Góra Parkowa w Bielawie - szlak, wieża widokowa
Sudety Góry Góry Sowie Polska

Góra Parkowa w Bielawie – szlak, wieża widokowa

Bielawa to miasto leżące u stóp Gór Sowich. Można z niej wyruszyć na szlak by zdobyć Kalenicę (964 m n.p.m.) z wieżą widokową, Słoneczną (949 m n.p.m.), czy do schroniska PTTK Zygmuntówka. Dzisiaj chcemy Wam zaproponować krótszą wycieczkę, którą również rozpoczniemy w tym mieście. Naszym celem będzie Góra Parkowa (455 m n.p.m.), na której wierzchołku stoi wieża widokowa, z której rozpościera się piękna panorama na okolicę. 

Góra Parkowa w Bielawie- skąd zacząć? 

Wycieczkę na Górę Parkową w Bielawie rozpoczynamy na parkingu zlokalizowanym przy ulicy Władysława Sikorskiego (zerknij na poniższą mapę;)). Tuż obok niego przebiega żółty szlak turystyczny, który zaprowadzi nas wprost na szczyt. 

Góra Parkowa w Bielawie
Wędrując na Górę Parkową możemy spoglądać na Bielawę. Góra Parkowa w Bielawie

Góra Parkowa w Bielawie- 25 minut i jesteśmy na szczycie!

Z parkingu, na którym pozostawiliśmy swój samochód na szczyt mamy jedynie 20-25 minut marszu. Początkowo idziemy rozległą łąką, z której rozpościera się panorama na Bielawę oraz górującą za nią Ślężę. Następnie swoje kroki kierujemy wzdłuż ogrodzenia, by po chwili skręcić w lewo i rozpocząć bardziej strome podejście na szczyt.

Po drodze mijamy, tzw. Białą Skałkę, gdzie znajduje się punkt widokowy. Można z niego podziwiać widoki, m.in. na Kalenicę i Słoneczną, a także Dolinę Bielawicy. Stąd czeka nas dosłownie kilka minut dreptania by zdobyć nasz cel. Choć Góra Parkowa nie jest zbyt wysoka to trasa ta wcale nie jest łatwa. Jest stromo i dość sporo kamieni. Po przebrnięciu tego odcinka, po ok. 25 minutach marszu stajemy na szczycie Góry Parkowej, tuż obok wieży widokowej. 

Góra Parkowa w Bielawie
Z punkty widokowego zlokalizowanego obok Białej Skały można podziwiać widok na Góry Sowie. Góra Parkowa w Bielawie

Wieża widokowa na szczycie

Bez dłuższego odpoczynku wdrapujemy się na metalową wieżę widokową. Z jej tarasu widokowego rozpościera się piękna panorama na okolicę. Widoczna jest oczywiście Bielawa ze Zbiornikiem Sudety (zwany inaczej Jeziorem Bielawskim), najwyższe szczyty Gór Sowich z Kalenicą i Wielką Sową, a także Dzierżoniów, za którym wznosi się Masyw Ślęży. Właśnie nad masywem Ślęży pojawiła się potężna chmura deszczowa, która zmierzała w naszym kierunku. W związku z tym czym prędzej schodzimy na dół, by spróbować wrócić do samochodu susi. 

Góra Parkowa w Bielawie
Góra Parkowa w Bielawie- na szczycie znajduje się metalowa wieża widokowa

Podążamy po własnych śladach. W dół się idzie jeszcze szybciej niż do góry. Żwawym tempem na parkingu jesteśmy po ok. 10 minutach. Na szczęście dopiero jak jesteśmy w samochodzie nadchodzi potężna ulewa. Ufff, udało się nam zdążyć! 

Góra Parkowa w Bielawie - szlak, wieża widokowa
Bielawa- widok z wieży widokowej na Górze Parkowej

Góra Parkowa to bardzo ciekawa opcja na krótką wycieczkę z Bielawy. Choć wędrówka nie trwa zbyt długo, to widoki jakie rozpościerają się z wieży należą do naprawdę bardzo ciekawych i wartych zobaczenia. Trasę tą szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi, którzy chcą zobaczyć, czy ich pociechy “załapią” górskiego bakcyla.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Może Cię także zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *