Gdzie w góry z dzieckiem? Bardzo często zadajecie nam takie pytanie. Generalnie odpowiadamy Wam, że to wszystko zależy od tego, czego oczekujecie od zaplanowanego przez Was wyjazdu. Czy chcecie połazikować po górskich szlakach? Pochełpić się pięknymi widokami? Zaznać ciszy i spokoju? A może zależy Wam na dużej ilości atrakcji dla dzieci? Jak się zapewne domyślacie, na każde z tych pytań są inne odpowiedzi. My natomiast zaprezentujemy Wam listę górskich regionów, które naszym subiektywnym zdaniem są odpowiednie do tego, by spędzić miło czas z dzieckiem i zarazić je do górskiej pasji. Gdzie w Góry z Dzieckiem? Oto nasze propozycje! 

P.S. Przed wyruszeniem na szlak z dzieckiem sprawdź także: 

Jeśli szukacie noclegu w polskich górach, który spełni wszystkie Wasze oczekiwania to proponujemy Wam skorzystać z oferty biura podróży ITAKA. Na ich stronie internetowej znajduje się wyszukiwarka, w której nie tylko możecie wybrać interesujący Was kierunek podróży, ale i to, czego oczekujecie od miejsca Waszego pobytu, np. czy oferowane są posiłki, czy dostępny jest basen, plac zabaw, wypożyczalnia rowerów, itp. Link do tej wyszukiwarki noclegów ITAKA znajdziecie pod linkiem: https://www.itaka.pl/nasze-kierunki/polska/gory.html

1. Góry Stołowe

Góry Stołowe to zdecydowanie nasze numer jeden na górskie wycieczki z dzieckiem. Ogromna różnorodność szlaków, jaka na Was tutaj czeka, sprawia, że dzieci z pewnością nie będą się nudzić. Co więcej, ostrzegamy, że mogą oni sami Was później ciągnąć do tajemniczych miejsc, które będą chcieli samodzielnie odkrywać. Oprócz bardzo popularnych kierunków jak Szczeliniec Wielki, czy Błędne Skały, które ze względu na duży ruch turystyczny proponujemy Wam zwiedzać wcześnie rano, bądź późnym popołudniem, polecamy Wam również udać się w mniej znane miejsca. W tym miejscu szczególnie polecamy Wam zobaczyć Radkowskie Skały, Skalne Grzyby, czy Białe Skały. Jeśli starczy Wam czasu polecamy Wam udać się również odkryć czeską część Gór Stołowych. Przykładowo na szczycie Koruny macie nawet szansę pobujać się na dużej huśtawce, a to wszystko z pięknym widokiem na Szczelińce! W Górach Stołowych znajdziemy także zbiornik wodny, nad którym możemy odpocząć i nabrać energii po górskich wędrówkach. To zalew w Radkowie.

2. Góry Opawskie

Góry Opawskie to nasze najbardziej ulubione pasmo górskie w Polsce. To właśnie w Góry Opawskie wybieramy się, gdy potrzebujemy chwili wytchnienia i spokoju. Oprócz szlaków prowadzących na Biskupią Kopę jest tutaj jeszcze bardzo dużo innych ciekawych tras. My Wam serdecznie polecamy wędrówkę trasą znakowaną na niebiesko biegnącą wokół Doliny Bystrego Potoku. Przechadzając się tym szlakiem natrafimy na Gwarkową Perć, jedyną w Sudetach drabinkę, Piekiełko, a także Karolinki, czyli skalne wychodnie. Będzie pięknie i przyjemnie! W Górach Opawskich możecie także zabawić się w poszukiwaczy złota! W okolicy Głuchołaz odnajdziemy pełną infrastrukturę, z której przed laty korzystali poszukiwacze tego drogocennego kruszcu. W celu poznania jej dogłębnie stworzono nawet Szlak Górników Złota, który idealnie nadaje się na wędrówkę z Waszymi pociechami. Dla osób poszukujących innego typu atrakcji polecamy odwiedzenie Parku Rozrywki Zaginione Miasto Rosenau w Pokrzywnej. Oprócz dużej liczby urządzeń interaktywnych czeka tutaj na Was także park wodny.

3. Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika polecamy szczególnie osobom, które oczekują od gór pięknych widoków podczas wędrówki. Śnieżnik, Czarna Góra, Igliczna, Trójmorski Wierch- oj jest gdzie tutaj potuptać. Waszej uwadze oddajemy także trasy rowerowe Single Track Glacensis o bardzo zróżnicowanej trudności. Niektóre z nich są dedykowane również najmłodszym. Będąc w okolicy Masywu Śnieżnika, musicie także koniecznie odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią, a także dawną Kopalnię Uranu w Kletnie. Co więcej, warto spędzić chwilę w urokliwym miasteczku, Międzygórzu.

