Geosfera Jaworzno to ośrodek edukacyjny pełniący również funkcję rekreacyjną, który został utworzony w miejscu dawnego kamieniołomu wapieni triasowych Sodowa Góra w Jaworznie. Na zrewitalizowanym obszarze, dzięki funkcjonowaniu zakładu eksploatacyjnego, można dzisiaj oglądać odsłonięte ściany i dno wyrobiska, na których została zapisana historia morza triasowego sprzed ponad 200 milionów lat! Poprzez zabawę przeniesiemy się do przeszłości, poznamy skały, z których zbudowana jest ziemia, poszukamy skamieniałości oraz zakopanych szkieletów. Geosfera Jaworzno to miejsce, gdzie przez zabawę można się wiele nauczyć. Takie miejsca bardzo cenimy, więc tym chętnie możemy polecać je do odwiedzenia.
Geosfera Jaworzno- gdzie się znajduje?
Geosfera Jaworzno znajduje się w północno-wschodniej części tego miasta położonego w województwie śląskim. Obok Geosfery Jaworzno, przy ulicy św. Wojciecha znajduje się kilka bezpłatnych parkingów, które są przeznaczone dla odwiedzających to miejsce. Do Geosfery Jaworzno można także dojechać autobusem miejskim (linia 304, przystanek Geosfera) oraz rowerem, dzięki wygodnej i bezpiecznej ścieżce rowerowej prowadzącej tu z centrum miasta.
Geosfera Jaworzno- nieodkryty morski świat
Po przekroczeniu bramy wejściowej do Geosfery Jaworzno możemy się poczuć, jakbyśmy się przenieśli ponad 200 milionów lat wstecz. Odsłonięte dno wyrobiska po kamieniołomie są namacalnym świadkiem życia morskiego na tych terenach. Możemy tu zobaczyć pofalowane dno morskie, tzw. megapilemarki, a także skamieniałości liliowców, mięczaków, czy głowonogów. Podczas prac wykopaliskowych, odnaleziono na tym terenie także szkielety prehistorycznych gadów. Ich odtworzone figury mogą teraz zobaczyć odwiedzający to miejsce.
Zobacz także: Geopark Zabrze
Odsłonięte ściany wyrobiska pozwalają natomiast dojrzeć warstwowe ułożenie skał osadowych, które jest efektem procesów kształtujących powierzchnię Ziemi. Można z nich nie tylko wyczytać, jaka skała dominowała w danej erze na tym obszarze, ale i dowiedzieć się, czy i kiedy zachodził tu ruchy tektoniczne, prowadzące do trzęsień ziemi, czy wybuchów wulkanów.
Geosfera Jaworzno- nauka przez zabawę
By nie zanudzić odwiedzających Geosferę i zachęcić najmłodszych do poznania dziejów Ziemi, postanowiono, że jej teren będzie pełnił funkcję rekreacyjną. Poprzez odpoczynek i zabawę można zapoznać się tutaj z cennymi informacjami na temat naszej planety, w tym o jej prehistorii, roślinnościach, jaka ją porastała oraz zwierzętach, które na niej żyły.
Miejscem, które koniecznie należy odwiedzić, jest niewielka plaża ulokowana nad brzegiem stawu. Można się na niej wygrzewać na jednym z leżaków w towarzystwie metapozaurów, które żyły na tym obszarze ok. 245 milionów lat temu. Koniecznie zaglądnijcie również do Ogrodu Sensorycznego. Czeka w nim na Was mnóstwo roślin, które oddziałują na wszystkie Wasze zmysły. Są tu rośliny zapachowe, lecznicze, ozdobne, czy też przyprawy. Każdą z roślin łatwo jest zidentyfikować dzięki znajdującym się przy nich tabliczkach. Musicie zaglądnąć także do pawilonu ekspozycyjnego riplemarków. To charakterystyczne formy sedymentacyjne, które są kolejnym namacalnym dowodem na to, że kiedyś na obszarze, po którym spacerujemy, znajdowało się morze. W Geosferze Jaworzno warto również podejrzeć życie owadów w specjalnie dla nich stworzonym domku.
Odwiedź także Polskie Malediwy w Jaworznie
Dla dzieci plac zabaw, a dla dorosłych tężnia
Geosfera Jaworzno oferuje także atrakcje dla dzieci w postaci placu zabaw. Są tu klasyczne huśtawki, zjeżdżalnie i karuzele. Jednak dzieciaki mogą także korzystać z toru przeszkód, czy pobawić się w archeologów i odkopać zakopany w piaskownicy szkielet. Kto z nas nie chciałby zostać odkrywcą?:>
Na dorosłych czeka natomiast tężnia solankowa, wokół której znajdują się liczne ławeczki. Idealnie, by odpocząć i nawdychać zdrowego powietrza. Po zwiedzaniu geosfery warto skorzystać z miejsc piknikowych. Są na nich przygotowane ławki, stoliki oraz grille.
W Geosferze Jaworzno funkcjonuje także SOWA, czyli Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, popularnie nazywana Małym Centrum Kopernika. W niej znajdziemy przyrządy wypożyczone z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które skutecznie pobudzają szare komórki;)
- Geosfera Jaworzno jest otwarta 24 godziny na dobę. Teren jest oświetlony, więc można go odwiedzić również po zmroku;
- wstęp do Geosfery Jaworzno jak i pod tężnie jest bezpłatny;
- wstęp do SOWY jest płatny, a godziny jej otwarcia warto sprawdzić na stronie internetowej;
- Geosfera Jaworzno to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi. Można wjechać tu z wózkiem dziecięcym. Na terenie Geosfery znajdują się także bezpłatne toalety;
- po terenie Geosfery nie wolno jeździć na rowerach. Można je jednak tu wprowadzić i pozostawić w wyznaczonym miejscu;
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!