Feistuv Kopec- wieża widokowa, szlak, dojazd [Góry Orlickie]

Feistuv Kopec to szczyt o wysokości 711 m n.p.m. znajdujący się w czeskich Górach Orlickich, zaledwie ok. 200 metrów od granicy z Polską. W 2020 roku w pobliżu jego wierzchołka wzniesiono wieżę widokową. Przez co szczyt ten zyskał na popularności wśród turystów. My, na Feistuv Kopec udajemy się z miejscowości Olesnice v Olrlickych Horach. 

Feistuv Kopec
Feistuv Kopec- wieża widokowa

Feistuv Kopec- skąd na szczyt? 

Na szczyt Feistuv Kopec możemy się dostać zarówno od polskiej jak i czeskiej strony. Pierwszym wariantem jest wędrówka czarnym szlakiem z Jerzykowic Małych, bądź tym samym szlakiem, ale od strony Autostrady Sudeckiej (na odcinku łączącym drogę krajową nr 8 z Zieleńcem). Najkrótsza opcja dotarcia na szczyt jest natomiast rozpoczęcie wędrówki u naszych południowych sąsiadów, we wsi Olesnice v Orlickych Horach. Z jej centrum do wieży widokowej wiedzie szlak o kolorze zielonym. 

Gdzie zaparkować samochód w Olesnice v Orlickich Horach? Najlepszą opcją jest jego pozostawienie w centrum miejscowości, np. obok poczty bądź informacji turystycznej. Natomiast nie ma sensu podjeżdżać nigdzie bliżej wieży, gdyż wzdłuż drogi do niej prowadzącej znajduje się zakaz parkowania. 

Feistuv Kopec- wieża widokowa, szlak, dojazd [Góry Orlickie]
Na początek czeka na nas kilkaset metrów podejścia po asfaltowej nawierzchni

Trasa na wieżę widokową

Z Olesnicy v Olrlyckich Horach trasa na szczyt Feistuv Kopec, gdzie znajduje się wieża widokowa, jest krótka, gdyż ma długość ok. 1 kilometra. Z centrum początkowo przebiega ona asfaltową drogą, a do celu zaprowadzą nas liczne drogowskazy, na których widnieje napis Rozhledna Feistuv Kopec. Po ok. 500 metrach wchodzimy na leśny dukt. Tutaj także znajduje się znak zakazu wjazdu, więc jeśli komuś by przyszło na myśl, by podjechać pod samą wieżę, to niech pamięta o tym, że jest to zabronione.

Trasa ta jest łatwa i śmiało możemy ją polecić również wtedy, gdy wędrujecie z dzieciakami. Nasza prawie 2-letnia Tosia tuptała sobie o własnych siłach pod samą wieżę. Zajęło jej to blisko godzinę, ale przecież liczy się osiągnięcie celu;) 

Wieża widokowa Feistuv Kopec

Wieża widokowa na szczycie Feistuv Kopec ma 26 metrów wysokości. W celu ograniczenia liczby turystów na niej (w regulaminie jest mowa o 20 osobach) na dole zamontowano bramkę, która reguluje ruch. Wydaje nam się, że nie działa ona zbyt dobrze, bo w naszym przypadku zablokowała wejście już po 3, a kolejnym razem po 4 osobach. W razie konieczności czekania na swoją kolej, w pobliżu wieży znajduje się kilka ławeczek. 

Feistuv Kopec
Orlica
Feistuv Kopec- wieża widokowa, szlak, dojazd [Góry Orlickie]
Feistuv Kopec- wieża widokowa, szlak, dojazd [Góry Orlickie]
Widok na Góry Stołowe
Feistuv Kopec

Z wieży widokowej rozpościera się przepiękna panorama na najwyższe szczyty Gór Orlickich z Orlicą w roli głównej. Dobrze widoczna jest także pobliska Pańska Góra. Spoglądając w drugą stronę, możemy dostrzec inną wieżę leżącą w czeskich Górach Orlickich- na Sibeniku. Natomiast w kierunku północnym dobrze widoczne są Góry Stołowe oraz Wzgórza Lewińskie. Przy sprzyjających warunkach można stąd dostrzec także Karkonosze, jednak my tyle szczęścia nie mamy. 

Feistuv Kopec- wieża widokowa, szlak, dojazd [Góry Orlickie]
Widok na Pańską Górę
Feistuv Kopec- wieża widokowa, szlak, dojazd [Góry Orlickie]

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!