Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
City Break Polska

Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?

Gdańsk należy do jednych z najstarszych miast w naszym kraju. Dzięki temu odwiedzając je można podziwiać jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Dodatkowo, bogata historia miasta związana z II wojną światową oraz narodzinami Solidarności sprawiają, że mamy możliwość odwiedzenia w tym mieście kilku naprawdę wartych uwagi muzeów. Oczywiście, Gdańsk to również plaże i Morze Bałtyckie, które daje ukojenie po całodziennym zwiedzaniu. Gdańsk oferuje tak mnóstwo atrakcji, że warto tutaj przyjechać na kilka dni. Poniżej nasza lista miejsc must see w Gdańsku;)

Ciekawą formą na zwiedzanie Gdańska jest rejs widokowy łodzią po Morzu Bałtyckim. Możecie go zarezerwować na PrezentMarzen.com >>>LINK<<<

1. Gdańsk- Westerplatte

Westerplatte kojarzy się każdemu z nas z II wojną światową. Przez długi okres czasu uważano, że to właśnie tutaj padły pierwsze strzały 1 września 1939 r. Jak się jednak okazało wojna rozpoczęła się w Wieluniu, ale to Westerplatte stało się symbolem obrony polskości przed atakiem niemieckich wojsk. Zaczęło się od wystrzelenia pocisków w kierunku Westerplatte z latarni morskiej w Nowym Porcie oraz z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein. Przez 7 kolejnych dni, polscy żołnierze odpierali zmasowane ataki hitlerowców. Dopiero, 7 września poddali się, a Westerplatte oddano pod niemieckie władanie. 

Gdańsk
Gdańsk- Westerplatte

Spacerując po Westerplatte możemy zobaczyć ruiny koszar, wartowni nr 1, nr 3, cmentarz, na którym pochowany jest, m.in. mjr Henryk Sucharski, który był dowódcą polskich wojsk w trakcie obrony półwyspu. Na Westerplatte nie sposób podejść pod 25-metrowy Pomnik Obrońców Wybrzeża, wzniesiony w tym miejscu w 1966 r. Spod pomnika świetnie jest widoczny napis “Nigdy więcej wojny”, umiejscowiony na polanie przy nadbrzeżu Martwej Wisły. Na półwyspie znajduje się ponadto wiele tablic zawierających informacje nt. przebiegu walk o Westerplatte, wojny w Gdańsku oraz w innych miejscowościach na wybrzeżu. Wstęp na Westerplatte jest bezpłatny. 

Gdańsk
Ruiny na Westerplatte

2. Gdańsk- Twierdza Wisłoujście

W pobliżu Westerplatte znajduje się Twierdza Wisłoujście. Zlokalizowana jest ona nad Martwą Wisłą i najlepszym środkiem transportu, który pozwoli na dostanie się w jej pobliże jest…. tramwaj wodny. Droga dojazdowa dla samochodów do twierdzy jest bardzo zniszczona, a przystanek autobusowy znacznie od tego zabytku oddalony.

Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Twierdza Wisłoujście

Twierdza stanowiła ważny element obrony miasta od XVI do XIX w., m.in. w trakcie wojny trzydziestoletniej, potopu szwedzkiego, czy wojen napoleońskich. Do 1758 r. jej wieża obronna była jednocześnie latarnią morską umożliwiającą nawigację wpływających do gdańskiego portu statków. W trakcie II wojny światowej twierdza została zaadoptowana na magazyny wojskowe dla niemieckiej armii. Twierdzę Wisłoujście można zwiedzać w miesiącach maj- wrzesień. Miejsce to jest jest również gospodarzem wielu imprez o charakterze rekonstrukcji historycznych. 

Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Twierdza Wisłoujście

3. Gdańsk- Brama Wyżynna

Brama Wyżynna inaczej jest zwana Gdańskim Barbakanem. Stanowi początek, tzw. Drogi Królewskiej, która wiedzie przez Długi Targ, aż nad Motławę. W sąsiadującej z nią, Wieży Więziennej przez wieki działało więzienie oraz katownia. Dzisiaj oprócz wystawy związanej właśnie z tymi funkcjami, w murach barbakanu można zwiedzić Muzeum Bursztynu. Oprócz przepięknych okazów bursztynów znalezionych na całym świecie, do oglądania dla turystów zostało przeznaczonych wiele przedmiotów, które zostały wykonane właśnie z tego daru natury. Można zobaczyć, m.in. elementy garderoby, biżuterię, szkatułki, dewocjonalia, czy instrumenty muzyczne, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. Wstęp do muzeum jest płatny (12 i 6 zł).

