Site icon www.manawpodrozy.pl

Gomólnik Mały- szczyt z platformą widokową. Szlak, dojazd, parking [Góry Kamienne]

Gomólnik Mały- szczyt z platformą widokową. Szlak, dojazd, parking [Góry Kamienne]

Gomólnik Mały to szczyt wznoszący się na wysokość 809 m n.p.m., który leży w Górach Kamiennych. W pobliżu jego najwyższego wierzchołka znajduje się platforma widokowa, z której rozpościera się bardzo rozległa panorama. Obejmuje ona, m.in. Góry Wałbrzyskie, Sowie oraz Masyw Ślęży. Na szczyt Gomólnika Małego, ani na platformę widokową znajdującą się w jego pobliżu nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. Ścieżka wiodąca na niego jest jednak dobrze oznakowana i niezbyt trudna. Najkrótsza trasa na Gomólnik Mały prowadzi z Grzmiącej. Do pokonania mamy wówczas ok. 2 kilometry i 200 metrów przewyższenia.

Gomólnik Mały- platforma widokowa

Gomólnik Mały- skąd rozpocząć wędrówkę?

Najkrótszą opcją dotarcia na platformę widokową na Gomólniku Małym jest rozpoczęcie wędrówki we wsi Grzmiąca. Na jej końcu znajduje się sporej wielkości płatny parking (10 zł za cały dzień/ stan na 2023 rok). Z parkingu do celu wędrówki mamy ok. 2 kilometry.

Parking pod Gomólnikiem w Grzmiącej

Innymi wariantami dotarcia na szczyt jest wędrówką, tzw. Muflonową Perć (nieoznakowana trasa) z Łomnicy. Ciekawym, lecz już dłuższym wyborem jest wędrówka spod schroniska Andrzejówka. Można wówczas podążyć przez Turzynę i Jeleniec. Przy okazji warto zahaczyć o Rogowiec, na którego szczycie znajdują się najwyżej położone w naszym kraju ruiny zamku.

Zobacz także: Wzgórze Gedymina- wieża widokowa

Początek trasy na Gomólnik Mały wiedzie przez las

Gomólnik Mały z Grzmiącej

My, tym razem opiszemy Wam najkrótszą i najłatwiejszą opcję wejścia na Gomólnik Mały. Wariant ten spokojnie możemy polecić na rodzinną wędrówkę w rytmie slow. Z parkingu ulokowanego na końcu wsi Grzmiąca podążamy szlakiem znakowanym na kolor czarny. Wznosi się on stopniowo do góry. Najpierw przemierzamy ścieżkę ukrytą w leśnej gęstwinie, jednak już po ok. 10 minutach wychodzimy na rozległą łąkę, skąd rozpościerają się przepiękne widoki. Po naszej prawej stronie wznosi się Jeleniec (902 m n.p.m.) oraz Rogowiec (870 m n.p.m.). Pomiędzy nimi dojrzymy natomiast biały krzyż, który ulokowany jest niedaleko Skalnej Bramy– ciekawej formacji skalnej, którą zdecydowanie polecamy odwiedzić.

Ścieżka wiodąca na Gomólnik Mały wiedzie rozległą łąką
Widok na Rogowiec ze ścieżki wiodącej na Gomólnik Mały

Gdy podążymy nieco wyżej, polecamy Wam odwrócić się do tyłu. Ukazuje się naszym oczom widok na Góry Sowie, z m.in. Włodarzem oraz Wielką Sową. W tle widoczny jest natomiast Masyw Ślęży, a na horyzoncie dostrzegalne są zabudowania Wrocławia.

Ścieżkę na platformę widokową na Gomólniku Mały wyznaczają drogowskazy

Docieramy do rozwidlenia ścieżek. W prawo odbija szlak czarny, który prowadzi na Skalną Bramę (jeśli macie trochę więcej czasu i sił to polecamy Wam obrać ten kierunek, a następnie wrócić na Gomólnik Mały). By dotrzeć na Gomólnik Mały, musimy skręcić w lewo. Znów wchodzimy do lasu i po kilku minutach za drogowskazem skręcamy w lewo w stromą ścieżkę. Warto na chwilę podejść na wprost, ponieważ otwiera się stamtąd widok na Ruprechticki Szpiczak z wieżą widokową.

Końcowe podejście pod Gomólnik Mały jest nieco strome

My podążamy stromą ścieżką do góry. Idziemy w leśnym zaciszu i wsłuchujemy się w głos lasu. Przy takim akompaniamencie docieramy na szczyt Gomólnika Małego . Znajduje się na nim tabliczka z nazwą i wysokością szczytu. Aby dotrzeć na platformę widokową, musimy podążyć ścieżką na wprost. Platforma widokowa ukaże nam się po kilku minutach.

Ostatnie metry przed platformą widokową na Gomólniku Małym

Platforma widokowa na Gomólniku Małym

Platforma widokowa znajduje się nieznacznie poniżej najwyższego wierzchołka Gomólnika Małego. Ma ona kształt okręgu, na którego środku umiejscowiono półokrągłą ławkę. Na środku znajduje się także tablica informacyjna z opisaną panoramą. Z platformy rozciąga się przepiękna panorama. Przed nami wyrasta masyw Włodarza, pod którym znajdują się zabudowania Głuszycy. Po prawej możemy natomiast zobaczyć Wielką Sowę, a nieco dalej Kalenicę. Patrząc na północny-wschód podziwiamy charakterystyczny Masyw Ślęży, zza którego wyłaniają się zabudowania Wrocławia. Spoglądając na północ, dostrzeżemy natomiast najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, czyli Borową, a najbliżej nas wspomniane wcześniej Rogowiec i Jeleniec. Panorama jest naprawdę przepiękna i dla jej podziwiania zdecydowanie warto tutaj przyjść.

Zobacz także: Wielka Sowa- opis szlaku

Widok na Góry Sowie z Wielką Sową z platformy widokowej
Widok w stronę Ślęży i Wrocławia
Widok na Borową, najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich
Widok na Grzmiącą

W drogę powrotną do Grzmiącej osobiście planowaliśmy pójść przez Muflonową Perć i Łomnicę. Okazało się, że ścieżka ta jest jednak bardzo zarośnięta i zdecydowaliśmy wrócić po własnych śladach. Długość całej wycieczki to zaledwie 4 kilometry, a ich pokonanie w tempie 3-latki wraz z postojem na szczycie zajęło nam nieco ponad 2 godziny.

Opisana panorama na platformie widokowej na Gomólniku Małym
Platforma widokowa na Gomólniku Małym

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version