cisza, spokój, szum potoku, a do tego możliwość spotkania rzadkich gatunków zwierząt, np. bociana czarnego, albo czapli siwej, sprawiają, że można się tutaj poczuć naprawdę wyjątkowo. Po 10 minutach od Gwarkowej Perci z naszej lewej strony wyrasta zeskok starej skoczni narciarskiej, na której zawody rozgrywano przed II wojną światową. Później obiekt popadł w zapomnienie. Następne dochodzimy na Polanę w Cichej Dolinie, gdzie znajduje się kaplica, w której odprawiane są w czasie wakacji msze św. oraz a w wigilię Bożego Narodzenia, bardzo klimatyczna Pasterka.

Zaginione Miasto Rosenau

Przy Polanie z kaplicą skręcamy w prawo i początkowo stromym terenem, a następnie już po płaskim wędrujemy nad zabudowaniami Pokrzywnej. W bardzo przyjemnym terenie dochodzimy do bram Parku Rozrywki Zaginione Miasto Rosenau, które ma na celu jednocześnie bawić, uczyć, a także odnosić się do tajemniczej legendzie o zaginionym mieście Rosenau, które zlokalizowane miało być właśnie pod stokami Zamkowej Góry. Park Rozrywki powstał w miejscu dawnego kąpieliska, które w czasach przedwojennych, jak i PRL-u cieszyło się ogromną popularnością. 

Okrążając Park Rozrywki, znów meldujemy się w Ośrodku Złoty Potok, gdzie rozpoczynaliśmy swoją wędrówkę. 10- kilometrowa pętla jaką pokonaliśmy pozwoliła nam poznać naprawdę wiele, ciekawych miejsc, które leżą na typowo spacerowym szlaku. Nadaje się on idealnie na rodzinną, niedzielną wycieczkę. 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!