Pomysł na weekend
Chcemy Wam zaproponować wycieczkę do miasta? Tak, nie przesłyszeliście, nie w góry, jak to w naszym przypadku często bywa, tylko do miasta. Cały weekend w mieście? Pewnie myślicie, że chcemy Was zabrać do Krakowa, czy Warszawy. No bo, gdzie indziej można coś robić dwa dni? Nic bardzie mylnego, proponujemy Wam wycieczkę do Cieszyn, małego miasteczka położonego na granicy Beskidu Śląskiego oraz Morawskiego.
Dlaczego Cieszyn?
Kiedyś usłyszeliśmy, że jest to bardzo ciekawe miasto, które zaskoczy nas na każdym kroku. Nie zastanawiając się długo, postanowiliśmy sprawdzić tę tezę. Musimy powiedzieć, że się nie zawiedliśmy! Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Koneser historii, sztuki, czy złotego trunku! Wszyscy będą zadowoleni z pobytu w tym urokliwym miasteczku.
Od czego zacząć?
My proponujemy odkrywanie Cieszyna od miejsca, w którym zdecydowano o założeniu tego pięknego miasta. Chodzi o studnie, przy której według legendy w 810 r. n.e. Trzech Braci- Bolek, Leszek i Cieszek spotkali się i tak zachwycili okolicą, że postanowili tutaj pozostać i założyć nową osadę. Na pamiątkę ich „cieszenia się” nazwali ją Cieszynem. Studnia jest przykryta żeliwną altanką o beżowym kolorze. Jest ona umiejscowiona w niezwykle urokliwym miejscu, w okolicy stromych wybrukowanych uliczek.
Rynek
Dalej proponujemy przejść się na Rynek. To centralne miejsce w mieście. Na jego środku znajduje się fontanna z figurą św. Floriana. Dookoła niej ustawione są przyjemne, drewniane huśtawki, na których można usiąść i podziwiać ratusz z przepiękną dzwonnica górującą nad placem. Gdy zmęczą Was promienie słoneczne zawsze można się schować do jednej z kawiarenek, których na rynku nie brakuje.
Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Będąc na rynku, warto udać się do nieopodal położonego Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Oprócz zwiedzania ekspozycji można podziwiać lapidarium w przyległym do budynku parku. W tym miejscu warto zaznaczyć, że muzeum jest najstarszym tego typu obiektem działającym publicznie na ziemiach polskich, nieprzerwanie już od ponad 200 lat.
Teatr im. A. Mickiewicza
Idąc z Muzeum proponujemy przejść znów przez Rynek i dalej ulicą Głęboką udać się w kierunku Wzgórza Zamkowego. Po drodze można odwiedzić kościół p.w. św. Marii Magdaleny, a jako obowiązkowy punkt zwiedzania należy zaliczyć Teatr im. A. Mickiewicza. Jeśli zostaniecie w Cieszynie na dłużej warto tutaj przyjść na jeden ze spektakli, bądź oper lub operetek, które goszczą w teatrze całkiem często.
Ulica Głęboka
Wracamy na ulicę Głęboką. Warto spojrzeć na stojące przy niej kamienice. Przeplatają się przez nie dzieje wieków historii miasta. Były przebudowywane z biegiem lat, a często zyskiwały co raz to nowe zdobienia. Ulica Głęboka zawsze była głównym traktem miasta, dlatego wszelkie budynki na niej zlokalizowane miały charakter reprezentatywny.
Wzgórze Zamkowe w Cieszynie
Schodząc niżej przed naszymi oczyma ukazuje się Wzgórze Zamkowe. W czasach średniowiecza stał tutaj potężny zamek, jednak z biegiem lat podupadał i w XIX w. ostatecznie został rozebrany. Po dawnym zamku niewiele pozostało. Wieża Piastowska oraz Rotunda św. Mikołaja to jednak dwa najbardziej wartościowe zabytki tego miasta. Tą drugą budowlę pewnie każdy z Was kojarzy z banknotu 20- złotowego. Na wieże można się wdrapać po wykupieniu biletu (6zł normalny, 3 zł ulgowy) i podziwiać panoramę miasta oraz Beskidu Śląskiego i Morawskiego. Całe wzgórze zamkowe to również piękny park angielski. Można tutaj pospacerować, odpocząć, a także podziwiać widoki z tarasu widokowego.
Browar Cieszyński
Będąc w okolicy Wzgórza Zamkowego nie sposób jest ominąć Browaru Cieszyńskiego. Istnieje możliwość jego zwiedzenia, zobaczenia w jaki sposób powstaje złocisty trunek, jednak warto na nie wcześniej się umówić, bo niestety, ale może się tak przydarzyć, że gdy będziemy chcieli zwiedzać browar nie będzie aż tylu chętnych, by utworzyła się grupa zwiedzająca. W browarze można zdegustować powstające tutaj produkty. Nam do gustu przypadł szczególnie Cieszyński Porter, ale najlepiej żebyście sami spróbowali i ocenili co jest najlepsze:)
Czeski Cieszyn
Schodząc ze Wzgórza Zamkowego proponujemy przejść przez Most Przyjaźni nad Olzą i dostać się do czeskiej części Cieszyna. Na pierwszy rzut oka rzucają się tutaj liczne sklepy z alkoholem, czy słodyczami (w tym słynną Studencką). Smakoszom kuchni czeskiej polecamy odwiedzenia jednej z restauracji i spróbowania knedlików, bądź smażonego sera. Po czeskiej stronie nie ma tylu zabytków i uroczych miejsc jak po polskiej, jednak warto zobaczyć tutejszy rynek, okoliczne uliczki i bulwary nad Olzą.
Cieszyńska Wenecja
Wracając na polską stronę z Mostu Przyjaźni odbijamy w prawo i wchodzimy na niezwykle interesującą część miasta, zwaną Cieszyńską Wenecją. Jest to ciąg domów zlokalizowanych nad rzeką Młynówką, do których prowadzą mostki przewieszone właśnie przez wodę. Dzięki temu można się tutaj poczuć niczym w Wenecji, czy Amsterdamie:) W budynkach tych zlokalizowane są kawiarnie, czy galerie sztuki. Warto spędzić tutaj dłuższą chwilę.
Z Cieszyńskiej Wenecji już blisko do punktu wyjściowego naszej wycieczki- Studni Trzech Braci. Jak widać, chociaż Cieszyn nie należy do zbyt dużych miast oferuje bardzo dużo atrakcji. Warto tu przyjechać:)
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!