Bukowe Berdo

Bukowe Berdo to jeden z ciekawszych szczytów w Bieszczadach. Z jego wierzchołka rozpościera się panorama na Tarnicę, a także Połoniny: Caryńską oraz Wetlińską. Połonina rozpościerająca się na tym szczycie i jego zboczach jest wyjątkowej urody. To, co ważne nie ma tutaj takich tłumów jak na Połoninie Wetlińskiej, czy Caryńskiej.

Bukowe Berdo
Bukowe Berdo

Bukowe Berdo na rozruszanie

Po 6 godzinach spędzonych w samochodzie docieramy w Bieszczady. Sama przejażdżka Wielką Pętlą Bieszczadzką to duże przeżycie. Nie spotkamy tutaj tłumów, spokojnym tempem przemierzamy pomiędzy bieszczadzkimi szczytami i spoglądamy na mieniące się w oddali szczyty Bieszczad Wysokich.

Jako pierwszy szlak na naszej bieszczadzkiej wędrówce wybieramy ten, który biegnie z Mucznego na Bukowe Berdo. Sama droga wiodąca z Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej do tej miejscowości to duże urozmaicenie dla turysty. Po pierwsze istnieje duża szansa na spotkanie tutaj dzikiej zwierzyny, a przy korytarzach dla niej warto przestrzegać ograniczenia prędkości. Po drugie można się zatrzymać przy pokazowym piecu, w którym wypala się węgiel drzewny, a po trzecie to właśnie tutaj istnieje największe prawdopodobieństwo spotkania żubra żyjącego na wolności. Jeśli jednak komuś się to nie uda to zawsze może skorzystać z pokazowej zagrody tych zwierząt.

Bukowe Berdo
Bukowe Berdo

Muczne z kościołem św. Huberta

Samo Muczne to bardzo niewielka miejscowość. Doliczyliśmy się tutaj pięciu domów, Centrum Leśnego oraz kościoła św. Huberta oddanego do użytku w 2015 r. W tym ostatnim uwagę przykuwają żyrandole wykonane z rogów danieli.

Kościół św. Huberta w Muczne
Kościół św. Huberta w Mucznem



Grzbietem Bukowego Berda

Aby dostać się na Bukowe Berdo z Mucznego należy wybrać żółte znaki szlaku. Podążając za nimi wchodzimy do buczynowego lasu. Jest tu naprawdę przepięknie. Nie naruszony przez ingerencję człowieka drzewostan sprawia, że można się tutaj poczuć niczym w bajce. Po godzinie wspinaczki wychodzimy z lasu. Naszym oczom najpierw ukazuje się przepiękna panorama na Bieszczady Ukraińskie, a dopiero po kilkunastu minutach na ich polską i słowacką część. Po dojściu do rozwidlenia szlaków wybieramy skręt w lewo i za niebieskimi znakami podążamy w kierunku Bukowego Berda i Krzemienia. Widoki ze szlaku są wspaniałe. Jak na dłoni widać Tarnicę Halicz, a na zachodzie Małą i Wielką Rawkę. Gdy się odwracamy naszym oczom ukazuje się fantastyczny widok na Połoniny: Caryńską oraz Wetlińską.

Krzemień
Krzemień
Widok z grzbietu
Widok z grzbietu
Szlak na Krzemień
Szlak na Krzemień

Pod Krzemieniem

Po godzinie podchodzenia pod kolejne wzniesienia i schodzenia z nich docieramy do właściwego wierzchołka Bukowego Berda. Nie poprzestajemy na tym i udajemy się w kierunku Krzemienia- drugiego co do wysokości szczytu w polskich Bieszczadach. Niestety nie jest on dostępny dla turystów, ale z niewielkiej odległości skałki, które są na jego szczycie prezentują bardzo ciekawy widok. Niestety musimy wracać do samochodu tym samym szlakiem. Po drodze podziwiamy jeszcze ciekawą roślinność tego miejsca. Ciekawym zjawiskiem jest chociażby jarzębina czerwona, która porasta zbocza tej góry. Po niecałych 5 godzinach meldujemy się znów obok samochodu i już planujemy wycieczkę na kolejny dzień.

W tle Połonina Caryńska
W tle Połonina Caryńska
Widok na Połoninę
Widok na Połoninę
Bukowe Berdo [Bieszczady]



Może Cię zainteresuje? Tarnica z Ustrzyk Górnych!

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!