Staw Smreczyńsi

Dolina Kościeliska z dzieckiem

Kolejny z wpisów serii “W góry z dzieckiem”. Przenosimy się w Tatry, a konkretniej do Kir, skąd wystartujemy z wycieczką po Dolinie Kościeliskiej! Zapraszamy! 

Czy Tatry to dobry pomysł na wakacje z dzieckiem? Tak! Chodząc z dzieckiem zwiedzicie te miejsca, które normalnie ominęlibyście “szerokim łukiem”, żwawo podążając w kierunku tatrzańskiej grani. Spokojny spacer Doliną Kościeliską? Czemu nie! 

Dolina Kościeliska z dzieckiem
Propozycja trasy

Dolina Kościeliska z dzieckiem

Do Kir możecie się dostać od strony Zakopanego (wtedy zdecydowanie polecamy Wam transport busem- koszt 5 zł) albo od Chochołowa- tutaj raczej zdani jesteśmy na własny samochód i pozostawienie go na jednym z licznych parkingów (płatnych- ceny są tak różne, że nie chce przytaczać, ale zdarzało się nam płacić i 10 zł i 25 zł). Stąd ruszamy na podbój Doliny Kościeliskiej! 

Dolina Kościeliska
Jedna z bacówek w Dolinie Kościeliskiej

Dolina Kościeliska z wózkiem- Tatry z dzieckiem

Po przejściu kas, gdzie uiszczamy opłatę za wejście do TPN podążamy szeroką, równą ścieżką, która w takim stanie prowadzi nas aż do Schroniska PTTK Ornak.  Tą 5 km trasę spokojnie można pokonać z wózkiem. Spokojnie dadzą sobie również radę tutaj dzieci, które zdecydują się przemierzyć trasę o własnych siłach. Wycieczka w dwie strony do schroniska i z powrotem nie powinna zająć więcej niż 3 godzin. Ale… 

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Po drodze czeka wiele atrakcji…. nr 1 Jaskinia Mroźna

No właśnie, ale po drodze jest mnóstwo atrakcji, które warto odwiedzić! Oczywiście w miarę możliwości. 

Dolina Kościeliska jaskiniami stoi! W całej dolinie jest ich przeszło 400, ale dla ruchu turystycznego zostały udostępnione tylko 4. Z dzieckiem, które chodzi same polecamy odwiedzenie tylko Jaskini Mroźnej, która jest oświetlona i może być sporą atrakcją dla Waszej pociechy. Niestety w jaskini nie poradzą sobie ani wózki, ani nie sprawdzą się nosidełka. Wstęp do Jaskini jest płatny, a jej przejście nie powinno zająć więcej niż 30 minut. 

Wąwóz Kraków

Innym z elementów dodatkowych, podczas zwiedzania Doliny Kościeliskiej jest Wąwóz Kraków. Potężne skalne ściany zainteresują z pewnością nie tylko dzieci, ale i Was. Potężne głazy na drodze, niestety skutecznie uniemożliwiają wjazd tutaj wózkiem. Wąwóz z dzieckiem to raczej tylko jednokierunkowe przejście, gdyż aby zrobić “pętelkę” należy przejść przez drabinkę i Smoczą Jamę (albo obok niej), jednak te przejścia są dość trudne. Oczywiście sami najlepiej znacie swoje dzieci i zadecydujecie, którą trasę wybieracie, ale musicie pamiętać, że od drabinki jest jednokierunkowy!

Wąwóz Kraków
Wąwóz Kraków

Staw Smreczyński

Kolejny punkt, który z dzieckiem można zrobić, jeśli tylko będzie miało ochotę na dalszą wycieczkę to Staw Smreczyński. Przejście na niego jest trochę nużące, lecz widoki znad stawu są kapitalne. Tomanowy, Smreczyński i Kamienista tylko z tej perspektywy wyglądają tak fantastycznie! Ze schroniska na staw i z powrotem powinniście przejść w ciągu godziny. Podłoże jest tu nierówne, więc wózki mogą mieć problem. Nie jest natomiast stromo, więc możecie to potraktować jako spokojny spacer;) 

Staw Smreczyńsi
Staw Smreczyńsi

Jak zmotywować dziecko do chodzenia po górach? Tatry z dzieckiem

Aby zmotywować dziecko do przejścia Doliny Kościeliskiej można je zachęcić zdobyciem pieczątek w schronisku, możliwością pogłaskania owieczek, bądź wizytą w jednej z licznych bacówek. Dolina Kościeliska nie jest nużąca. Przy drodze cały czas płynie potok, a wystarczy podnieść głowę do góry by podziwiać świetne formy skalne i najwyższe szczyty Tatr Zachodnich, z Bystrą w roli głównej! 

To, kto wybiera się z dzieckiem w Tatry? 🙂



Może Cię zainteresuje? 10 propozycji tras dla początkujących w Tatrach!

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!