Site icon www.manawpodrozy.pl

Góry zimą – w co się ubrać, co zabrać ze sobą i jak się przygotować?

Góry zimą - w co się ubrać, co zabrać ze sobą i jak się przygotować?

Góry zimą wyglądają nieziemsko. Ich wyjątkowy klimat i niesamowite krajobrazy zachęcają do wyjścia na szlak. Góry zimą różnią się jednak od tych latem i w jesiennej odsłonie. Zimowe wędrówki są zdecydowanie większym wyzwaniem, co jest związane z kilkoma aspektami. Na pierwszym miejscu trzeba bezwzględnie postawić na bezpieczeństwo. Składa się na nie, m.in. zaznajomienie z trasą, sprawdzenie prognoz pogody, spakowanie niezbędnego ekwipunku do plecaka i właściwy dobór ubioru do panujących warunków.

Góry Zimą

Góry zimą- czyli zadbaj o bezpieczeństwo!

Góry zimą- od czego zacząć tę piękną historię? Na pewno nie od pójścia na zakupy i zaopatrzenia się w ogromne ilości górskiego sprzętu! Zacznijmy od tego, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo! Po pierwsze musimy zdać sobie sprawę, że warunki w górach zimą mogą być zgoła odmienne od tych latem. Po pierwsze jest zimno, więc jeśli podejdziemy do tematu lekceważąco, to może grozić nam odmrożenie. Po drugie dzień zimą jest znacznie krótszy niż latem. W związku z tym, należy każdą górską wycieczkę planować “z głową”.

Góry Zimą to piękne widoki

Góry zimą- gdzie pójść na pierwszą wycieczkę?

Planując górski wypad zimą, musimy wziąć pod uwagę fakt, że czas przejścia danego szlaku może znacznie się wydłużyć z przeróżnych powodów, np. szlak może być nieprzetarty, złapie nas zamieć śnieżna, która znacznie utrudnia wędrówkę, czy po prostu opadniemy z sił, bo zimowe wędrowanie wymaga wykrzesania znacznie większej energii niż letnie wycieczki.

Góry zimą- gdzie zaplanować pierwszą wycieczkę?

Dlatego, na początek warto planować wycieczki w miejsca dobrze nam znane z letnich wędrówek. Będziemy wówczas wiedzieć, jaki odcinek drogi pozostał nam mniej więcej do celu, a także będziemy znali miejsca, w których ewentualnie możemy się schować i nieco ogrzać. Warto planować tak pierwsze wędrówki zimą, aby na naszej drodze znalazło się schronisko. Schronisko zimą to prawdziwy bufor bezpieczeństwa. Możemy się w nim ogrzać, schronić przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, czy uzupełnić kalorie.

Warto także zdać sobie sprawę, że zimą dzień jest krótki i zmrok zapada bardzo szybko. Niezbędnym ekwipunkiem każdego górołaza pozostaje zatem czołówka. Warto jednak tak planować trasy (zwłaszcza na początek przygody z zimowymi wycieczkami), aby kończyć wędrówkę przed zachodem Słońca.

Góry zimą

Przed wyruszeniem na szlak warto także sprawdzić, czy nie jest on przypadkiem zamknięty. Wiele tras w okresie zimowym jest zamykana ze względu na ryzyko lawinowe. Inne powody zamknięcia szlaków mogą być związane również z ochroną przyrody, jak np. ochrona cietrzewia w Górach Izerskich i Karkonoszach.

Poza tym w okresie zimowym wiele szlaków zamienia się w trasy do narciarstwa biegowego. Są one odpowiednio oznaczone, a dodatkowo zazwyczaj pojawia się informacja o tym, aby nie niszczyć śladów narciarskich. Szanujmy je! Nie wchodźmy narciarzom w drogę. Po pierwsze jest to przejaw nieuprzejmości, a po drugie jest to po prostu niebezpieczne. 

Mapa, GPS i aplikacja Ratunek

Wybierając się w góry koniecznie musimy zabrać ze sobą mapę papierową. Wiemy, że w dobie elektroniki, do wyboru mamy mapy online, jednak po pierwsze w górach nie zawsze mamy zasięg, a po drugie zimą telefon rozładowuje się bardzo, ale to bardzo szybko, a kolejna włączona aplikacja tylko przyspiesza ten proces. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą GPS-u.

Może to być samodzielne urządzenie, albo zegarek z taką funkcją. Pozwoli on nam określić swoje położenie i obrać właściwy kierunek kiedy zbłądzimy. Ostatecznie można zabrać ze sobą także kompas. W telefonie koniecznie musimy mieć natomiast zainstalowaną aplikację Ratunek. Pozwoli ona nam nie tylko wezwać pomoc w krytycznym momencie, ale i umożliwi zlokalizowanie nas przez ratowników. Warto także znać numer telefonu do GOPR-u: 601 100 300.

Góry zimą to nie tylko piękne krajobrazy, ale i duże wyzwanie

Gdzie sprawdzić prognozę pogody?

W dzisiejszych czasach do wyboru mamy ogromną ilość przeróżnych aplikacji, na których możemy z dużą dokładnością sprawdzić prognozę pogody. Nie tylko dowiemy się z nich jaka będzie temperatura powietrza i czy podczas wycieczki będzie towarzyszyć nam jakiś opad. Dodatkowo możemy sprawdzić siłę i kierunek wiatru, zachmurzenie, oraz na jakiej wysokości będzie znajdował się pułap chmur. To wszystko sprawia, że przewidzenie warunków atmosferycznych w jakich będzie nam wędrować nie jest trudnym zadaniem. My korzystamy najczęściej z następujących aplikacji pogodowych: 

Góry zimą- jak się ubrać?

Góry zimą- jak się właściwie ubrać?
Góry zimą- ochrona przeciw promieniami słonecznymi jest bardzo ważna
Góry zimą- ubieranie na cebulkę to podstawa
Góry zimą- jak się odpowiednio przygotować?
Góry zimą też można przemierzać z uśmiechem na twarzy
Góry zimą są bardzo magiczne
W góry zimą należy się odpowiednio przygotować

P.S. Wielu z Was pytało nas o to, jak ubrać dziecko na górską wycieczkę zimą. Do odpowiedzi na te pytania odsyłamy Was do osobnego tekstu na naszym blogu- https://manawpodrozy.pl/jak-ubrac-dziecko-w-gory/

Góry zimą z dzieckiem? Jak się do tego przygotować?

Góry zimą- co zapakować do plecaka?

Góry zimą- co zapakować do plecaka?
Niesamowite góry zimą

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version