Site icon www.manawpodrozy.pl

Dolina Janówki, Starościńskie Skały, Skalny Most, Zamek Bolczów [Rudawy Janowickie]

Rudawy Janowickie to pasmo górskie leżące we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Ich granicę wyznaczają Kotliny: Jeleniogórska, Kamiennogórska, a także rzeka Bóbr oraz Przełęcz Kowarska. Najwyższym ich wzniesieniem jest Skalnik (945 m n.p.m.), a do największych atrakcji należy zaliczyć Kolorowe Jeziorka, Góry Sokole, czy spacer przez  Dolina Janówki i w jej okolicach. Właśnie tę ostatnią wraz z położonymi w jej pobliżu atrakcjami chcemy Wam bliżej przedstawić w niniejszym wpisie.  

Skalny Most

Janowice Wielkie i Dolina Janówki

Janowice Wielkie to jedna z większych miejscowości leżących w Rudawach Janowickich. Można tutaj dotrzeć nie tylko samochodem, ale i pociągiem (przez Janowice Wielkie przejeżdża pociąg relacji Wrocław- Jelenia Góra). W miejscowości tej można rozpocząć wycieczkę do Zamku Bolczów, Skalnego Mostu, Starościńskich Skał, a dla bardziej wytrawnych piechurów na Sokolik i Krzyżną Górę. Janowice Wielkie są też optymalnym miejscem rozpoczęcia wędrówki po Dolinie Janówki. 

Przed Zamkiem Bolczów

Janowice Wielkie- gdzie zaparkować samochód?

W Janowicach Wielkich znajduje się kilka parkingów, gdzie możemy swobodnie zaparkować swój samochód. Znajdziemy je w pobliżu dworca PKP, Urzędu Miasta, a także Parku Zielona Dolina. My wybieramy opcję numer jeden, gdyż przebiegają tędy dwa szlaki, które nas będą najbardziej interesować- żółty oraz zielony. 

Dolina Janówki- najpiękniejsze miejsce w Rudawach Janowickich? 

Wycieczkę rozpoczynamy pod dworcem PKP w Janowicach Wielkich. Od niego podążamy za żółtym szlakiem, który prowadzi przez miejscowość. Dopiero, w okolicach Parku Zielona Dolina skręcamy w lewo i wędrujemy wzdłuż potoku Janówka, który będzie nam towarzyszył przez najbliższy czas. Po ok. 1 kilometrze mijamy ostatnie zabudowania wsi i wkraczamy do lasu. Asfaltowym traktem wznosimy się stopniowo do góry, a to wszystko w akompaniamencie płynącego potoku, którego wody przyjmują czerwoną barwę! Wszystko dzięki związkom żelaza, które wchodzą w skład licznych skał, jakie możemy zobaczyć w Dolinie Janówki. 

Dolina Janówki
Dolina Janówki

Wędrujemy między Zamkowym i Janowickim Grzbietem a z upływającymi metrami, coraz bardziej zachwycamy się tym, co widzimy. Wody potoku w niektórych miejscach tworzą malownicze kaskady. Przy tym wszystkim w pewnym momencie koło nas wyrastają wysoki na ok. 20 metrów skalny mur- to Skalna Grzęda. Zachwyceni jej pięknem docieramy do rozwidlenia szlaków- my wybieramy niebieski, który zaprowadzi nas na Lwią Górę. 

Skalna Grzęda

Skalny Most, Skała Piec, Starościńskie Skały

Już na początku naszej przygody z niebieskim szlakiem po lewej stronie wyrasta formacja skalna, którą można scharakteryzować jednym przedrostkiem: “naj”! Najpiękniejsza, najbardziej rozpoznawalna, najchętniej fotografowana- taki właśnie jest Skalny Most. Ta potężna formacja ma ok. 30 metrów szerokości i ok. 20 metrów wysokości. Jej charakterystycznym elementem jest skalny most łączący skalną turnię z pozostałą częścią grzędy.

Powstał on w wyniku erozji- elementy skały pod nim w wyniku działania różnorodnych czynników atmosferycznych uległy spękaniu i runęły w dół. Niewielki skalny pomost oparł się niszczycielskiej sile natury i dlatego możemy go podziwiać po dzień dzisiejszy. Co ciekawe, skały budujące Skalny Most charakteryzują się zwiększonym promieniowaniem radioaktywnym. Formacja ta jest popularnym miejscem fanów wspinaczki. My mieliśmy szczęście oglądać ich na żywo, gdy akurat wspinali się pod samym mostem. 

Skalny Most- najciekawsza formacja skalna w górnej części Dolina Janówki

Kolejnym przystankiem w drodze podczas przemierzania niebieskiego szlaku jest skała Piec. W przeciwieństwie do Skalnego Mostu, na tę formację skalną może wejść każdy turysta i podziwiać piękne widoki ze stworzonego na niej tarasu widokowego. 

