Site icon www.manawpodrozy.pl

Głazy Krasnoludków – szlak, dojazd, mapa

Głazy Krasnoludków - szlak, dojazd, mapa

Głazy Krasnoludków to rezerwat przyrody położony w północno- zachodniej części Gór Stołowych, w okolicach wsi Gorzeszów. Znajdują się w nim formacje skalne, zwane Gorzeszowskimi Skałkami. Rozpościerają się one na odcinku o długości blisko 1,5 kilometra, a wzdłuż nich wytyczono szlak turystyczny. Trasa prowadząca przez rezerwat Głazy Krasnoludków jest krótka i łatwa, stąd idealnie nadaje się na rodzinne wycieczki z dziećmi.

Głazy Krasnoludków

Głazy Krasnoludków- jak dojechać?

Do Gorzeszowa możemy dojechać od strony Kamiennej Góry, bądź od strony Mieroszowa. Droga na tym odcinku jest wąska i kręta, więc należy zachować ostrożność przy jej pokonywaniu. We wsi znajdują się liczne kierunkowskazy, które pokazują, w którym momencie należy skręcić z głównej drogi, aby dotrzeć do parkingu przy rezerwacie. Zanim jednak skręcimy, to warto zatrzymać się przy tzw. Diabelskiej Maczudze. To formacja skalna znajdująca się w centrum wsi, z którą związana jest ciekawa legenda.

Mówi ona o tym, że gdy diabeł dowiedział się, że cystersi budują klasztor w nieodległym Krzeszowie, to postanowił go zniszczyć, zrzucając na niego ogromny głaz. Musiał go zrzucić w nocy, nim kogut zapieje. Gdy diabeł przelatywał nad Gorzeszowem, to właśnie kogut zapiał, a diabeł zrzucił głaz, który stoi we wsi po dzień dzisiejszy. Klasztor natomiast ocalał. Gdy się przyjrzymy maczudze, to z pewnością dojrzymy dwie daty 1813 i 1913. Zostały one umieszczone na pamiątkę 100-tnej rocznicy Bitwy Narodów Pod Lipskiem.

Diabelska Maczuga

Kiedy już pooglądamy dokładnie Diabelską Maczugę, to czeka nas 2-kilometrowa przejażdżka na parking zlokalizowany w pobliżu Głazów Krasnoludków. Początkowo jedziemy asfaltową wąską ścieżką, która następnie zmienia się w polną, ubitą drogą usianą licznymi dziurami. I tak przez 1,5 kilometra. Jeśli, komuś taka forma dojazdu nie odpowiada, może zostawić samochód we wsi i udać się na spacer. Wzdłuż drogi, którą jedziemy, wiedzie czerwony szlak turystyczny. Sam parking przy rezerwacie jest sporych rozmiarów i pomieści kilkadziesiąt samochodów. Obok niego natomiast znajduje się miejsce rekreacji, gdzie znajduje się kilka wiat turystycznych i miejsc do rozpalenia ogniska. Idealnie na piknik!

Głazy Krasnoludków- szlak idealny dla dzieci!

W celu pełnego przejścia szlaku wiodącego przez Głazy Krasnoludków musimy nieco cofnąć się z parkingu w stronę Gorzeszowa (ok. 150 metrów) i odszukać szlaku o kolorze żółtym. To on będzie nam towarzyszył przez blisko 1,5 kilometra. Największe nagromadzenie przeróżnych formacji skalnych znajduje się właśnie na początku naszej trasy. Odnajdziemy tutaj maczugi, grzyby skalne, potężne ściany, ambony, czy wszystko to, co tylko podpowie nam nasza wyobraźnia.

Zbudowane są one z piaskowca, a swoje nietypowe kształty zawdzięczają procesom erozyjnym. Szlak wiodący wzdłuż Głazów Krasnoludków jest bardzo przyjemny, stąd śmiało można pozwolić dziecku, aby przemierzył go o własnych siłach i jednocześnie odkrywał nowe kształty formacji skalnych. Nasza Tosia potuptała na swoich nóżkach większość trasy i miała z tego powodu ogromnie dużo radości:) Co istotne, odwiedzając Głazy Krasnoludków, pamiętajmy, że znajdujemy się na terenie rezerwatu i dlatego nie powinniśmy zbaczać z wyznaczonych tutaj szlaków.

Zobacz także: Skalne Grzyby

W drogę powrotną do parkingu możemy udać się szeroką ścieżką prowadzącą wzdłuż potoku Jawiszówka, bądź jeszcze raz zmierzyć się z Głazami Krasnoludków, tylko od drugiej strony! Zadziwiające, jak perspektywa zmienia postrzeganie poszczególnych formacji skalnych.

Gdzie te Krasnoludki? Głazy Krasnoludków

Formacje skalne, które podziwiamy nazywają się Gorzeszowskimi Skałkami. Skąd zatem w nazwie rezerwatu wzięły się krasnoludki? Ma to związek z legendą, według której wśród skał mieszkają krasnoludki, które ukrywają tutaj skarby. Jak mówi legenda, jeden z nich chciał nawet ożenić się z córką bogatego gospodarza, który oczywiście nie chciał się zgodzić na ten związek. Krasnal postawił, jednak na swoim i porwał córkę po czym ślad po parze zaginął.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy? Może Czartowskie Skały?

Czartowskie Skały to kolejne zgrupowanie formacji skalnych, jakie znajduje się w okolicy. Aby do niego dotrzeć, należy w miejscowości Różana (sąsiadującej z Mieroszowem) skręcić w kierunku wsi Łączna. Czartowskie Skały znajdują się po prawej stronie pomiędzy tymi dwoma miejscowościami. Niestety brak tutaj parkingu, a samochód możemy zostawić jedynie na poboczu drogi, które na szczęście w niektórych momentach jest znacznie poszerzone.

Czartowskie Skały

Czartowskie Skały to niewielkie zgrupowanie formacji skalnych zbudowanych z piaskowca, których kształty powstały dzięki działającym na nie procesom erozyjnym. Na ich zwiedzanie wystarczy przeznaczyć ok. 30 minut. Ścieżki wiodące wokół nich nadają się do wędrówek dzieciaków, ale trzeba je bardzo pilnować, gdyż teren jest w niektórych momentach dość stromy i niebezpieczny.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version