4. Góry Złote

Góry Złote nie bez powodu nazywane są sudeckimi Bieszczadami. Opuszczone wsie, pustki na szlakach i bliskość natury. To wszystko to czeka na Was w Górach Złotych. Propozycja pobytu tutaj skierowana jest przede wszystkim do tych osób, które chcą uciec od zgiełku miasta, nieco zwolnić i naprawdę odpocząć. P.S. W pobliżu Stronia Śląskiego w Starej Morawie znajduje się zalew wodny z piaszczystą plażą. Można popluskać się w wodzie, podziwiając jednocześnie przepiękne górskie szczyty.

Na szczycie Borówkowej

5. Góry Sowie

Góry Sowie to zdecydowanie najbardziej tajemnicze góry w Polsce. Związane to jest, z tym że w czasie II wojny światowej, Niemcy budowali tu podziemne miasto Riese. Do dnia dzisiejszego nie wiadomo, jakie było jego przeznaczenie. Część z podziemi jest udostępniona do zwiedzania. Góry Sowie to oczywiście również przepiękne górskie szczyty, m.in. Wielka Sowa, Kalenica, Włodarz. Dla osób lubiących spędzać czas nad wodą, czeka na Was fantastycznie zagospodarowany teren wokół Jeziora Bielawskiego.

Na Górze Parkowej w Bielawie, w tle Góry Sowie i Jezioro Bielawskie

6. Góry i Pogórze Kaczawskie

Góry i Pogórze Kaczawskie nie bez powodu są nazywane Krainą Wygasłych Wulkanów. Z dzieciakami warto poszukać pozostałości po nich. Bo kto z Was nie chciałby się znaleźć w samym środku wulkanicznego krateru. Góry Kaczawskie charakteryzują się niedużą różnicą wzniesień, dzięki czemu wędrówka ich szlakami to ogromna przyjemność!

Pod Małymi Organami Myśliborskimi

7. Beskid Sądecki

Beskid Sądecki to zdecydowanie najprzyjemniejsze dla spędzenia czasu z dzieckiem pasmo górskie w całych Beskidach. Odnajdziemy tu przepiękne górskie szczyty, które są przystępne dla rodzin z dziećmi. Mowa, chociażby o Jaworzynie Krynickiej, Radziejowej, Eliaszówce, czy Górze Parkowej w Krynicy. Oprócz górskich wycieczek w Beskidzie Sądeckim czeka mnóstwo innych ciekawych atrakcji. To, m.in. wieża widokowa na Słotwinach w Krynicy- Zdrój, Ogrody Zmysłów w Muszynie, czy fantastyczne trasy rowerowe, które spokojnie można przemierzać z naszymi pociechami, gdyż są całkowicie pozbawione ruchu samochodowego.

Na stokach Jaworzyny Krynickiej

8. Beskid Śląski

W Beskidzie Śląskim aż się roi od szlaków, które można wybrać na wycieczki z dzieckiem. Kozia Góra, Szyndzielnia, Błatnia, Hala Jaworowa, Trzy Kopce Wiślańskie, Cieńków, Ochodzita- to tylko niektóre nasze propozycje wycieczek w tym paśmie górskim. Do tego w Beskidzie Śląskim czeka na Was mnóstwo innych atrakcji, jak parki rozrywki, parki wodne i inne.

W drodze na Błatnią

9. Beskid Mały

Beskid Mały mimo swojej nazwy może pozytywnie zaskoczyć i zdecydowanie warto go odwiedzić. Górskie wędrówki można tutaj połączyć z odpoczynkiem nad Jeziorem Międzybrodzkim. Znajduje się nad nim dużo kempingów i domków letniskowych. W Beskidzie Małym na wycieczkę z dzieckiem z pewnością nadają się takie szczyty jak Hrobacza Łąka, Magurka Wilkowicka, Leskowiec, Góra Żar, Kiczera czy Potrójna. Warto także odwiedzić jaskinię- Grotę Komonieckiego.

Na Górę Żar w Beskidzie Małym można się wybrać z wózkiem

10. Pieniny

Pieniny są piękne, jednak warto je odwiedzić poza sezonem, gdyż wówczas możemy uniknąć tłumów turystów i w pełni nacieszyć się ich pięknem. Co warto odwiedzić spędzając czas w Pieninach? Koniecznie wyruszcie do Wąwozu Homole i do Doliny Białej Wody. Oczywiście nie sposób ominąć takich klasyków jak Trzy Korony i Sokolica, skąd jest przepiękny widok na dolinę Dunajca. Spędzając czas w Pieninach, koniecznie wybierzcie się także na spływ Dunajcem, a także odwiedźcie zamki w Niedzicy oraz w Czorsztynie. 

W drodze na Trzy Korony