My wędrujemy dalej ku Lwiej Górze (718 m n.p.m.). Przez dużą część trasy wędrujemy po asfaltowej nawierzchni. Jednak już w pobliżu naszego kolejnego celu zamienia się ona w leśny dukt, który w niektórych momentach staje się dość stromy. Po ok. 1,5 godzinie od opuszczenia Janowic Wielkich docieramy pod Starościńskie Skały będące kulminacją Lwiej Góry. Miejsce to stało się bardzo popularne wśród turystów w XIX wieku. Wszystko za sprawą księcia Wilhelma Hohenzollerna, który stworzył w okolicy park krajobrazowy ze ścieżkami i miejscami do odpoczynku.

W skałach natomiast wykuto schody, a punkt widokowy zabezpieczono poręczą. Jedną z formacji skalnych należących do Starościńskich Skał nazwał Skałą Marianny- na cześć swojej żony. Co więcej, na najwyższej skale stanęła żeliwna figura lwa, która zdobiła to miejsce przez kolejne 150 lat. Teraz już łatwiej zrozumieć etiologię nazwy góry;) (P.S. Aktualnie, figurę lwa, która zdobiła Starościńskie Skały, możemy  zobaczyć w Złotnikach Lubańskich k./ Gryfowa Śląskiego). 

Starościńskie Skały
Widok na Karkonosze ze Śnieżką ze Starościńskich Skał
Panorama na Góry Sokole ze Starościńskich Skał

W partie szczytowe Starościńskich Skał prowadzi czarny szlak, który odbija od niebieskiego. Poprowadzono go po skalnych stopniach, którymi dochodzimy do skalnego labiryntu. Znajduje się tutaj kilka miejsc, z których można zobaczyć nie tylko pobliskie Góry Sokole, ale i Karkonosze ze Śnieżką, czy Góry Izerskie. Dobrze widoczna jest także Jelenia Góra. My tym miejscem się na tyle zachwyciliśmy, że postanowiliśmy tutaj zrobić sobie dłuższą przerwę. Co ważne, Starościńskie Skały nie są oblegane przez turystów. Będąc tutaj ok. 1 godziny, spotkaliśmy zaledwie kilkanaście osób, a warto wspomnieć, że była to sierpniowa, słoneczna niedziela. 

Na Starościńskich Skałach
Starościńskie Skały
Starościńskie Skały
W pobliżu Starościńskich Skał

Zamek Bolczów- kolejna atrakcja Rudaw Janowickich

Ze Starościńskich Skał wracamy po własnych śladach niebieskim szlakiem. Dochodzimy do rozwidlenia ze ścieżką znakowaną na żółto i skręcamy w prawo. Droga wznosi się ku górze, aż dochodzimy do Miedzianych Skał. Tutaj skręcamy w lewo w ścieżkę dydaktyczną poprowadzoną, tzw. Drogą Zamkową. Nie bez przyczyny nosi ona właśnie taką nazwę! Poprowadzi nas bezpośrednio do kolejnej atrakcji tego regionu, czyli Zamku Bolczów. Po drodze jednak zwracamy jeszcze uwagę na mijane przez nas formacje skalne: Głaziska Janowickie, Antyurwista, Kazamaty, aż w końcu docieramy pod bramy średniowiecznej warowni. 

Formacje skalne w drodze na Zamek Bolczów
Zamek Bolczów

Zamek Bolczów został wzniesiony pod koniec XIV wieku przez księcia Bolka II na skalistym występie. Przy jego budowie wykorzystano naturalne formacje skalne, które wkomponowano w jego architekturę. Zamek został spalony podczas wojny 30-letniej w XVII wieku i od tamtego czasu pozostaje w ruinie. Został on, jednak na tyle zabezpieczony, że umożliwione jest jego zwiedzanie przez turystów. Oprócz możliwości zobaczenia dziedzińca zamkowego można również po kamiennych schodach wspiąć się na jedną z wież, z której rozpościera się panorama na Góry Sokole. 

Na Zamku Bolczów
Na Zamku Bolczów
Na Zamku Bolczów

Wracamy do Janowic Wielkich

Z Zamku Bolczów do Janowic Wielkich, gdzie rozpoczynaliśmy wycieczkę, pozostało nam 30 minut wędrówki. Wybieramy zielony szlak, który początkowo jest nie dość, że kamienisty to jeszcze trochę stromy. Trzeba uważać, schodząc tą drogą. Potem jest już łatwiej i dużo przyjemniej. Wygodna leśna ścieżka doprowadza nas do pierwszych zabudowań wsi. Czeka nas teraz jeszcze ok. 1- kilometrowy spacer do stacji PKP, pod którą zostawiliśmy samochód. Całość opisanej powyżej wędrówki to zaledwie ok. 13 kilometrów, jednak ilość atrakcji, jaką odwiedziliśmy w jej trakcie, spokojnie wystarczyłaby na kilka górskich wycieczek. Ile czasu trzeba zarezerwować na jej przebycie? To zależy tylko od tego, jak długo macie zamiar zachwycać się odwiedzanymi miejscami. Nam przejście całej trasy wraz ze wszystkimi przerwami zajęło ok. 5 godzin. 

Dworzec PKP w Janowicach Wielkich- miejsce startu i końca wycieczki

Czy jest to najpiękniejsza wycieczka w Rudawach Janowickich? Odwiedźcie to miejsce i sami odpowiedzcie na to pytanie!:) 

 
 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version