Jak wiele rzeczy tak i nasz wypad na via ferraty to dzieło przypadku. Wracają w tamtym roku z Włoch do Polski zatrzymaliśmy się u podnóża alpejskich szczytów. Wtedy sobie powiedzieliśmy, że musimy spróbować swoich sił w wyższych górach niż Tatry. No i tak powoli zaczęliśmy poszukiwać opcji, która umożliwiłaby nam przeżyć jak najwięcej doznań przemierzając alpejskie szlaki.

Via Ferrata Bocchette centrali
Via Ferrata Bocchette centrali

Odkrywczy spacer

Pewnego dnia, spacerując po Głuchołazach trafiamy na organizatora wycieczek we włoskie Alpy. Na początku nie możemy uwierzyć. Jak to? Jeździcie tylko w góry? Tylko do Włoch? Skąd bierzecie tyle ludzi, którzy swój urlop chcą spędzić wylewając siódme poty w górach? Pytań wiele, ale odpowiedzi na nie znaleźliśmy na wyjeździeJ Na początku wybraliśmy trekking, jednak po namowie jednej z osób organizujących te wyjazdy trafiliśmy na via ferraty. Do dzisiaj pamiętamy jej słowa: „Na trekkingu się zanudzicie, idźcie na via ferraty!”. I tak wybraliśmy via ferraty!:) 

Nowy sprzęt na via ferraty? Sprawdź!

Via Ferrata Sossat
Via Ferrata Sossat

Via ferrata- a co to takiego?

No dobra, od początku piszemy o via ferratach, a jeszcze nie wytłumaczyliśmy co to takiego jestJ Tłumacząc bezpośrednio z języka włoskiego via ferraty oznaczają żelazne drogi. Dlaczego żelazne? Bo bez liku jest na nich metalowych klamer, drabinek, mostków no i oczywiście lin! Dlaczego jest to włoska nazwa? Bo właśnie we Włoszech narodziły się via ferraty! A miało to miejsce w czasie I wojny światowej. Szlaki w górach ze sztucznymi ułatwieniami były budowane dla żołnierzy włoskich, którzy przeciwstawiali się armii austriackiej (z czasem takie ułatwienia budowała również armia austriacka). Dzięki temu przemierzając tego typu szlaki na byłej granicy włosko- austriackiej można się natknąć na liczne bunkry oraz inne pozostałości po czasach wojny. Sami, osobiście mieliśmy okazję przejść tego typu drogę (via ferrata Sentiero dei Fiori), ale o tym napiszemy w kolejnych postach 😉

Via Ferrata Sentiero Dei Fori
Via Ferrata Sentiero Dei Fori

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Ferrata Tylko dla wspinaczy? Nie!

Via ferraty są często kojarzone ze wspinaczką. Nie jest to do końca prawda. Te najłatwiejsze to typowe ubezpieczone szlaki turystyczne. Dzięki temu, że jesteśmy przypięci za pomocą lonży do jednej z lin, ich przejście jest dużo bezpieczniejsze. Oczywiście istnieją via ferraty o typowym charakterze sportowym, których przejście wymaga już specjalistycznych umiejętności. Również są ferraty „super ekstremalne”, które przechodzi się praktycznie w całości w pionie, przez co ciągle występuje narażenie na ekspozycję! My ograniczyliśmy się jedynie do tych najłatwiejszych, ale i tak przeżyliśmy niesamowite emocje!

Via Ferrata Sossat
Via Ferrata Sossat
Trzeba polubić się z ekspozycją :D
Trzeba polubić się z ekspozycją 😀

Co takiego fantastycznego jest w via ferratach?

Zalet przejścia via ferrat można wymieniać co nie miara! Duża ekspozycja, wielkie przestrzenie, wąskie półki skalne, dróżki wijące się przy krawędziach nad przepaścią. Do tego wspaniałe widoki, gdzie tylko się nie obejrzysz i nutka adrenaliny przy stawianiu kolejnego kroku! To wszystko oferują via ferraty! Zaciekawiony? Sukcesywnie będziemy wrzucać tutaj relację z kolejnych żelaznych dróg, które udało nam się przejść! Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów! 

Pamiętaj! Przed wejściem na żelazną drogę, zadbaj o bezpieczeństwo swoich towarzyszy :P
Pamiętaj! Przed wejściem na żelazną drogę, zadbaj o bezpieczeństwo swoich towarzyszy 😛Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!