Site icon www.manawpodrozy.pl

Góra Świętej Anny- atrakcje, co warto zobaczyć?

Góra Świętej Anny- atrakcje, co warto zobaczyć?

Góra Świętej Anny to najwyższe wzniesienie Wyżyny Śląskiej. Jej wysokość to 408 m n.p.m. Na jej szczycie znajduje się sanktuarium poświęcone św. Annie Samotrzeciej. Składa się na nie bazylika wraz z klasztorem franciszkanów. Góra Świętej Anny to również Park Krajobrazowy. Chroni on, m.in. geostanowiska, które są żywą pamiątką tego, że wzniesienie to przed laty (dokładnie ok. 27 mln lat temu) było wulkanem.

Niewątpliwie niezwykle rozpoznawalnym miejscem tego regionu jest także ogromnych rozmiarów poniemiecki, kamienny amfiteatr. Nad nim natomiast góruje Pomnik Czynu Powstańczego, który ma za zadanie uczcić pamięć ofiar powstań śląskich. To właśnie w rejonie Góry Świętej Anny odbyła się jedna z kluczowych bitew rozstrzygającego spór, III powstania śląskiego. 

Amfiteatr- Góra Świętej Anny

Góra świętej Anny- jak dojechać? Gdzie zaparkować?

Góra Świętej Anny leży w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A4 pomiędzy Opolem a Gliwicami. Niestety, w jej najbliższym otoczeniu nie ma zjazdu z tej głównej arterii. Aby tutaj dojechać, należy opuścić autostradę na zjazdach Gogolin, bądź Strzelce Opolskie. W obu przypadkach następnie należy kierować się na drogę wojewódzką 409 (Krapkowice- Strzelce Opolskie), z której w miejscowości Kalinów należy skręcić na Górę Świętej Anny.

Jeśli chodzi o parkingi, to na Górze Świętej Anny jest ich całkiem sporo. My zaparkowaliśmy na parkingu zlokalizowanym w pobliżu Pomnika Czynu Powstańczego. Znajdują się tutaj bezpłatne miejsca parkingowe. Inny, duży bezpłatny parking znajduje się w okolicach Domu Pielgrzyma. Płatne parkingi zlokalizowane są natomiast w okolicach Groty Lurdzkiej przy Bazylice.

27 milionów lat temu wybuchł tutaj wulkan! Góra Świętej Anny

27 milionów lat temu Góra Świętej Anny była czynnym wulkanem. Czy jego wybuchy można przyrównać do tych, które znamy aktualnie z Islandii, Włoch, czy Japonii? Bardzo prawdopodobne, że tak. W tym miejscu należy zdać sobie sprawę, że Góra Świętej Anny była wówczas dużo wyższym wzniesieniem. Dopiero działania erozyjne doprowadziły do jej znacznego zmniejszenia. 

Geopark Góra Świętej Anny
Góra Świętej Anny

Dzisiaj po wulkanicznej przeszłości tego wzniesienia pozostało sporo geostanowisk. Odsłaniają one dla turystów to, co po wulkanie zostało. Stąd możemy zobaczyć nefelinity oraz wapienie, czyli skały wulkaniczne, które przez lata w okolicach Góry Świętej Anny były wydobywane. Są tutaj kaldery wulkaniczne, słupy, czy stożki. Natomiast, gdy się przypatrzymy dokładnie to mamy możliwość zobaczenia w skałach skamieniałości przedstawicieli fauny, bądź flory morskiej. Świadczy to o tym niewątpliwie, że kiedyś w miejscu, w którym stoimy, było morze. 

Co jeszcze warto zobaczyć w województwie opolskim? Sprawdź nasze propozycje!

Nefelinit widoczny w oddali- Góra Świętej Anny

Geopark Krajowy Góra Świętej Anny

W celu ochrony cennych przyrodniczo zakątków parku krajobrazowego Góry Świętej Anny stworzono tutaj Geopark Krajowy. Składa się na niego 11 geostanowisk wraz z blisko 10- kilometrową ścieżką przyrodniczą. 

Taras widokowy w Geoparku Góra świętej Anny
Geopark Góra świętej Anny

Najlepiej zagospodarowanym geostanowiskiem jest to powstałe w miejscu dawnego kamieniołomu nefelinitu. Znajduje się ono w bliskim sąsiedztwie sanktuarium, więc nie powinniście mieć żadnego problemu, by tutaj trafić. Na geostanowisku przygotowano mnóstwo ścieżek spacerowych. Ich pokonanie zajęło nam blisko 2 godziny, choć na pierwszy “rzut oka” teren nie wydaje się być aż tak rozległy. Wokół geostanowiska znajduje się kilka tarasów widokowych, z których można zobaczyć kalderę wulkaniczną, a także podziwiać rozległą panoramę. Tu na pierwszy plan wyróżnia się koksownia w Zdzieszowicach. W oddali za to, przy sprzyjających warunkach pogodowych możemy także dostrzec szczyty Sudetów Wschodnich. 

Stożek wulkaniczny. Góra świętej Anny
Słupy wulkaniczne. Góra świętej Anny
Geopark Góra Świętej Anny

Ścieżki spacerowe na tym geostanowisku są świetnie opisane. Nawet jest określony przypuszczalny czas, jaki będziemy potrzebować na pokonanie danego odcinka. Wędrówka nimi doprowadzi nas do samego dna kalderu. Tam czeka niespodzianka w postaci odsłoniętych słupów wulkanicznych. W południowej części geostanowiska znajduje się natomiast stożek wulkaniczny- kolejny świadek “burzliwej” historii tego wzniesienia. 

