Site icon www.manawpodrozy.pl

Dwernik Kamień z Nasicznego – szlak, mapa [Bieszczady]

Dwernik Kamień z Nasicznego - szlak, mapa [Bieszczady]

Dwernik Kamień to bieszczadzki szczyt wznoszący się na wysokość 1004 m n.p.m. Rozciąga się z niego przepiękna panorama obejmująca swym zasięgiem najwyższe szczyty Bieszczad. Dojrzymy z jego wierzchołka Tarnicę, Małą i Wielką Rawkę, a także Połoninę Caryńską, Wetlińską oraz Smerek. Szczyt ten jest mało popularny wśród turystów, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziecie na nim całkowicie sami. Dodatkowo szlak, który na niego prowadzi, jest dość łatwy, więc na szczyt ten można się wybrać z dziećmi lub potraktować go jako rozruch przed dłuższymi trasami. Dwernik Kamień był dawniej nazywany Holicą, więc z taką nazwą również możecie się spotkać. 

Na szczycie Dwernik Kamień

Dwernik Kamień- skąd rozpocząć wędrówkę? 

Najkrótszy szlak prowadzący na Dwernik Kamień rozpoczyna się w miejscowości Nasiczne. Leży ona pomiędzy Brzegami Górnymi a Dwernikiem. Najłatwiej jest tu dojechać z Dużej Pętli Bieszczadzkiej (drogi wojewódzkiej 897), z której w Brzegach Górnych skręcamy na Dwernik i po ok. 8 kilometrach jazdy wąską drogą dojeżdżamy do wsi Nasiczne. Znajduje się tutaj sporej wielkości bezpłatny parking (zmieści się spokojnie ok. 50 samochodów). Przy parkingu znajduje się toaleta, wiata, a także miejsce do rozpalenia ogniska. Tuż obok płynie Nasiczański Potok. 

Parking w Nasiczne

Inną opcją dostania się na Dwernik Kamień jest rozpoczęcie wędrówki w Zatwarnicy, tuż przy Chacie Bojkowskiej. W tym wariancie po drodze zobaczymy, m.in. najwyższy bieszczadzki wodospad- Szepit. 

My, w niniejszym wpisie opiszemy Wam pętlę, jaką przeszliśmy, rozpoczynając wycieczkę we wsi Nasiczne. 

Zobacz także: Wodospad Szepit

Ścieżka dydaktyczna Dwernik Kamień

Z Nasiczne na Dwernik Kamień możemy podążyć, wybierając ścieżkę dydaktyczną Dwernik Kamień, która znakowana jest na czerwono, albo ścieżkę dydaktyczną Przez bieszczadzki las, która jest znakowana na zielono. My decydujemy się wyjść do góry pierwszym wariantem, a wracać drugim.

Początek szlaku na Dwernik Kamień nie należy do najłatwiejszych

Początkowo obie ścieżki mają wspólny przebieg. Maszerujemy stromą i kamienistą ścieżką do góry. Ten fragment pokazuje nam, że chociaż Dwernik Kamień nie jest zbyt wysoki, to na pewno możemy się na nim trochę pomęczyć. Docieramy do szerokiej drogi rowerowej, która trawersuje stoki góry będącej naszym dzisiejszym celem. W prawo uciekają oznakowania ścieżki Przez bieszczadzki las. My natomiast podążamy na wprost za czerwonymi oznaczeniami. Wspinamy się stromą ścieżką do góry.

Po drodze mijamy ciekawe wychodnie skalne. Nie jest łatwo, ale przynajmniej szybko zyskujemy na wysokości. Docieramy do grani. Przed nami znajduje się ławeczka, na której można przysiąść i podziwiać panoramę na Otryt i Dolinę Dolnego Sanu. Z prawej strony dociera do nas ścieżka znakowana na zielono. Do szczytu od tego miejsca pozostało nam zaledwie kilka minut wędrówki. 

Ostatnie metry przed szczytem Dwernik Kamień

Po prawie 1,5 godzinie wędrówki docieramy na skałki, z których rozpościera się przepiękna panorama na Połoninę Wetlińską i Caryńską. Na południu dostrzegamy natomiast Szeroki Wierch i najwyższą w całych Bieszczadach, Tarnicę. Zapomnieliśmy jeszcze dodać, że na szczycie jesteśmy zupełnie sami, chociaż w tym czasie najbardziej znane bieszczadzkie szlaki są oblegane przez tłumy. Robimy sobie tu dłuższą przerwę. Śniadanie i kawa w takich warunkach smakują wybornie. Po odpoczynku ruszamy w końcu na szczyt, który jak się okazuje, zdobywamy po kilku minutach. Znajduje się tu tabliczka z nazwą i wysokością Dwernik Kamienia, a także szlakowskazy. 

Ścieżką dydaktyczną Przez bieszczadzki las wracamy do Nasiczne

Z Dwernik Kamień do Nasiczne wracamy najpierw po własnych śladach. W miejscu, gdzie znajduje się wcześniej wspomniana ławeczka z widokiem na Otryt, nie skręcamy w prawo, tylko idziemy na wprost. Maszerujemy przez piękny buczynowy las. Ścieżka tu jest łagodna, ale i też bardziej zarośnięta niż ta, którą poruszaliśmy się do góry. Oznacza to, że tutaj turystów jest jeszcze mniej.

Po drodze mijamy dwa pomniki przyrody, a także 3 najbardziej dorodne buki, które są wpisane do bazy nasiennej w Polsce. Im jesteśmy dalej, tym ścieżka zwiększa swoje nachylenie. Wędrując stromym zboczem, docieramy do szerokiej drogi rowerowej, o której wspominaliśmy na początku. Podążamy nią kilkaset metrów i docieramy do miejsca, w którym już dzisiaj byliśmy. Teraz już dobrze nam znaną ścieżką schodzimy ok. 600 metrów w dół do parkingu w Nasiczne, gdzie kończymy wycieczkę. 

Zobacz także: Bieszczady- 30 miejsc, które warto zoabczyć

Wracamy przez piękny buczynowy las

Trasa prowadząca na Dwernik Kamień jest niezwykle przyjemna. W dużej mierze przebiega przez przepiękny, buczynowy las, a na końcu wyprowadza nas na wychodnie skalne, z których rozpościera się wspaniała panorama. Całość opisanej trasy ma nieco ponad 6 kilometrów, a jej pokonanie, wraz z dość długą przerwą na szczycie zajęła nam ok. 3,5 godzin. 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version