4. Gdańsk- Długi Targ

Spod Bramy Wyżynnej przechodzimy przez Bramę Złotą i znajdujemy się w najbardziej reprezentatywnym miejscu Gdańska- na Długim Targu. Od razu rzuca się nam w oczy wysoka na 80 metrów wieża Ratusza Głównego Miasta. Wcześniej jednak warto zwrócić uwagę na przepiękne kamienice, które stanowią integralną całość gdańskiego śródmieścia. Jedną z najciekawszych jest Dom Uphagena. Jest to kamienica zlokalizowana przy ulicy Długiej 12, która została udostępniona do zwiedzania. Odwiedzając jej wnętrze można zobaczyć, w jaki sposób wyglądały kamienice przy Długim Targu w XVIII w. (bilety: 10 i 5 zł)

Czytaj także: Gdynia- co warto zobaczyć?

Gdańsk
Ratusz i Fontanna Neptuna

Wracamy jednak do budynku ratusza. Gotycko- renesansowa budowla kryje w swoich wnętrzach pięknie zdobione sale. Natomiast na elewacji ratusza znajduje się warty uwagi zegar słoneczny.  Budynek ratusza jest udostępniony dla turystów (10 i 5 zł)

Tuż obok budynku ratusza znajduje się Fontanna Neptuna, która stoi w tym miejscu nieprzerwanie od 1615 r. Jej źródłem strumienia wody jest trójząb trzymany przez boga mórz i oceanów. 

Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Fontanna Neptuna i Dwór Artusa

Za Fontanną Neptuna znajduje się najbardziej reprezentatywne miejsce w Gdańsku, tzw. Dwór Artusa. XV- wieczna budowla była od zawsze spotkaniem wybitnych mieszkańców miasta, jak i przybyłych gości. Budynek jest udostępniony do zwiedzania (10 i 5 zł). 

Zamknięciem ulicy Długiej po przeciwnej stronie od Bramy Złotej jest Brama Zielona. Stanowi ona przejście ze Starego Miasta na Długie Pobrzeże.

Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Brama Zielona

5. Gdańsk- Długie Pobrzeże

Po przejściu Bramy Zielonej wkraczamy na Długie Pobrzeże. Nie wchodzimy na most nad Motławą (tzw. zielony most), tylko skręcamy w lewo i wzdłuż cumujących tutaj statków dochodzimy do Żurawia, perełki architektonicznej Gdańska. XV-wieczna budowla służyła nie tylko do rozładunku statków wpływających do portu, ale i do stawiania na nich masztów. Żuraw jest udostępniony do zwiedzania. Można nie tylko zobaczyć mechanizm jego działania, ale i poznać jego historię (10 i 5 zł). 

Gdańsk
Motława i Żuraw

Wzdłuż Długiego Pobrzeża znajdują się również Bramy, stanowiące wjazd do Starego Miasta (Chlebnicka, Straganiarska, Mariacka)– zwłaszcza ta ostatnia jest niezwykle okazała. Zbudowana w gotyckim stylu wyprowadza turystów znad Motławy wprost na jedną z najpiękniejszych ulic Gdańska- Mariacką. Charakterystycznym jej elementem są przedproża przed każdą z kamienic. W ich wnętrzu natomiast mieszczą się kawiarnie i liczne pracownie rękodzieła, w tym pracownie bursztynów. Zwieńczeniem ulicy Mariackiej jest Bazylika Mariacka pw. Najświętszej Maryi Panny, największa gotycka budowla w Europie. Turystom udostępnione są nie tylko jej wnętrza, ale i wieża, na którą prowadzi 400 schodów (wstęp 10 i 5 zł).

Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Bazylika Mariacka w Gdańsku
Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Żuraw

Spacerując Długim Pobrzeżem za Żurawiem dochodzimy do Baszty Łabędź, przy której znajduje przystanek tramwaju wodnego, którym dopłyniemy na opisane wyżej Westerplatte oraz do Twierdzy Wisłoujście. Kilkaset metrów dalej znajduje się podnoszona kładka nad Martwą Wisłą, którą dojdziemy na wyspę Ołowianka.

6. Wyspa Ołowianka

Po przejściu przez kładkę nad Martwą Wisłą znajdujemy się na Wyspie Ołowianka. Znajdują się tutaj spichlerze, w których przed laty przechowywano zboże i inne towary, które wpływały do gdańskiego portu. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Morskie oraz Filharmonia Bałtycka. Przy nadbrzeżu tej wyspy zacumowany jest statek Sołdek. Jest to pierwszy polski statek, który został zbudowany po II wojnie światowej w Stoczni Gdańskiej. Umożliwione jest jego zwiedzanie (10 i 5 zł). Z Ołowianki na drugą stronę rzeki Motławy kursuje tramwaj wodny (1,5 zł za jeden kurs). 

