Kamenna Brama

Wybieranie tego samego kierunku wycieczki nie zdarza nam się zbyt często. To musi być coś, co naprawdę zrobi na nas wrażenie, aby tam wrócić. Tak właśnie było tym razem, kiedy kolejny raz wybraliśmy się w Broumovske Steny. Za pierwszym razem udaliśmy się tam z Pasterki, o czym możecie przeczytać tutaj. Pogoda wtedy nam niezbyt dopisała, więc postanowiliśmy tam wrócić.

Broumowskie Steny
na szlaku

Stopniowanie wrażeń

Wyszliśmy z miejscowości Hlavnov, bez problemu zostawiając auto na pustym parkingu przy drodze. Początek szlak prowadzi lasem między domkami letniskowymi. Często zmeiniamy kolor szlaku, więc ciągle zerkamy na mapę, żeby zrobić zaplanowaną tego dnia trasę. Z trasy znakowanej na kolor czerwony schodzimy na szlak niebieski, gdzie naszym oczom ukazały się liczne domki letniskowe- uwaga! ulokowane na skrapie. Na trasie ciągle pojawiały się liczne formacje skalne, powodując, że oczami wyobraźni każdy z nas widział inne twory. Pomyśleć, że to był dopiero początek naszej wycieczki i stopniowo podziwialiśmy coraz ciekawsze atrakcje w tym rejonie. Aż szkoda, że nie mieliśmy zbyt dużo czasu, gdyż tego dnia wstałam zbyt późno i M. ciągle mnie poganiał powtarzając: ,,tempo, tempo’’… Głuptas, dał kobiecie aparat i myśli, że tym razem zdjęć będzie mniej. Obok piękna przyrody nie potrafię przejść obojętnie. Tym bardziej jeśli to na mnie przypada kolej “focenia”. 

Broumowskie Steny
Broumowskie Steny- chatki na zboczach
Broumowskie Steny
Broumowskie Steny



Rumiankowy widok

Dochodzimy do Suchego Dulu. Stąd zielonym szlakiem wędrujemy przez las, wśród licznych skał porośniętych mchem. Taki stan rzeczy dodaje tajemniczego akcentu do naszej wycieczki. Wychodząc poza granicę lasu, na horyzoncie wyłania się Ostas. Kawałek dalej dochodzimy do łąki z kwitnącym rumiankiem. Zatrzymujemy się na chwilę, by przy unoszącym się ziołowym zapachu, podziwiać panoramę Karkonoszy, ze Śnieżką w roli głównej. Cudowna chwila! 

Broumowskie Steny- widok na  Śnieżkę
Widok na Śnieżkę z Broumowskich Sten



Bozanovski Spicak

Leśna ścieżka zamienia się przy rozwidleniu nad Slavnym w asfaltową drogę. W czeskich górach często spotykamy się z taką nawierzchnią, co powoli przestaje nas zaskakiwać. Do zielonych oznakowań dołącza czerwony kolor, którym wędrujemy aż do Panuv kriz. Stąd żółtym szlakiem wdrapujemy się na Bozanovski Spicak (773 m n.p.m.). Jest to najwyższa góra w całym paśmie Broumovskich Sten, na którego szczyt wiedzie 30 minutowa pętelka. Dzięki niej możemy kluczyć pomiędzy fantazyjnymi formacjami skalnymi. Można tutaj wypatrzyć skalnego wielbłąda, kota, małpkę, ślimaka, czy wiewiórkę:) Wyobraźnia pracuje tutaj na najwyższych obrotach! Ze szczytu Bozanovskiego Spicaka rozpościera się poza tym bardzo ładna panorama na Szczeliniec Wielki. Z drogi znakowanej na żółto wracamy na zielony szlak, by udać się na kolejny punkt naszego programu.

 Bozanovski Spicak- widok na szczeliniec
Bozanovski Spicak- widok na Szczeliniec
 Bozanovski Spicak -Velbloud
Bozanovski Spicak -Velbloud

Wyczekiwana huśtawka

Droga na Korunę
Droga na Korunę

Docieramy na Zeleny hajek, z którego żółtymi oznakowaniami wędrujemy na Korunę (769 m n.p.m.). Jest to chyba jeden z bardziej charakterystycznych szczytów Broumovskich Sten. Widać go doskonale chociażby z Radkowa a spotykaliśmy się dość często, że był on mylony ze Szczelińcem. Na szczycie znajduje się huśtawka! Tak, nie żartujemy! Po zdobyciu szczytu można pohuśtać się jak dziecko:D Poza tym, z tarasu widokowego rozpościera się przepiękna panorama na Szczeliniec, Bozanov, Radków, a także Wzgórza Włodzickie oraz Góry Sowie! W takich okolicznościach przyrody robimy sobie przerwę śniadaniową.

