Dolina Kobylańska

Dolinki Podkrakowskie

Dolina Kobylańska to jedna z tzw. Dolinek Podkrakowskich. Leży w okolicach wsi Kobylany i Karniowice, 20 kilometrów na zachód od Krakowa. Jest ona popularnym miejscem odpoczynku wśród mieszkańców i turystów oraz rejonem, w którym znajduje się mnóstwo dróg wspinaczkowych. 

Dolina Kobylańska
Najpiękniejsza polana w Dolinie Kobylańskiej

Dni, które spędzamy w Małopolsce najczęściej wykorzystujemy na to by pojechać w Beskidy. Tym razem czasu było mniej i zamiast gór, wybraliśmy spacer po Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej. Od dawna po naszych głowach „krążył” pomysł na odwiedzenie Dolinek Podkrakowskich. Jest ich siedem, a nasz wybór padł na Dolinę Kobylańską. Dość przypadkowo, bo początkowo myśleliśmy by odwiedzić Dolinę Będkowską. Niestety do tej drugiej nie umieliśmy znaleźć dojazdu, a na naszej drodze wyrósł parking Dolina Kobylańska, więc odwiedziliśmy właśnie ją.

Dolina Kobylańska- gdzie zaparkować?

Gdzie znajduje się owy parking? Na drodze łączącej Kobylany z Będkowicami, po prawej stronie na wzniesieniu wyłonią się Wam tablice informacyjne, skręcacie koło nich w drogę polną i dojeżdżacie do parkingu, na którym zmieści się kilkanaście samochodów. Podobno drugi parking znajduje się w Będkowicach, po drugiej stronie doliny, jednak my tego faktu nie sprawdziliśmy. Dolina Kobylańska

Dolina Kobylańska- co warto zobaczyć?

Początkowo ścieżka biegnie w dół przez zalesiony teren. Po kilku minutach meldujemy się obok wiaty turystycznej, która oznacza wejście do Doliny Kobylańskiej. Od razu znajdujemy się w jej dolnej części, uważanej za najpiękniejszą. Potężna polana zachęca do tego, by zrobić sobie tutaj całodzienny piknik w otoczeniu potężnych skał. Do najokazalszych z pewnością należy Żabi Koń z krzyżem na szczycie,  a także Brama Kobylańska i Mała Płyta. Po prawej stronie idąc od parkingu możemy wejść po schodach do kaplicy Matki Boskiej. W grocie skalnej umieszczono jej figurę na pamiątkę objawień w 1914 r.

Dolina Kobylańska
Schody do kapliczki Matki Bożej

Podążamy dalej w górę doliny. Po drodze mijamy jeszcze sporo skał. Najokazalsza jest pojedyncza- zwana płetwą. Tutaj amatorzy wspinaczki skałkowej przygotowywali sobie stanowiska. Dalej teren robi się co raz bardziej zalesiony, a towarzyszyć nam zaczyna potok Kobylanka, który jest zasilany pięknymi wywierzyskami.

Dolina Kobylańska

Długość całej doliny to 4 km. W dwie strony spokojnym marszem można ją przejść w 1,5- 2 godzin. 

Dolina Kobylańska z dzieckiem

Pytacie nas, czy przejedziecie dno Doliny wózkiem dziecięcym. Na pewno nie jest to trudne, gdy macie wózek z dużymi pompowanymi kółkami. Jednak na pewno praktyczniejsze będzie użycie nosidełka lub chusty. Nie jest to duży odcinek, a wózek może mieć problemy, chociażby gdy przyjdzie Wam przekraczać potok Kobylanka.

Dolina Kobylańska to idealny pomysł na spędzenie tutaj czasu z rodziną. To również świetne miejsce dla miłośników wspinaczki skałkowej. Gdy tutaj traficie to na pewno się nie zawiedziecie!:)

Dolina Kobylańska
Wiosna budzi się do życiaJeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!