Góry Opawskie- najciekawsze szlaki

Góry Opawskie to najbardziej na wschód wysunięte pasmo górskie Sudetów. Najwyższym szczytem całego pasma jest leżący po czeskiej stronie- Pricny Vrch (975 m n.p.m.). Po polskiej stronie jest to Biskupia Kopa (890 m n.p.m.). Szlaki, które wiodą na ten wierzchołek należą do najbardziej obleganych ścieżek w całym paśmie. Pozostałe trasy turystyczne są w większości wolne od piechurów i można na nich odpocząć od wielkomiejskiego szumu i obcować w pełni z naturą. Poniżej prezentujemy propozycje 6 wycieczek, jakie można odbyć w Górach Opawskich. Dodatkowo dzięki nim zdobędziemy wszystkie szczyty niezbędne do uzyskania złotej Korony Gór Opawskich Klubu Zdobywców Koron Górskich RP. 

Góry Opawskie- najciekawsze szlaki

Korona Gór Polski– jak zdobyć wszystkie 28 szczytów?

1. Na Biskupią Kopę – najwyższy po polskiej stornie szczyt Góry Opawskie

Być w Górach Opawskich i nie zdobyć Biskupiej Kopy, to tak jakby w nich nie być:) Wycieczkę na najwyższy po polskiej stronie szczyt zaczynamy w Cichej Dolinie- jednym z najpiękniejszych miejsc w całych Górach Opawskich. Następnie przejdziemy przez Gwarkową Perć i jedyną w całych Sudetach drabinką dostaniemy się na żółty szlak, który będzie nam towarzyszyć aż do samego schroniska. Z niego na szczyt Biskupiej Kopy pozostanie nam jedynie 15 minut drogi i będziemy mogli stanąć obok jednej z najpiękniejszych wieży widokowych w Sudetach, na której teraz obowiązkowo musimy wejść. 

Opis całej wycieczki:

https://manawpodrozy.pl/gory-opawskie-biskupia-kopa-opis-szlaku/

2. Na Szyndzielową Kopę, Zamkową Górę i Srebrną Kopę

Kolejna propozycja wycieczki obejmuje zdobycie aż trzech szczytów zaliczanych do Korony Gór Opawskich. Wędrówkę zaczniemy znów na parkingu przy Cichej Dolinie, z tymże z niej udamy się w kierunku czerwonego szlaku, którym najpierw zawędrujemy na Szyndzielową Kopę, by kolejno zdobyć Zamkową Górę i najwyższą z nich wszystkich- Srebrną Kopę. Wycinka drzew jaka objęła stoki tej ostatniej sprawiła, że dzięki temu możemy podziwiać naprawdę dość obszerną panoramę. Przy dobrej widoczności możemy podziwiać nie tylko czeskie Jeseniki, ale i Góry Sowie, Złote, a nawet Karkonosze. czy odległe wierzchołki Beskdu Morawsko- Śląskiego. 

Opis całej wycieczki: 

Góry Opawskie: Srebrna Kopa3. Na Przednią i Średnią Kopę- w zachodniej części Góry Opawskie

Tym razem wycieczkę rozpoczynamy w parku zdrojowym w Głuchołazach. Znajduje się tutaj tężnia solankowa, infrastruktura do balneoterapii, a także liczne alejki i promenady. My ruszamy ku Przedniej Kopie, potocznie wśród mieszkańców zwaną Górą Chrobrego. Na jej szczycie znajduje się schronisko (obecnie w remoncie) oraz kaplica św. Anny. Wędrując dalej czerwonym szlakiem dotrzemy do Średniej Kopy, aby na której wierzchołek wejść należy nieznacznie zboczyć z głównej ścieżki. W trakcie wędrówki możemy podziwiać widoki na masyw Srebrnej i Biskupiej Kopy. 

Opis całej wycieczki: 

Góry Opawskie: Przednia Kopa i Średnia Kopa

4. Szlak Górników Złota

W Górach Opawskich w przeszłości funkcjonowało sporo kopalń, które zajmowały się wydobyciem najdroższego na świecie kruszcu- złota. Pozostałości po tym okresie można podziwiać szczególnie w okolicach Głuchołaz, gdzie został wytyczony Szlak Górników Złota.  Wędrując za żółtymi znakami dotrzemy do najstarszego na Śląsku zabytku hydrotechniki- tamy na Sarnim Potoku, wejdziemy na Przednią Kopę, a także będziemy podziwiać pozostałości po kopalnianych szybach, z których kilkaset lat temu korzystali górnicy złota. 

Opis całej wycieczki: 

Góry Opawskie: Szlak Górników Złota- wędrówka wokół Głuchołaz

5. Na Długotę i Wróblik- wędrówka po wschodnich Góry Opawskie

Przenosimy się we wschodnią część Gór Opawskich, która charakteryzuje się znacznie niższymi, ale to nie oznacza, że nudniejszymi szczytami. Wędrówke rozpoczynamy w niewielki wsi Dębowiec, skąd kierujemy się najwyższą górę powiatu prudnickiego- Długotę. Z niej schodzimy w kierunku granicy polsko- czeskiej, którą prowadzi szlak turystyczny. Po drodze zdobywamy Wróblik, na którego stokach w trakcie II wojny światowej rozbił się samolot. Jego szczątki leżały tutaj jeszcze w latach 90. XX w. Następnie odwiedzimy Dolinę Marii- jedno z najdzikszych miejsc w całych Górach Opawskich. 

Opis całej wycieczki: 

Góry Opawskie: Długota, Wróblik, Dolina Marii6. W Lesie Prudnickim

Ostatnia nasza propozycja wycieczki po Górach Opawskich to wędrówka po ścieżkach Lasu Prudnickiego. Wycieczkę rozpoczynamy przy Sanktuarium św. Józefa, w którym internowany był kard. Stefan Wyszyński. Następnie udamy się w kierunku Kobylicy, gdzie umiejscowiony jest pomnik niemieckiego wieszcza J. Eichendorffa. Swoje kroki następnie skierujemy ku kopalni szarogłazu w Dębowcu. Stąd już niedaleko na Okopową, gdzie znajdują się pozostałości po średniowiecznym grodzie. Obok możemy odwiedzić również ruiny dawnego klasztoru kapucynów. Na koniec wycieczki wejdziemy na wieżę widokową wznoszącą się na szczycie Koziej Góry. 

Opis całej wycieczki: 

Góry Opawskie: Las Prudnicki (Kozia Góra, Kobylica, Okopowa)

Może Cię zainteresuje? Biskupia Kopa- opis szlaku.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!