Desznica to niewielka wieś położona w pięknej dolinie w Beskidzie Niskim, w pobliżu Magurskiego Parku Narodowego. Jeszcze tak niedawno niewielu z turystów o niej słyszało. Jednak w 2023 roku na wznoszącej się nad wsią Górze Desznickiej zbudowano 25-metrową wieżę widokową. Wejść na nią może praktycznie każdy! Wszystko dlatego, że z parkingu dotrzecie do niej po zaledwie 1-kilometrowym spacerze!
Wieża widokowa w Desznicy — jak dojechać?
Dojść na wieżę widokową na Desznicy można na dwa sposoby. Pierwszy to rozpoczęcie wędrówki w centrum wsi, tuż obok kościoła. Wybierając tę drogę, do pokonania będzie nieco ponad 1 kilometr i prawie 150 metrów przewyżsenia.
Druga opcja dotarcia na wieżę widokową na Desznicy jest nieco łatwiejsza. Wystarczy, że dotrzecie do stworzonego specjalnie dla niej parkingu. Aby do niego dojechać, należy najpierw podążać ku wsi Jaworze, a następnie wąską, lecz bardzo malowniczą drogą dotrzecie do podnóża Góry Desznickiej. Parking nie jest zbyt duży, bo pomieści ledwie kilkanaście samochodów. Rotacja na nim jest jednak spora, bo stąd do wieży mamy jedynie 15-minutowy spacerek.
Desznica — jak wygląda szlak na wieżę widokową?
Wieża widokowa na Górze Desznickiej jest widoczna już z parkingu. Jest ona oddalona od nas o ok. 1 kilometr. Nie będzie to jednak zbyt forsowna wycieczka. Do pokonania mamy zaledwie 40 metrów przewyższenia. Dodatkowo trasa została wytyczona szeroką, szutrową drogą. Można ją pokonać bez większych problemów z wózkiem dziecięcym, czy rowerem. Ten drugi środek transportu jest tym bardziej polecany, że przez szczyt przebiega rowerowy szlak św. Wojciecha.
Szlak na wieżę widokową w Desznicy prowadzi bardzo malowniczym, wręcz sielankowym terenem. Po obu naszych stronach mijamy pastwiska, na których dostrzec możemy liczne krowy, a także owce. Panorama, jaka się dookoła nas rozciąga, zachwyca od początku. Stąd, mimo że do wieży jest niedaleko, to pokonanie tego odcinka może zająć sporo czasu. Wszystko zależy od tego, ile czasu potrzebujecie, by zachwycać się niezwykłą przyrodą Beskidu Niskiego;)
- Zobacz także: Łysula i wieża widokowa ze zjeżdżalnią!
Wieża widokowa w Desznicy na Górze Desznickiej
Gdy już dotrzecie pod wieżę widokową w Desznicy, z pewnością zadacie sobie pytanie, po co ją w ogóle tu wybudowano! Góra Desznicka wznosi się na wysokość 501 m n.p.m. i nie jest w żaden sposób zalesiona. Widoki, jakie rozpościerają się spod wieży, są niczym nieograniczone. Wejdźmy, jednak na wieżę i przekonajmy się, czy jej budowa miała jakikolwiek sens?
Okazuje się, że panorama z górnego tarasu wieży widokowej jest dużo bardziej rozległa niż z jej podnóża. A co takiego z niej widać? Oczywiście okoliczne szczyty Beskidu Niskiego z, m.in. Górą Grzywacką, na której stoi kolejna wieża widokowa. Jest ona nieco nietypowa, bo została zbudowana na… krzyżu! Poza tym widoczny jest, m.in. Kamień, Piotruś, czy wzniesienia Pogórza Ciężkowickiego, Pogórza Strzyżowskiego, czy Pogórza Rożnowskiego. Z wieży można również oglądać słowackie szczyty, w tym Stebnicką Magurę.
Widoki z wieży widokowej w Desznicy są naprawdę imponujące. Malowniczy Beskid Niski, poprzecinany licznymi dolinami robi z tej perspektywy ogromne wrażenie! Można się wpatrywać tak bez końca! Szkoda tylko, że nie zamontowano tutaj żadnych tablic informacyjnych opisujących panoramę. Byłoby łatwiej rozpoznawać szczyty, które dla nas są nadal w większości nieznane;)
Wieża widokowa w Desznicy na Górze Desznickiej to naszym zdaniem strzał w dziesiątkę lokalnych włodarzy. Stworzyli oni produkt turystyczny, który jest dostępny dosłownie dla każdego. Fakt, że można podjechać bardzo blisko wieży widokowej, sprawia, że można wybrać się na nią nawet na krótki wieczorny spacer. Jest ona także idealnym przerywnikiem dla osób dogłębniej poznających Beskid Niski — czy to wędrowców, czy też miłośników tutejszej historii oraz kultury.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!