Na szczycie Borówkowej
Góry Złote Sudety

Góry Złote: Borówkowa z Przełęczy Lądeckiej

Widok z Przełęczy Lądeckiej
Widok z Przełęczy Lądeckiej

Pierwszy raz w Górach Złotych

Po raz pierwszy w Góry Złote wybraliśmy się w lutym 2016 r. Choć na nizinach śniegu nie spotkaliśmy, to nawet w tak niskich partiach górskich jak Rychlebskie Hory można go było spotkać całkiem sporo. Wybieramy się tym razem na wycieczkę na Borówkowa.

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Fantastyczna panorama z Przełęczy Lądeckiej- kierunek Borówkowa

Na Przełęcz Lądecką (665 m n.p.m.) docieramy przez Javornik. Rozpościera się z niej wspaniały widok na Lądek Zdrój i całą Dolinę Białej Lądeckiej, na której końcu wznosi się  Czarna Góra i Śnieżnik. Szlak na Borówkową (900 m n.p.m.) nie jest wymagający, prowadzi w głównej mierze przez las.

Na szczycie Borówkowej
Na szczycie Borówkowej

Godzinka i jesteśmy na szczycie- Borówkowa

Z przełęczy już po godzinie jesteśmy na szczycie, gdzie to znajduje się bardzo ładna wieża widokowa. Budowla, którą możemy aktualnie podziwiać powstała w 2006 r. Jednak warto wiedzieć, że poprzedziły ją aż 4 wieże widokowe, z których pierwsza powstała już w latach 50. XIX w.! Na szczycie Borówkowej stało również schronisko turystyczne.  Z wieży widokowej prezentuje się całkiem ładna panorama, oprócz wspomnianego wcześniej Masywu Śnieżnika widoczne jest pasmo Gór Rychlebskich, Jeseników, a na północ Przedgórze Paczkowskie i Góry Bardzkie.

Widok z wieży widokowej na Borówkowej
Widok z wieży widokowej na BorówkowejBorówkowa ze szczyptą historii

Borówkowa była w latach 80. XX w. miejscem spotkań ówczesnych polskich i czeskich opozycjonistów. Na szczycie rozmowy prowadzili, m.in. Jacek Kuroń, Józef Pinior, Mirosław Jasiński, Petr Uhl, Jan Sabata, czy Petr Pospichal. W pobliżu szczytu znajduje się sporo tablic informacyjnych oraz kamieni pamiątkowych, które są wspomnieniem po tamtych wydarzeniach. Zainteresują one z pewnością nie tylko fascynatów historii.

Świetny pomysł na wycieczkę!

Powracamy na Przełęcz tym samym szlakiem. Cała wycieczka zajmuje nam niewiele ponad dwie godziny, stąd proponujemy ją na spokojny niedzielny spacer w rodzinnym gronie, również z dziećmi!:)

Może Cię także zainteresuje? Borówkowa z Lądka- Zdroju

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

You may also like...