Geopark Góra świętej Anny
Geopark Góra świętej Anny
Świetnie opisane ścieżki na Górze świętej Anny

Inne geostanowiska warte uwagi znajdują się w pobliżu kamiennego amfiteatru. W drodze do niego polecamy Wam zatrzymać się w Dolinie Krowioka, w której odsłonięte są najstarsze w całym Parku Krajobrazowym skały wulkaniczne. Również w samym amfiteatrze można dostrzec skały potwierdzające fakt, że spacerujemy po dawnym wulkanie. 

Wędrując po ścieżkach geoparku warto pamiętać, że jest to ścisły rezerwat przyrody. Stąd starajmy się nie zbaczać z wyznaczonych ścieżek, ani niczego nie niszczyć. 

Skały wulkaniczne w Dolinie Krowioka
Dolina Krowioka

Amfiteatr na Górze św. Anny

Z dawnej kopalni nefilinitu przez Dolinę Krowioka swoje kroki kierujemy ku potężnemu kamiennemu amfiteatrowi. Po drodze mijamy stary wapiennik, który do czasów I wojny światowej służył do wypalania wapna z wapieni pozyskiwanych w tutejszym kamieniołomie. Właśnie obszar dawnego kamieniołomu postanowili zagospodarować Niemcy, którzy wpadli na pomysł, by wybudować tutaj potężny amfiteatr. Miał on na celu upamiętnienie Niemców, którzy zginęli w trakcie Powstań Śląskich. 

Stary wapiennik w pobliżu amfiteatru na Górze Świętej Anny
Amfiteatr Góra świętej Anny
Amfiteatr na Górze Świętej Anny

Obiekt został uroczyście otwarty w 1938 roku. Był on miejscem wieców poparcia dla Hitlera i jego władzy. Potężny amfiteatr mógł pomieścić nawet 50 tysięcy osób. Znajduje się tutaj 7 tysięcy miejsc siedzących, 20 tysięcy miejsc stojących, a przynajmniej kolejne 20 tysięcy osób mogło się zmieścić także w przejściach i na jego koronie. Dzisiaj stan amfiteatru jest niestety tragiczny. Rozsypujące się kamienie na pewno nie sprzyjają organizacji w tym miejscu wielkich wydarzeń z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. A szkoda, bo miejsce to na mapie naszego kraju jest z pewnością wyjątkowe. 

Skały wulkaniczne w pobliżu amfiteatru Góra świętej Anny

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny

Nad amfiteatrem naszą uwagę zwraca Pomnik Czynu Powstańczego odsłonięty w 1955 roku. Upamiętnia on ofiary Powstań Śląskich i walki o polskość Górnego Śląska. To właśnie na Górze Świętej Anny i w jej okolicy, w maju 1921 roku odbyły się kluczowe bitwy III Powstania Śląskiego. Ostatecznie, jednak Góra Świętej Anny pozostała w rękach niemieckich. Dopiero po 1945 roku, gdy znalazła ona się w granicach polskich, podjęto się działań mających na celu upamiętnienie osób, które oddały życie za nasz kraj. 

Pomnik Czynu Powstańczego- Góra świętej Anny

W miejscu, gdzie dzisiaj stoi pomnik, znajdowało się niemieckie mauzoleum, w którym byli pochowani niemieccy obywatele, którzy oddali życie we wspomnianych walkach. Polacy wysadzili ten obiekt, a kamień będący jego budulcem przeznaczyli na odbudowę Warszawy. Budową nowego pomnika zajął się Ksawery Dunikowski, który w przeciągu blisko 10 lat wzniósł monument, który stoi tutaj do dzisiejszych czasów. Co ciekawe, pod pomnikiem znajdują się liczne korytarze będące pozostałością po mauzoleum. Również pod amfiteatrem znajduje sieć korytarzy, która służy do jego odwodnienia. Dzisiaj natomiast są domem dla licznych nietoperzy.

Pomnik Czynu Powstańczego

Góra Świętej Anny- sanktuarium

Sanktuarium Świętej Anny jest jednym z ważniejszych miejsc kultu religijnego na Śląsku. Pierwszy kościół na ówczesnej Górze św. Jerzego powstał już w XV wieku. Dopiero gdy w jego wnętrzu znalazła się figurka św. Anny Samotrzeciej, a miało to miejsce w XVII w., postanowiono o przemianowaniu jego patrona. W okresie baroku dokonała się także przebudowa kościoła. To właśnie z tego okresu pochodzi jego bogato zdobione wnętrze, a także Plac Rajski z krużgankami, przez który należy przejść, by wejść do bazyliki. Figurka św. Anny od końca XIX wieku znajduje się w ołtarzu głównym kościoła. 

Bazylika św. Anny
Wnętrze Bazyliki św. Anny
Plac Rajski przed Bazyliką św. Anny

Oprócz sanktuarium miejscem kultu religijnego wartym uwagi jest Kalwaria. Składa się na nią ponad 30 kaplic, z których większość powstała w XVIII wieku. Aby ją w całości przejść, trzeba sobie zarezerwować przynajmniej 1,5 godziny czasu. 

Jedna z kaplic na Górze Świętej Anny, w tle Grota Lurdzka

Góra Świętej Anny jest znana głównie jako miejsce kultu religijnego. Warto, jednak tutaj przyjechać również z innego powodu, jakim jest zobaczenie na własne oczy unikalnych w skali krajowej geostanowisk. 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version