Huśtawka na Korunie
Huśtawka na Korunie



 Koruna- widok z platformy widokowej
Koruna- widok z platformy widokowej
Koruna- huśtawka
Koruna- huśtawka

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

U progu bramy- Broumovske Steny

Przyszła kolej na odkrywanie kolejnych miejsc, które ostatnim razem były niedostępne z powodu zimowych warunków. Odbijając z żółtego szlaku dochodzimy do Kamennej Bramy. Warto zboczyć z trasy nadrabiając przy tym kilkaset metrów, żeby zobaczyć tą formację skalną. Wywarła na nas naprawdę ogromne wrażenie:) Zastanawialiśmy się, jak doszło do jej powstania i stanęło na tezie, że ktoś grał w tetrisa i po prostu przegrał partię, czego efektem jest ta skalna brama:D Po przejściu jej na drugą stronę otwiera się przed nami fantastyczna panorama. Wspaniale stąd widać Wzgórza Włodzickie, Góry Sowie, Wałbrzyskie oraz Kamienne! Prawdziwa brama do raju dla oczu.

Kamenna Brama
Kamenna Brama
Broumowskie Steny- panorama z Kamiennej Bramy
Broumowskie Steny- panorama z Kamiennej Bramy



Najciekawsze skalne grzyby- Broumovske Steny

Schodzimy na właściwą trasę, którą wracamy do rozwidlenia Nad Slavnym. Obchodzimy pastwisko. Oczywiście nie omieszkałam zrobić zdjęcia krówce. Tym razem odbijamy na czerwony szlak. Dalsza wędrówka to kolejna atrakcja- formacja skalna zwana Kamenne hriby. Ścieżka najpierw prowadzi pomiędzy dwoma skałami, które do złudzenia przypominają otwarte przejście w skalnym murze. Dalej możemy podziwiać kolejne zaskakujące skalne grzyby w tym rejonie. Wdrapuję się na jeden z nich, gdzie można poczuć się jak na jednej z koron drzew.

Kamenne Hriby
Kamenne Hriby
Kamenne Hriby- widok ze skały
Kamenne Hriby- widok ze skały

Skalne Divadla wśród koron drzew

Dalsza droga dała nam trochę w kość, gdyż ciągle tracimy wysokość, aby znów podejść kilka metrów pod górę. Za to nagroda, jaka czekała nas po drodze wynagrodziła nam nasze zmęczenie. Skalne Divadlo- jest to miejsce, które znajduje się chyba w każdym folderze, który promuje Broumovske Steny. Mnogość formacji skalnych znajdujących się w tym miejscu, które wystają ponad korony drzew przyprawia o zawrót głowy

Skalne Divadlo
Skalne Divadlo
Skalne Divadlo
Skalne Divadlo

Kaplica i schronisko z widokami

Ostatnie ciekawe miejsce na naszej trasie to Hvezda, skąd początkowo planowaliśmy wyruszyć. Ze Skalnego Divadla to zaledwie kilometr, by tutaj dotrzeć. Na jej szczycie znajduje się kaplica Matki Bożej Śnieżnej oraz schronisko zwane Chata Hvezda. Pierwszy z budynków do barokowa budowla wykonana z piaskowca ciosowego na pięcioramiennym planie, która stanęła w tym miejscu w 1733 r. W pobliżu kaplicy znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się przepiękna panorama na Broumov, Góry Sowie, Suche i Wzgórza Włodzickie. Schronisko natomiast powstało ponad 130 lat później. Jest to piękna drewniana chata, wybudowana w stylu szwajcarskim. 

Kaplica Matki Bożej Śnieżnej na górze Hvězda
Kaplica Matki Bożej Śnieżnej na górze Hvězda
Broumowskie Steny - Chata Hvezda
Chata Hvezda

Na koniec obeszliśmy się smakiem…

W planach mieliśmy jeszcze zjeść zupę czosnkową.  Niestety obeszliśmy się smakiem, ponieważ przyszliśmy grubo po zamknięciu restauracji. Mimo to warto było chociaż wejść do środka i na chwilę z tarasu schroniska podziwiać piękne widoki. Końcówkę trasy pokonujemy asfaltem prosto na parking. Tak zakończyliśmy kolejny wspaniały wyjazd, a nasze baterie górskie zostały naładowane do pełna.

Więcej propozycji na wycieczkę po Górach Stołowych znajdziecie tutaj: Góry Stołowe, które szlaki są najpiękniejsze?



Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!