Głogówek - atrakcje, co warto zobaczyć?

Głogówek to niewielkie miasteczko położone na południu Opolszczyzny, między Prudnikiem a Kędzierzynem-Koźlem. Mimo swoich niewielkich rozmiarów kryje ono wiele ciekawych i tajemniczych zabytków podsyconych niesamowitą historią. Na wstępie tylko wspomnimy, że w Głogówku stacjonował król Polski w trakcie potopu szwedzkiego, a Ludwig van Beethoven napisał tutaj swoją IV symfonię.

Głogówek- co warto zobaczyć?

Spacer po Głogówku proponujemy rozpocząć na głogówieckim rynku. Jeśli podróżujecie samochodem, to tutaj także znajdziecie miejsca parkingowe. Na rynku warty uwagi jest barokowy, bogato zdobiony ratusz. Został on wzniesiony w 1608 roku. Na jego fasadzie znajdują się figury św. Floriana oraz św. Jana Nepomucena, które zostały tutaj umieszczone pod koniec XVIII wieku. Jeśli będziecie tutaj w tygodniu, to polecamy Wam wejście do środka i skierowanie swoich kroków do sali posiedzeń, której ściany są zdobione 7 freskami obrazującymi historię Głogówka. 

Sam rynek niestety mocno ucierpiał w 1945 roku, stąd jego zabudowę stanowią zarówno PRL-owskie bloki, jak i zabytkowe kamienice. 

Głogówek
Głogówek- Ratusz
Głogówek
Zabytkowa zabudowa głogówieckiego rynku. W tle kościół św. Franciszka- Głogówek

Na północny- zachód od rynku z pewnością dojrzycie kolegiatę św. Bartłomieja. To gotycki kościół, który został wzniesiony w połowie XIV wieku. Jego dwie wieże górują nad miastem i można je dojrzeć z odległości nawet kilkunastu kilometrów (szczególnie jeśli jedziecie od strony Prudnika to łatwo je zobaczyć). Przy kościele znajduje się kaplica grobowa Oppersdorffów, czyli rodziny mocno związanej z Głogówkiem. To, co jednak najciekawsze można zobaczyć we wnętrzu świątyni. Po pożarze w 1765 roku wnętrze kościoła zostało przebudowane w stylu barokowym. Do dzisiaj zachowały się jego bogate zdobienia i wielki przepych.

Głogówek
Kolegiata św. Bartłomieja- Głogówek
Głogówek
Kolegiata św. Bartłomieja- Głogówek

Kolejnym ciekawym obiektem w Głogówku jest kościół św. Franciszka, który znajduje się po przeciwnej stronie rynku, co kolegiata św. Bartłomieja. Świątynia ta pochodzi z XIII wieku, jednak po wojnie trzydziestoletniej została znacznie przebudowana. Ciekawym elementem tego kościoła jest Domek Loretański z 1630 roku, który znajduje się w jej wnętrzu. Kościół w kościele? Tak, w Głogówku właśnie mamy do czynienia z taką sytuacją. Domek Loretański to wierna kopia domu świętej rodziny z Nazaretu.

Zobacz także: Kazimierz Dolny- miejsca, które warto zobaczyć

Głogówek
Domek Loretański w kościele św. Franciszka- Głogówek

Obok kościoła św. Franciszka znajduje się natomiast klasztor franciszkanów. Na jego poddaszu znajduje się obserwatorium astronomiczne. Niestety, nie jest ono ogólnodostępne, a tylko kilka razy do roku odbywają się w nim różnego typu wydarzenia.

Głogówek - atrakcje, co warto zobaczyć?
Obserwatorium Astronomiczne w klasztorze franciszkanów- Głogówek

Spod kościoła św. Franciszka już niedaleko do Zamku Oppersdorffów. To jeden z ważniejszych zabytków Głogówka. Obiekt, który możemy dzisiaj zobaczyć, powstał w XVI i XVII wieku. Składa się na niego zamek dolny oraz zamek górny, pomiędzy którymi znajduje się dziedziniec. Zamek od początku był własnością rodziny Oppersdorffów, która była zmuszona wyjechać z Głogówka dopiero w 1945 roku.

Głogówek - atrakcje, co warto zobaczyć?
Zamek Oppersdorffow w Głogówku
Głogówek - atrakcje, co warto zobaczyć?
Głogówek- Zamek Oppersodrffów

Zamek w Głogówku w czasie potopu szwedzkiego stał się miejscem schronienia króla Jana Kazimierza wraz z całym jego 1800- osobowym dworem. Wśród dworzan był, m.in. poeta Jan Andrzej Morsztyn. Schronienia królowi udzieliła rodzina Oppersdorffów z wdzięczności za ich gościnę na rezydencjach królewskich w czasie wojny trzydziestoletniej. Z tego właśnie względu o Głogówku możemy przeczytać w Potopie, Sienkiewicza.

Czytaj także: Góra świętej Anny- co zobaczyć?

Głogówek
Głogówek- Zamek Oppersodrffów

Pozostając w temacie potopu szwedzkiego, w pobliżu Głogówka, w sanktuarium w Mochowie ukrywany był słynny obraz jasnogórski. Dzisiaj znajduje się tutaj jego kopia. 

Na początku XIX wieku, zamek w Głogówku stał się natomiast schronieniem dla samego Ludwiga van Beethovena. Słynny kompozytor uciekł do Głogówka przed wojskami Napoleona. W podziękowaniu za pomoc i gościnę Beethoven w rezydencji Oppersdorffów napisał IV Symfonię. 

Głogówek - atrakcje, co warto zobaczyć?
Głogówek- Zamek Oppersodrffów

Niestety zamek w Głogówku jest dość mocno zdewastowany. Miasto podejmuje się prób ratowania tego zabytku, ale postępy prac są nikłe. Niestety obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania, a jego otwarte drzwi są rzadkością.

Głogówek
Głogówek- Zamek Oppersodrffów

Będąc przy zamku warto swoje kroki skierować do zabytkowego parku miejskiego W tym celu musimy przejść przez bramę zamkową, która prawdopodobnie została przebudowana w XVII wieku wraz z zamkiem, a następnie skręcić w lewo, w alejki parkowe. W parku będziemy mieli możliwość zobaczenia zamku od drugiej strony.

Głogówek
Brama Zamkowa- Głogówek

Głogówek to ciekawe miasteczko, które jest warte odwiedzenia. Na jego zwiedzanie przeznaczmy ok. 3 godzin. Chyba, że traficie na otwarty zamek, wówczas warto zaglądnąć do wszystkich udostępnionych dla turystów zakamarków.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!