Góry Stołowe Sudety W góry z dzieckiem

Góry Stołowe: Radkowskie Skały (opis szlaku, mapa, zdjęcia) [W góry z dzieckiem]

Radkowskie Skały

Góry Stołowe to wyjątkowe pasmo górskie, którego nie sposób porównać do żadnego innego w naszym kraju. Jego charakterystycznym elementem są liczne formacje skalne, które pobudzają wyobraźnię każdego, kto tutaj zawita. Ponadto, sprawiają one że wybierając Góry Stołowe mamy pewność, że wycieczka po ich szlakach nie zanudzi nikogo:) Najbardziej popularnymi miejscami w tym rejonie są: Szczeliniec oraz Błędne Skały. My, jednak proponujemy wyprawę na mniej obleganą turystycznie trasę, której głównym celem będą Radkowskie Skały. 

Radkowskie Skały- dojazd i parking 

Radkowskie Skały znajdują się na wysokości 600-700 m n.p.m. w bliskim sąsiedztwie Drogi Stu Zakrętów łączącej Radków z Kudową- Zdrój. Nasz cel znajduje się bliżej tej pierwszej miejscowości. Parking natomiast również leży przy głównej drodze, z tymże ok. 900 metrów powyżej Radkowskich Skał (zerknij na mapę poniżej). Te różnice odległości trzeba pokonać podążając wzdłuż drogi. Nie będzie to jednak nudny marsz, gdyż będziemy mogli podziwiać liczne skały, z których najciekawsza jest formacja skalna zlokalizowana na tzw. Stroczym Zakręcie.

Na początek szlak niebieski

Przez formacje skalne zwane Radkowskimi Skałami prowadzą szlaki znakowane na kolor niebieski oraz zielony, które tworzą pętlę o długości ok. 2,5 kilometra. Nie ma znaczenia, w którym kierunku ruszycie na początku, bo zarówno trudności jak i przewyższenie w obu przypadkach są bardzo porównywalne. My decydujemy się najpierw wędrować za niebieskimi znakami. Początkowo podążamy leśną ścieżką, która po kilkuset metrach skręca w lewo i wznosi się ku górze. Po 5 minutach meldujemy się już przy pierwszej formacji skalnej, przypominającej pobliskie Skalne Grzyby (więcej o tym szlaku przeczytacie TUTAJ). 

Niewiele dalej znajduje się bardzo ciekawy, skalny punkt widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama na Szczeliniec Wielki (opis trasy na niego znajdziecie TUTAJ), a także na Broumovske Steny (opis szlaku prowadzącego przez ich najciekawsze punkty znajdziecie TUTAJ). Kolejno czeka na nas wiele pobudzających fantazję formacji skalnych. Natalia bryluje w nazywaniu kolejnych napotkanych “zwierząt”: koń, miś, a nawet dostrzega… muflona. Przeciskając się przez niektóre skały docieramy do rozwidlenia szlaków. Teraz czeka nas wędrówka za zielonym kolorem. 

Zielonym szlakiem wzdłuż Radkowskich Baszt

Zielony szlak, którym teraz wędrujemy prowadzi wzdłuż wysokich na 20- 30 metrów formacji skalnych zwanych Radkowskimi Basztami. Ciągną się one na długości prawie 1 kilometra i za każdym razem gdy tylko spojrzy się do góry robią one na nas ogromne wrażenie. Ścieżka, którą wędrujemy jest dość wąska, dlatego zwłaszcza gdy jest ślisko i jest oblodzona należy tutaj zachować szczególną ostrożność. Po ok. 30 minutach zaprzyjaźniania się z zielonymi szlakowskazami docieramy do Drogi Stu Zakrętów, gdzie kończymy pętelkę. Teraz pozostaje nam już tylko udać się pod górę do parkingu, gdzie pozostawiliśmy samochód. 

Radkowskie Skały oczarowały nas. Nie ma tutaj takich tłumów turystów jak na Szczelińcu, czy w Błędnych Skałach, a formacje skalne jakie możemy tutaj podziwiać są naprawdę wyjątkowe. Polecamy to miejsce na krótką wycieczkę, jak i wypad z dziećmi, które z pewnością będę niesamowicie zadowolone z wizyty w tym miejscu. 

Więcej propozycji na wycieczkę po Górach Stołowych znajdziecie tutaj: Góry Stołowe, które szlaki są najpiękniejsze?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

You may also like...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Кирилл
8 miesięcy temu

Radkowskie Skaly polozone sa nieco na poludnie od Radkowa, w poludniowo-wschodniej czesci Gor Stolowych. Na spacerze nie spotkalismy tutaj nikogo, jest pusto i zarazem zachwycajaco. Radkowskie Skaly powstaly w wyniku dlugotrwalego procesu erozyjnego i dzis mozemy obserwowac formy skalne o fantazyjnych ksztaltach. Najwygodniej dotrzec do Skalnych Baszt z parkingu przy Szosie Stu Zakretow. Dotarcie do atrakcji nie powinno zajac Wam wiecej niz 5 minut. Calosc wycieczki na Radkowskie Skaly, zajmie Wam z setka zdjec nie wiecej anizeli dwa kwadranse. Jednakze polecamy polaczyc Radkowskie Skaly wraz z wycieczka na Skalne Grzyby. Wowczas wycieczka powinna zajac Wam okolo . Nie wierzcie tutejszym czasowkom! Jest tutaj tak uroczo, ze spacer mocno sie wydluza. Strome skaly opadaja w otchlan nawet i 50 metrow, w przepasc po kamieniolomie z czasow II wojny swiatowej. Naroznik pomimo mrocznej historii przyciaga turystow (podwojne morderstwo na poczatku lat ych). Szczegolnie widowiskowe bywaja tutaj zachody Slonca, a i panorama na okolice jest fascynujaca. Spacer najlepiej rozpoczac z parkingu na Drodze Stu Zakretow, na wysokosci Lisiej Przeleczy i wykonac petle w jedna lub w druga strone. My polecamy isc zgodnie ze wskazowkami zegara. Wowczas na koniec zostawiacie sobie wisienke na torcie w postaci Naroznika. Szczegolnie, ze wierzcholek stanowi wyborny punkt widokowy na Gory Stolowe, Gory Bystrzyckie czy tez Gory Orlickie.