Site icon www.manawpodrozy.pl

Góra św. Anny – szlak, wieża [Wzgórza Włodzickie]

Góra św. Anny to szczyt wznoszący się na wysokość 647 m n.p.m. leżący na południe od Nowej Rudy, we Wzgórzach Włodzickich. Na jej szczycie od 1911 roku stoi wieża widokowa, która oferuje przepiękne widoki na okolicę. Pod szczytem natomiast znajduje się barokowy kościół pw. św. Anny. 

Góra św. Anny z wieżą widokową

Góra św. Anny- szlaki

Na Górę św. Anny prowadzi kilka szlaków, których trudność jest niewielka, a to oznacza, że spokojnie nadają się, chociażby na rodzinną wycieczkę. Pod szczyt można także dojechać samochodem, ale my zdecydowanie polecamy Wam wybranie innych opcji: 

Na Górę św. Anny można się dostać zielonym szlakiem z Nowej Rudy

My na Górę św. Anny wyruszyliśmy z centrum Nowej Rudy. Stamtąd za zielonymi szlakowskazami udaliśmy się w kierunku celu naszej wędrówki. Szlak zielony początkowo prowadzi ulicami miasteczka, a następnie alejkami parkowymi. Później wchodzimy w przyjemny leśny kompleks, po czym wychodzimy na asfaltową drogę, którą można dojechać pod szczyt autem. 300 metrów marszu nią i stajemy pod kościołem św. Anny. 

Kościół św. Anny pod Górą św. Anny

Kościół św. Anny to świątynia barokowa. Została wzniesiona w 1644 roku, a w latach 1662-1665 rozbudowano ją. Przez lata jej okolica była miejscem osiedlania się pustelników. Na początku XX wieku było ich tutaj ok. 15. Kościół jest popularnym miejscem pielgrzymek, a 26 lipca w święto jego patronki odbywa się tutaj uroczysty odpust. Nam niestety do kościoła nie udało się wejść, gdyż był zamknięty. 

Góra św. Anny- kościół pod szczytem

Góra św. Anny- wieża widokowa

Spod kościoła św. Anny, aby dostać się na szczyt Góry św. Anny, trzeba poświęcić kilka minut spaceru. Trasa wiedzie ścieżką przecinającą rozległą łąkę, z której już rozpościerają się bardzo ładne widoki na Góry Stołowe i Broumovske Steny. Wróćmy, jednak do wieży widokowej, która w 1911 roku została wzniesiona na szczycie Góry św. Anny. To kamienna budowla, która podobnie jak wieża widokowa na pobliskiej Górze Wszystkich św. została zbudowana z pozyskiwanego lokalnie piaskowca, dzięki czemu posiada czerwoną barwę. Wieża ta po 1945 roku popadała w ruinę, a od 1962 roku pełniła tylko i wyłącznie funkcję przekaźnika radiowo- telewizyjnego. Dopiero w 2013 roku rozpoczął się jej remont, a wieża od 1914 roku ponownie służy turystom. 

Góra św. Anny- widok z wieży
Góra św. Anny- widok z wieży
Góra św. Anny- widok z wieży

Z wieży widokowej na Górze św. Anny rozpościera się przepiękna panorama obejmująca swym zasięgiem Góry Sowie, Góry Stołowe, Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika, czy Góry Bardzkie. Widoczna jest także Nowa Ruda z hałdą będącą “pamiątką” po działającej w tym mieście do 1945 roku kopalni. Nam udało się załapać na oglądanie z wieży zachodu Słońca, które chowało się zza Szczelińcami. Dla takich widoków warto się tutaj wybrać! 

Co jeszcze warto zobaczyć w Nowej Rudzie?

Z Góry św. Anny możemy wybrać się na Górę Wszystkich Świętych, gdzie również znajduje się wieża widokowa (więcej o niej możesz przeczytać TUTAJ), albo z powrotem wrócić do Nowej Rudy. My wybraliśmy opcję numer dwa, a w nagrodę za spacer udaliśmy się do kawiarni Biała Lokomotywa. Co w tym miejscu jest takiego wyjątkowego, że wspominamy Wam o nim? W kawiarni tej nie ma menu, a kawę dobiera barista zgodnie z naszymi preferencjami. Jej smaki są przeróżne! Czuć, że pracują tu ludzie z ogromną pasją! 

Kawiarnia Lokomotywa w Nowej Rudzie
Kawiarnia Lokomotywa w Nowej Rudzie

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version