Centrum Pieniądza NBP w Warszawie to miejsce łączące centrum edukacyjne z muzeum, w którym poznamy historię pieniądza, zasady ekonomii, czy funkcjonowania giełdy oraz bankowości. Wszystko zaprezentowane jest w sposób bardzo przystępny z wykorzystaniem multimediów, gier i zabaw. W 16 salach zgromadzono ponad 10 tysięcy różnych eksponatów! Możemy tu zobaczyć, m.in. monety z różnorodnych epok, nauczyć się rozpoznawać falsyfikaty, czy podnieść 12-kilogramową sztabkę złota! To jak, jesteście gotowi na wycieczkę po Centrum Pieniądza NBP?
Centrum Pieniądza NBP- gdzie się znajduje?
Centrum Pieniądza NBP znajduje się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego przy ulicy Świętokrzyskiej 11 w Warszawie. Wejście do niego znajduje się od strony Świętokrzyskiej. Najłatwiej jest tutaj dojechać metrem linii 2. Wystarczy wysiąść na przystanku Świętokrzyska i przejść ok. 300 metrów w stronę ulicy Nowy Świat.
Przed wejściem do Centrum możecie natrafić na długą kolejkę, gdyż każdy zwiedzający jest skrupulatnie sprawdzany. Chcąc wejść do NBP, musimy poddać się kontroli osobistej i dać przyzwolenie na sprawdzenie wszystkich naszych bagaży.
Centrum Pieniądza NBP godziny otwarcia i bilety wstępu
Centrum Pieniądza NBP jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18.
W czwartek godziny otwarcia są wydłużone i ostatni zwiedzający mogą opuścić budynek o godzinie 20.
Wstęp do Centrum Pieniądza NBP jest całkowicie bezpłatny.
Jakimi pieniędzmi płacono przed laty?
Wycieczkę po Centrum Pieniądza NBP rozpoczynamy od poznania historii środków płatności. Mamy możliwość zobaczenia monet pochodzących ze starożytnej Mezopotamii, Rzymu, czy Grecji. Dojrzymy także najstarsze polskie monety, w tym denar Bolesława Chrobrego. Do tego, w sposób łatwy i zrozumiały możemy dowiedzieć się, w jaki sposób ustalano wartość pieniądza, a przez to, na czym opierały się systemy pozwalające zachować jego stabilność.
Może Cię zainteresuje? Taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki
Następnie mamy szansę poznać historię powstania i rozwoju polskiej złotówki. Dowiadujemy się, jacy ekonomiści stali za rozwojem polskiej gospodarki po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Przedstawione zostały też zasady funkcjonowania pierwszych kas oszczędnościowych. Kolejno przeniesiemy się do serca Narodowego Banku Polskiego, by poznać, jakie działania leżą w jego kompetencji. Poznamy byłych prezesów Banku, a także dowiemy się, czym zajmuje się Rada Polityki Pieniężnej. Przy okazji możemy zobaczyć, na czym polegała denominacja złotego w 1995 roku.
Sala numizmatyka i skarbiec- Centrum Pieniądza NBP
Bardzo ciekawym dla nas miejscem była sala numizmatyka. Przedstawionych tutaj jest kilkaset kolekcjonerskich monet, a także przyrządy służące do ich oglądania i sprawdzania ich autentyczności, a co za tym idzie wartości. Tutaj także Tosia nam się zadomowiła na dłuższą chwilę. Przysiadła przy potężnym biurku i przeglądała jedną z multimedialnych prezentacji.
Po wizycie w tak magicznym miejscu przenosimy się do najbardziej strzeżonej sali w całym baku- skarbca! Tutaj możemy nie tylko na własne oczy zobaczyć sztabkę złota, ale i spróbować ją podnieść! Ponadto, możemy także złamać szyfry i włamać się do jednego z sejfów.
Sprawdź autentyczność swoich pieniędzy!
W Laboratorium Autentyczności mamy możliwość zobaczenia, jakie zabezpieczenia znajdują się na pieniądzach i dowiedzieć się, w jaki sposób je rozpoznać. Możemy tutaj nauczyć się rozpoznawać falsyfikaty, a także sprawdzić, czy pieniądze, które mamy w swoim portfelu są prawdziwe. Świetna gratka dla małych i dużych!
Obok Laboratorium Autentyczności znajduje się sala, w której można zobaczyć, w jaki sposób przewożone są w konwojach pieniądze zdeponowane w NBP. Tutaj także zaprezentowany jest milion złotych w postaci 10 zł banknotów
Giełda i nowoczesne formy płatności
Na kolejnym piętrze możemy przenieść się na giełdę. Zobaczymy, w jaki sposób ustalane są wartości akcji i na czym polega ich kupno/sprzedaż. Mamy możliwość, by stanąć pośród potężnych monitorów i poczuć się niczym makler. Tutaj także zobaczymy jak wygląda bankomat “od środka”, dowiemy się, jak produkowane są karty płatnicze, a także poznamy nowoczesne metody płatności bezdotykowej.
W jaki sposób powstają pieniądze?
Na koniec odwiedzin w Centrum Pieniądza NBP mamy możliwość poczuć się jak projektanci pieniędzy, zarówno monet jak i banknotów. Poznamy tajniki tej sztuki, a także usłyszymy, w jaki sposób rodzą się pomysły na kolejny projekt. Możemy tutaj także zobaczyć wiele monet i banknotów kolekcjonerskich, które zostały stworzone specjalnie na jakąś wyjątkową okazję. Na własne oczy możemy także zobaczyć drukarkę, która drukuje pieniądze oraz potężne arkusze banknotów.
Centrum Pieniądza NBP to z pewnością miejsce wyjątkowe. Sami nie spodziewaliśmy się, że wizyta w tym miejscu zajmie nam tyle czasu (ponad 3 godziny), a i tak nie zdążyliśmy wszystkiego dokładnie zobaczyć. Z pewnością wrócimy tutaj, gdy Tosia dorośnie, aby mogła skorzystać ze wszystkich oferowanych atrakcji.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!