Gdańsk
Wyspa Ołowianka
Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Sołdek- zabytkowy statek zacumowany przy Wyspie Ołowianka

7. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Po powrocie z Wyspy Ołowianki przez kładkę na zachodni brzeg Motławy idziemy w kierunku północnym, przekraczamy Most Wapienniczy i stajemy u stóp Muzeum II Wojny Światowej. To nowe miejsce na mapie Gdańska (otwarcie nastąpiło w 2017 r.). Muzeum to kryje w sobie nie tylko wystawy, ale i kino, restaurację, kawiarnię, sale konferencyjne, edukacyjne, bibliotekę, a nawet wieżę widokową. 

Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

To, co nas najbardziej interesuje to ekspozycja, która znajduje się 14 metrów pod ziemią (bilety 23 i 16 zł+ 5 zł audiobook, uwaga! wtorek jest dniem darmowego wejścia). Na główną wystawę składa się 18 sal. Najpierw przeniesiemy się w lata 30. XX w. i poznamy przyczynę światowego konfliktu. Kolejno poznamy losy ludzkości w czasach wojennych. Plusem tego muzeum jest skupienie się na całym świecie, co podkreśla, że problem wojny był globalny, a nie dotyczył tylko i jedynie Polski.

Poruszone zostają kwestie debat politycznych w sferach władzy oraz cierpienia ludzkiego, terroru okupantów, ludobójstw i walk na poszczególnych frontach. Wszystko jest dokładnie opisane za pomocą wystaw multimedialnych, archiwalnych fotografii, filmów oraz kilku tysięcy eksponatów. Dodatkowo można posłuchać opowieści świadków tamtych, tragicznych wydarzeń. Na nas ogromne wrażenie zrobił film Juliena Bryana, który spędził kilkanaście dni września 1939 r. w Warszawie i nagrywał wszechogarniającą wojnę. Na zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku należy przeznaczyć co najmniej 3-4 godziny.

Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

8. Stocznia Gdańska i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Z pod Muzeum II wojny światowej jest już niedaleko do Stoczni Gdańskiej. Obecnie, budowa statków odbywa się na wyspie Ostrów 9 czym świadczą potężne, charakterystyczne dla Gdańska- dźwigi portowe. 

Gdańsk
Stocznia Gdańska i Europejskie Centrum Solidarności

To co powinno nas zainteresować leży natomiast po drugiej stronie Martwej Wisły, w okolicach bramy wejściowej nr 2 do Stoczni Gdańskiej. Słynne miejsce, które było świadkiem zdarzeń, który przyczyniły się do obalenia komunizmu w Polsce zostało znacznie zrewitalizowane. Zwiedzanie tej części miasta dobrze jest zacząć od Placu Solidarności, gdzie umiejscowiony jest Pomnik Poległych Stoczniowców, wzniesiony w 1980 r. Ma on kształt trzech krzyży z kotwicami. Upamiętnia pierwsze ofiary strajku z 1970 r. Na placu tym znajduje się ponadto stała wystawa poświęcona historii strajków w Stoczni Gdańskiej. Jest to przedsmak tego, co można zobaczyć w Europejskim Centrum Solidarności (ECS).

Do ECS idziemy przez Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, tą samą przed którą tysiące gdańszczan protestowało w imię wolności. Budynek ECS, przed którym stoimy został wzniesiony w 2014 r., a charakterystyczna dla niego jest pordzewiała blacha wkomponowana w elewację- taka sama, którą używa się do budowy statków. ECS jest miejscem, w którym swoją siedzibę ma wiele organizacji pozarządowych. Swoje biuro ma tutaj także Lech Wałęsa. Ponadto, znajdują się tutaj sale konferencyjne, biblioteka, kawiarnia, restauracja oraz to co nas najbardziej interesuje, czyli stała wystawa poświęcona odzyskiwaniu przez Polskę wolności po II wojnie światowej. 

Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Stocznia Gdańska

Wstęp na wystawę jest płatny (20 i 15 zł, audiobook w cenie), jednak warto wejść tutaj i przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz, aby móc zrozumieć sens wydarzeń, jakie miały miejsce w Gdańsku, na Wybrzeżu oraz w całej Polsce, w latach 70. i 80 XX w. Autorzy ekspozycji przedstawiają nam najpierw powody, dla których ludzie w Polsce byli niezadowoleni z władzy po II wojnie światowej.

