Dolina i Wodospad Pośny - dojazd, mapa, szlak [Góry Stołowe]
Góry Stołowe Góry Polska Sudety

Dolina i Wodospad Pośny – dojazd, mapa, szlak [Góry Stołowe]

Góry Stołowe są przez większość turystów kojarzone ze Szczelińcem Wielkim oraz Błędnymi Skałami. To magiczne i naszym zdaniem najbardziej tajemnicze pasmo górskie w Polsce kryje w sobie wiele innych ciekawych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Jednym z takich jest Dolina potoku Pośny. Przemierzając ją, możemy natrafić nie tylko na ciekawe formacje skalne, ale i pozostałości po infrastrukturze szlakowej, jaka służyła turystom wędrujących tą trasą ok. 100 lat temu. Największą atrakcją na naszej trasie jest Wodospad Pośny, który najlepiej podziwiać po opadach deszczu. Skąd wyruszyć na szlak? Ile czasu nam zajmie jego przejście? Czy warto odwiedzić to miejsce z dzieckiem?

Wodospad Pośny
Wodospad Pośny

Wodospad Pośny- skąd wyruszyć na szlak? 

Aby poznać Dolinę Pośny, na szlak możemy wyruszyć z kilku miejsc. My zaproponujemy Wam 3 różne trasy:

Wodospad Pośny z Radkowa?

-> Najciekawsza opcja to rozpoczęcie wycieczki przy zalewie w Radkowie. Tutaj odnajdziecie żółty szlak, którym dotrzecie pod Wodospad Pośny. Wędrując nim, na Waszej drodze pojawią się pozostałości po infrastrukturze, która służyła turystom na przełomie XIX i XX wieku. Odnajdziemy tutaj wykute w skale ławeczki, starą fontannę, czy kamienne szlakowskazy. To wszystko dlatego, że przed 100 laty szlak, którym teraz wędrujemy był najczęściej wybieraną opcją dostania się na szczyt Szczelińca. Teraz znaczenie tego szlaku upadło, a to ze względu na to, że krótsza trasa na najwyższy szczyt Gór Stołowych wiedzie z Karłowa, czy z Pasterki. Z tego względu z pewnością nie zaznacie tutaj tłumu turystów.

Po dotarciu do Wodospadu Pośny proponujemy Wam dalszą wędrówkę za żółtymi szlakowskazami. Trasa w tym miejscu jest czasami stroma, i wymaga pokonania skalnych progów, jednak dzięki temu z pewnością nie grozi Wam nuda. Po dotarciu do skrzyżowania z niebieskim szlakiem skręcamy w lewo i już z tym kolorem podążamy wprost do Radkowa. Po drodze czeka nas wyjątkowo ciekawy odcinek, którego przemierzanie umila nam szum potoku Pośny. W końcu docieramy do Drogi Stu Zakrętów, a szlak do miejsca startu naszej wycieczki niestety prowadzi wzdłuż asfaltowej szosy, która w sezonie turystycznym jest wyjątkowo ruchliwa.

Czytaj także: Skalna Czaszka- jak do niej dotrzeć?

Dolina i Wodospad Pośny - dojazd, mapa, szlak [Góry Stołowe]

Wodospad Pośny z Drogi Stu Zakrętów?

-> Druga propozycja to najkrótsza z możliwych opcji na poznanie Doliny Pośny. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu zlokalizowanym przy Drodze Stu Zakrętów prowadzącej z Radkowa do Karłowa (u wylotu niebieskiego i zielonego szlaku). Na początek wędrujemy za zielonymi szlakowskazami. Ścieżka, którą teraz maszerujemy, nazywana jest Pustą Ścieżką. Jest to szeroki i wygodny trakt, którym dotrzemy wprost pod Wodospad Pośny. Tę część szlaku możecie także pokonać z wózkiem dziecięcym, jednak warto by posiadał on dmuchane koła. Po chwili zachwytu nad spływającymi wodami potoku dalej podążamy za żółtymi znakami (tę część trasy opisaliśmy powyżej- niebieskim szlakiem kończymy pętlę na parkingu, gdzie zostawiliśmy samochód).

Dolina i Wodospad Pośny - dojazd, mapa, szlak [Góry Stołowe]

Wodospad Pośny z Pasterki?

-> Opcja numer trzy to rozpoczęcie wycieczki w Pasterce- malowniczej wsi położonej w samym sercu Gór Stołowych. Samochód możemy zostawić przy schronisku PTTK. Stąd żółtym szlakiem docieramy do skrzyżowania przy tzw. Skalnych Wrotach. Odcinek ten początkowo przebiega malowniczymi łąkami, skąd rozpościera się widok na Szczeliniec. Potem towarzyszą nam bardzo ciekawe formacje skalne. Po ok. 40 minutach marszu docieramy do pętelki, którą już znacie z powyższych opisów. My, proponujemy Wam najpierw schodzić niebieskim szlakiem w kierunku Drogi Stu Zakrętów (szlak ten jest mniej stromy niż żółty), a następnie zielonym dojść na Wodospad Pośny i żółtym zamknąć pętlę.

Dolina i Wodospad Pośny - dojazd, mapa, szlak [Góry Stołowe]

Czemu Dolina Pośny jest taka urocza?

Jeśli Góry Stołowe kojarzą się Wam wyłączenie z tłumem turystów, to wędrując przez Dolinę Pośny z pewnością zdanie na temat tego pasma górskiego zmienicie. Jest tu cicho, spokojnie… W rytmie slow możecie podziwiać kolejne formacje skalne, wsłuchać się w szum potoku i poczuć klimat wędrówek z przełomu XIX i XX wieku. Sprzyjają temu stare, kamienne szlakowskazy, czy dawna turystyczna infrastruktura. I choć sam wodospad już nie jest tak okazały jak kiedyś (wszystko przez wybudowanie zalewu w Radkowie i poczynione w związku z tym zmiany w gospodarce wodnej) to i tak jest on wartym uwagi celem wycieczek po Górach Stołowych!

Dolina i Wodospad Pośny - dojazd, mapa, szlak [Góry Stołowe]

Wodospad Pośny dla rodzin z dziećmi?

Wycieczkę Doliną Pośny możemy polecić na rodzinną wycieczkę. Wszystkie opisane przez nas trasy nie są zbyt długie, a ich pokonanie zajmie Wam maksymalnie 3-4 godziny. Dzieciaki z pewnością nie będą się tutaj nudzić. Liczne skałki idealnie nadają się na urozmaicenie górskich wędrówek!

Dolina i Wodospad Pośny - dojazd, mapa, szlak [Góry Stołowe]

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Może Cię także zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *