Widok z Medvedy Kamen na Góry Rychlebskie
Czechy Europa Góry Rychlebskie

Góry Rychlebskie: Lazne Jesenik, Studnicny Vrch, Medvedi Kamen

Widok z Medvedy Kamen na pozostałą część Góry Rychlebskich
Widok z Medvedi Kamen na Jeseniki

Start: Lazne Jesenik
Cel: Studnicny Vrch, Medvedi Kamen
Odległość: 11,5 km
Link do śladu GPS: https://www.traseo.pl/trasa/gory-rychlebskie-studnicny-vrch-medvedy-kamen

Nastał wrzesień, a z nieba nadal leje się żar ciepła. Szukać ochłodzenia postanawiamy na górskich szlakach. Nasz wybór pada na Rychlebskie Hory i Studnicny Vrch- szczyt górujący nad Lazne Jesenik. 

Wędrówka przez uzdrowisko

Z parkingu zlokalizowanego przy drodze prowadzącej z Jesenika do Lazne Jesenik, aby dostać się na szlaki w Górach Rychlebskich musimy przejść przez sporą uzdrowiskową część Jesenika. Opis tego miejsca zasługuje z pewnością na osobny wpis na naszym blogu i taki z pewnością niedługo się pojawi. Napomnimy tylko, że Priessnitz, który był propagatorem lecznictwa wodą na tym terenie, był również pomysłodawcą urządzenia, które znamy jako… prysznic. Znajduje się tutaj jego muzeum, a liczni kuracjusze korzystają z dobrodziejstw budynków sanatoryjnych, których powstanie zainicjował. W kompleksie uzdrowiskowym znajduje się również park oraz urządzenia do balneoterapii, z których bardzo lubimy korzystać, zwłaszcza gdy zejdziemy z górskiego szlaku. Ich działanie lecznicze polega na wykorzystaniu zdrowotnych właściwości zimnej wody (o temp 6-8 stopni Celsjusza). 

Lazne Jesenik
Lazne Jesenik
Lazne Jesenik
Lazne JesenikZielonym szlakiem wzdłuż kolejnych źródeł

Studnicny Vrch (992 m n.p.m.) to masyw górski, który stanowi potężny teren źródliskowy. Liczba miejsc znajdujących się w jego obrębie, z których woda wypływa na powierzchnię ziemi szacuje się na ok. 100. Większość z nich jest zabudowana i nazwana. Przy uzdrowisku obieramy zielony szlak i przechodzimy obok kilku takich źródeł aż dochodzimy do rozwidlenia naszej ścieżki ze szlakiem żółtym. W tym miejscu znajduje się największe źródło, zwane imieniem samego Priessnitza. Niestety jest całkowicie wyschnięte i nie mamy możliwości spróbowania smaku wody, która tutaj zazwyczaj wypływa. 

Priessnitza Pramen
Priessnitza Pramen
Jedno ze źródeł na szlaku
Jedno ze źródeł na szlaku

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Na szczyt Studnicnego Vrchu

Z wygodnej i szerokiej ścieżki skręcamy na żółty szlak, który jest dużo mniej uczęszczany przez turystów, a przez to dość mocno zarośnięty. Nas to jednak nie zniechęca i mozolnie wędrujemy ku naszemu celowi- Studnicnemu Vrchu. Od wcześniej wspomnianego źródła mamy do pokonania 150 metrów przewyższenia i jest to najbardziej stroma ścieżka jaką mamy dzisiaj do przejścia. Tuż przed szczytem warto skorzystać z widoków jakie oferuje nam powstała po wycince drzew polana. Możemy zobaczyć z niej panoramę na  Góry Opawskie, w tym Zlaty Chlum oraz Biskupią Kopę. Szczyt jest zalesiony i z niego nie zobaczymy żadnego interesującego widoku, dlatego warto pozostać tutaj na dłuższą chwilę. W najwyższym punkcie oprócz tabliczki z jego nazwą i wysokością (nomen omen błędną)  znajduje się przekaźnik radiowo- telewizyjny. 

Żółtym szlakiem
Żółtym szlakiem
Na szczycie Studnicnego Vrchu
Na szczycie Studnicnego VrchuMedvedi Kamen- wybieramy kolejny cel

Po zdobyciu Studnicnego Vrchu schodzimy dalej żółtym szlakiem do jego rozwidlenia z niebieskim. Skręcamy w lewo i już z niebieskimi znakami wędrujemy w kierunku południowym. Szlak jest dość zniszczony, musimy często przekraczać powalone przez wichury drzewa. Z lewej strony dochodzi do nas zielony szlak, który wyprowadzi nas wprost na Medvedi Kamen (907 m n.p.m.). Jest to skalny punkt widokowy, który oferuje bardzo rozległą panoramę obejmującą najwyższe szczyty Gór Rychlebskich (Smrk, Lvi Hora, Kowadło, Spicak, Czartowiec). 

Medvedi Kamen
Medvedi Kamen
Medvedi Kamen
Medvedi Kamen
Widok z Medvedy Kamen na Góry Rychlebskie
Widok z Medvedi Kamen na Góry Rychlebskie

Zielonym szlakiem na zimne kąpiele

Choć w lesie pomimo ponad 30 stopniowego upału jest całkiem przyjemnie, to my mamy w planach oczywiście skorzystać z dobrodziejstw uzdrowiska Lazne Jesenik i wymoczyć się w lodowatej wodzie. Za zielonymi znakami schodzimy koło kolejnych źródeł i już po 45 minutach możemy cieszyć się z możliwości skorzystania z balneoterapii. 

Kolejne źródło na zielonym szlaku
Kolejne źródło na zielonym szlaku
Kolejne źródło na zielonym szlaku
Kolejne źródło na zielonym szlaku
Kolejne źródło na zielonym szlaku
Kolejne źródło na zielonym szlakuJeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

You may also like...