Następnie przenoszą nas wprost do zbuntowanego zakładu stoczniowego w Gdańsku. Krok po kroku prezentują, jak zaogniała się sytuacja w zakładzie oraz na jakie ustępstwa szły władze państwowe. Przeniesiemy się również w czasy stanu wojennego oraz dowiemy się jaką rolę w odzyskaniu wolności odegrał papież, Jan Paweł II. Na koniec możemy usiąść przy Okrągłym Stole i poczuć się jak jeden z uczestników tego wydarzenia. Wystawa jest naprawdę warta zobaczenia, a na jej oglądanie należy przeznaczyć co najmniej 3 godziny. 

Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Dawna Sala BHP

Będąc w budynku ECS warto wjechać na taras widokowy, ulokowany na dachu tego budynku. Rozpościera się z niego wspaniała panorama na Stare Miasto, ale i również na całą Stocznię Gdańską. 

Po wyjściu z ECS skierujmy się w lewo. Znajduje się tutaj historyczna sala BHP Stoczni Gdańskiej, w której zostały podpisane słynne Porozumienia Sierpniowe. Warto wejść do środka, gdyż wygląd sali został odtworzony w ten sposób, aby odwiedzający mogli się poczuć, jak w 1980 r. 

Po przeciwnej stronie ulicy, co sala BHP znajduje się dawny budynek dyrekcji Stoczni Gdańskiej. To tutaj stoczniowcy zbierali się na pierwszych strajkach. Dla fascynatów historii, spędzenie jednego dnia w Stoczni Gdańskiej może się okazać zbyt krótkim okresem czasu, aby móc poznać wszystkie szczegóły jej funkcjonowania i historii, którą w sobie kryje.

9. Gdańsk- Latarnia Morska w Nowym Porcie

Latarnia Morska w Gdańsku została wzniesiona u schyłku XIX w. Jej pierwowzorem była latarnia morska z Cleveland, w USA. Gdańska budowla służyła nie tylko statkom wpływającym do gdańskiego portu, ale i w jej wnętrzu kryła się słynna Kula Czasu, która umożliwiała precyzyjne ustawianie chronometrów. Z latarni morskiej padły jedne z pierwszych strzałów 1 września 1939 r. Jej zwiedzanie jest możliwe od maja do września. 

10. Molo w Gdańsku- Brzeźnie

Gdańsk to również piękne nadmorskie plaże. Aby skorzystać z uroku plaży i morskiej bryzy najlepiej udać się do dzielnicy Brzeźno lub Jelitkowo. Pomiędzy nimi znajduje się Park Reagana, największy park nadmorski w Polsce. Przechodząc przez jego alejki w dzielnicy Brzeźno, można dojść na jedyne w Gdańsku molo (wstęp na molo jest bezpłatny), które umożliwia wyjście 215 metrów w głąb morza. Dobrym pomysłem jest przejście wzdłuż morza z Brzeźno do Jelitkowa, bądź w kierunku Nowego Portu i w ten sposób dojście na falochron zachodni.

Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Molo w Gdańsku Brzeźnie

11. Wyspa Sobieszewska i Ptasi Raj

Oddalona od centrum miasta dzielnica Gdańska, która leży na wyspie. Znajduje się tutaj rezerwat Ptasi Raj oraz rezerwat Mewia Łacha. Ścieżki dydaktyczne poprowadzone przez nie pozwalają na obserwację wielu wodnych ptaków. Sobieszewo to również 11 km pasa nadmorskiego z szeroką plażą. Nam się udało natrafić na moment, gdy na plaży było mnóstwo bursztynu i muszelek, czego nie uświadczyliśmy w innym rejonie Trójmiasta. Nie spodziewajcie się tutaj tłumów turystów. Wszędzie rządzi przejmująca cisza i spokój. 

Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Plaża na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku
Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Jedna z wież widokowych w rezerwacie Ptasi Raj

12. Archikatedra Oliwska w Gdańsku

Jest to najdłuższa świątynia europejska. Długość nawy głównej opiewa na 107 metrów! Przez to, że była budowana przez kilka wieków, jej architektura stanowi pomieszanie stylów: romańskiego, gotyckiego oraz rokoko. Archikatedra słynie z pięknych barokowych organów, na których regularnie odbywają się koncerty, na które warto się wybrać. 

Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Archikatedra Oliwska
Gdańsk- atrakcje, co warto zobaczyć?
Wnętrze Archikatedry Oliwskiej

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Może Cię także zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *