Szczeliniec Wielki
Góry Stołowe Korona Gór Polski Sudety

Góry Stołowe: Szczeliniec zimą z Pasterki

Szczeliniec to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Jest on niezwykle popularny wśród turystów. Tłumy ludzi, którzy go odwiedzają chcą przede wszystkim zobaczyć bajeczne formacje skalne, które znajdują się w obrębie kopuły szczytowej. Za licznymi ludźmi, którzy wchodzą na Szczeliniec przemawiają również stosunkowo krótkie szlaki wiodące z parkingów na jego wierzchołek. Uroku Szczelińca i my chcieliśmy posmakować. 

Miał być wschód Słońca…

Po nocy spędzonej w Pasterce, w planach mieliśmy atakować Szczeliniec jeszcze przed wschodem Słońca. Marzyło nam się aby podziwiać spektakl pt. “Rozpoczęcie dnia”, stojąc na Fotelu Pradziada, czyli na najwyższym punkcie rozległego szczytu Pradziada. Budzimy się przed 6 rano, jednak za oknem sypie gęsty śnieg, stąd wiemy, że z nasze marzycielskie plany musimy odłożyć na inny termin. Przestawiony budzik na 8 i magnes łóżka nadal nas przyciąga:D Wyspani i wypoczęci jemy śniadanie i dopiero po 9 wyruszamy z Pasterki w skalisty świat Szczelińca.  Śnieg nadal mocno sypie, widoczność jest słaba, więc na piękną panoramę z najwyższego wierzchołka w Górach Stołowych nawet nie liczymy.  

Z Pasterki na Szczeliniec

Z Pasterki na Szczeliniec wiedzie szlak o kolorze żółtym. My sobie, jednak znacznie upraszczamy wdrapanie na ten szczyt i podjeżdżamy autem na parking znajdujący się pomiędzy Pasterką, a Drogą Stu Zakrętów. Jest to szosa wiodąca z Radkowa przez Karłów do Kudowy-Zdrój. Wiedzie ona przez liczne zakręty, których liczba wynosi właśnie mniej więcej ok. 100. Ma długość 23 kilometrów, a najwyższym jej punktem jest Lisia Przełęcz (789 m n.p.m.), z której można.się.udać na wycieczkę na Skały Puchacza oraz na Białe Skały (więcej o tym szlaku przeczytasz TUTAJ). Stąd na szczyt Szczelińca według szlakowskazów jest zaledwie 35 minut drogi. Z samochodu zabieramy najcieplejsze ubrania, raczki i pomimo zimowej aury ruszamy ku naszemu celowi. 

Początek żółtego szlaku na Szczeliniec
Początek żółtego szlaku na Szczeliniec

Po śniegu na szczyt Szczelińca

Szlak od razu jest dość stromy, a podłoże jest bardzo śliskie. Początkowo wędrujemy wśród drzew, ale już po 20 minutach jesteśmy na przełęczy między Szczelińcami ( między Szczelińcem Wielkim, a Małym). Odtąd na szczyt prowadzi droga zbudowana ze schodów. Od Karłowa jest ich aż 665! Zostały ułożone już w 1814 r., a dzieła tego dokonał Franz Pablo, ówczesny sołtys Karłowa. 

Podejście na Szczeliniec
Podejście na Szczeliniec

Na najwyższym wierzchołku Szczelińca

Najwyższy wierzchołek Szczelinca Wielkiego wznosi się na wysokość 919 m n.p.m. i ulokowany jest on na formacji skalnej, zwanej Fotelem Pradziada. Mieści się ona na zamkniętej w okresie zimy trasie turystycznej (od maja do października wejścia na trasę jest biletowane). My, jednak na własną odpowiedzialność postanawiamy podejść na taras widokowy zlokalizowany na najwyższym punkcie. Na trasie turystycznej mieszczą się również inne fascynujące formy skalne, m.in wielbłąd, słoń, małpa oraz wąskie wąwozy: Diabelski Korytarz oraz Piekiełko. W tym ostatnim kręcono nawet sceny do Opowieści z Narnii. Pierwszym zdobywcą Szczelińca był prawdopodobnie jakiś jezuita, a dziewiczego wejścia dokonał w 1576 r. Świadczy o tym inskrypcja  wyryta w skale Fotela Pradziada. Walory turystyczne Szczelińca doceniło również wiele innych znanych osobowości. Szczyt zdobyli, m.in. Fryderyk II Wilhelm, Johann Wolfgang.von Goethe oraz John Quincy Adams- późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych. My eksplorację dalszej części trasy turystycznej po Szczelińcu odpuszczamy, a to ze względu na bardzo duże oblodzenie.

Na Fotelu Pradziada, najwyższym szczycie Gór Stołowych
Na Fotelu Pradziada, najwyższym szczycie Gór Stołowych
Schody na Fotel Pradziada
Schody na Fotel Pradziada
Formacja skalna przy Fotelu Pradziada
Formacja skalna przy Fotelu Pradziada

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJSchronisko na Szczelińcu- w tyrolskim stylu

Po zdobyciu najwyższego wierzchołka Szczelińca zaglądamy jeszcze do schroniska, które nawet we mgle wygląda niesamowicie. Nad skalną przepaścią zostało wzniesione w 1845 r. w typowo tyrolskim stylu.  Dopiero od 2006 roku pełni ono funkcję noclegową. Po odpoczynku w schronisku, wypiciu ciepłej czekolady nadchodzi ten moment, by wracać do samochodu.  

Przed schroniskiem na Szczelińcu
Przed schroniskiem na Szczelińcu
Urwisko skalne na Szczelińcu
Urwisko skalne na Szczelińcu

Wracamy…

Do samochodu wracamy po własnych śladach. Zadowoleni ze względu na fakt zdobycia kolejnego szczytu do Korony Gór Polski, jednak wiemy, że na Szczeliniec musimy powrócić by zwiedzić w całości trasę turystyczną wiodącą w jego masywie, a także podziwiać wspaniałą panoramę, jaka rozpościera się z tarasu przed schroniskiem. 

Żółty szlak
Żółty szlakWięcej propozycji na wycieczkę po Górach Stołowych znajdziecie tutaj: Góry Stołowe, które szlaki są najpiękniejsze?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

You may also like...