Site icon www.manawpodrozy.pl

Brama w Gorce- ścieżka w koronach drzew (dojazd, bilety wstępu)

Brama w Gorce- ścieżka w koronach drzew (dojazd, bilety wstępu)

Brama w Gorce to przyrodniczo-edukacyjna ścieżka poprowadzona wśród koron drzew. Oprócz możliwości podziwiania malowniczej doliny potoku Kowaniec z poziomu koron drzew, przemierzając ścieżkę, możemy zaczerpnąć wiedzy przyrodniczej, kulturowej i historycznej podhalańskiego regionu. Wizyta w Centrum Edukacyjno-Przyrodniczym Brama w Gorce to nie tylko spacer w koronach drzew, ale i zejście do jaskini oraz wizyta w nowoczesnym, interaktywnym budynku edukacyjnym.

Brama w Gorce
Brama w Gorce

Brama w Gorce- jak dojechać? Gdzie się znajduje?

Brama w Gorce to ścieżka w koronach drzew tworząca nowoczesne centrum edukacyjno- przyrodnicze. Znajduje się ona w dolinie potoku Kowaniec, na terenie wsi Waksmund obok Nowego Targu. Jak do niej dotrzeć? Są na to dwa sposoby

  1. Z Długiej Polany w Nowym Targu: samochód zostawiamy na parkingu w pobliżu wyciągu narciarskiego. Stamtąd podążamy zielonym szlakiem w górę, w stronę Turbacza. Po przekroczeniu pierwszego mostku skręcamy w prawo i pokonujemy kolejny potok- tym razem po ułożonych kamieniach i wychodzimy na nową drogę prowadzącą do Bramy w Gorce- z parkingu pod wyciągiem mamy do pokonania ok. 1,5 kilometra; 
  2. Z Waksmundu: parking ulokowany jest przy kościele w centrum wsi. Z tego miejsca do Bramy w Gorce mamy ok. 4 kilometry marszu. Ale! Z parkingu w Waksmundzie pod Bramę w Gorce turystów dowożą prywatne busy, co znacznie skraca czas dotarcia do celu. 

Brama w Gorce- ścieżka w koronach drzew?

Po dotarciu do podnóża Bramy w Gorce wyrasta przed nami potężna konstrukcja, na którą składają się wznoszące nad ziemią i wijące między drzewami podesty oraz dwie wieże widokowe. Wchodzimy na tę atrakcję, będąc przekonanymi, że poza tym, że przejdziemy 1300-metrową ścieżkę wśród koron drzew, to nic więcej ciekawego nas tutaj więcej nie czeka. Już na samym początku zostajemy pozytywnie zaskoczeni, gdy uraczono nas historią pochodzącą prosto z życia drzew. Dowiadujemy się, ile trwa wzrost drzewa z nasiona, dlaczego drzewo umiera i co się z nim potem dzieje. To wszystko możemy zobaczyć na własne oczy, rozglądając się wokół nas podczas spaceru ścieżką.

Brama w Gorce

Pomiędzy drzewami dostrzeżemy także figury zwierząt, jakie można spotkać w Gorcach. Jest głuszec, żbik, czy niedźwiedź. Aby umilić czas, na najmłodszych, a także tych trochę starszych czeka także mały tor przeszkód. Do pokonania mamy wiszący most, szklaną podłogę, czy hamak.

Brama w Gorce
Brama w Gorce

Poznajemy gorczańskie podziemia

Przemierzając kolejne metry ścieżki, docieramy do specjalnie przygotowanego tunelu, imitującego jaskinię. W jej wnętrzu poznajemy skały, z jakich zbudowane są otaczające nas góry. Dowiadujemy się również, skąd bierze się woda tworząca późniejsze potoki, a także poznajemy historię zbójnika zamieszkującego lokalne jaskinie. Czeka na nas także niedźwiedź, który wyszedł do nas ze swojej gawry.

Nad jaskinią wznosi się wieża widokowa, z której jednak nie dojrzymy oszałamiających górskich panoram. Dojrzeć za to możemy gniazda ptaków znajdujące się w koronach drzew. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy tu głuszca, orła przedniego, czy dzięcioła, a jeśli zdecydujemy się na wieczorny spacer, to także sowę.

Brama w Gorce

Historia i kultura mieszkańców Gorców

Spacerując dalej ścieżką w koronach drzew, możemy nadal odkrywać tajemnice karpackiej puszczy. Przypatrzenie się przepływającemu pod nami potokowi Kowaniec jest dobrym momentem, aby zapoznać się z mieszkańcami potoków i rzek, jakich spotkamy w Gorcach. Kolejne metry ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej przebiegającej w koronach drzew pozwalają nam na zapoznanie się z historią Gorców. Dowiadujemy się, skąd wzięła się nazwa tego pasma górskiego, a także, w jaki sposób tereny te zostały zasiedlone przez ludzi. W ten sposób poznajemy historię mieszkańców Gorców oraz ich kulturę.

Brama w Gorce

Po ponad 1 kilometrze wędrówki ścieżką w koronach drzew docieramy na wysoką na 35 metrów wieżę widokową. Z jej tarasu widokowego możemy dojrzeć jedną z gorczańskich polan leżących w dolinie potoku Kowaniec. Na niej dostrzec można natomiast bacówki, które są nieodłącznym elementem tutejszych krajobrazów. Jeśli ktoś liczy natomiast na oszałamiającą panoramę Tatr, to takiej tutaj nie zobaczy.

Brama w Gorce

Brama w Gorce- centrum edukacyjne, które zatrzyma nas na długie minuty

Ostatnim punktem wędrówki przez ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną Brama w Gorce jest wizyta w budynku edukacyjnym, które jest naszpikowane ogromną ilością interaktywnych wystaw. Możemy tu dokładnie przyjrzeć się salamandrze, posłuchać odgłosów głuszca, czy zapoznać się z roślinnością runa leśnego. Dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem była możliwość zobaczenia odchodów dużych gorczańskich ssaków, poznanie ich śladów, które pojawiały się na podłodze, a także posłuchanie ich odgłosów.

W budynku dydaktycznym możemy również dowiedzieć się ogromnej liczby ciekawostek na temat owiec, ich wypasu, a także życia bacy i juhasa. Poznaliśmy również, jakie właściwości ma owcza wełna oraz zapoznaliśmy się ze sposobami wyrobu oscypków. Czeka na nas tu także sala warsztatowa z nowoczesnymi mikroskopami oraz sala kinowa na 50 miejsc, w której puszczane są filmy na temat gorczańskiej przyrody.

Brama w Gorce- Kawa z leśnym widokiem?

Na ścieżce w koronach drzew mamy do dyspozycji aż trzy punkty gastronomiczne. Dwa z nich znajdują się pod wieżami widokowymi, o których wyżej wspomnieliśmy. Możemy w nich usiąść na wygodnych krzesłach i skosztować przepysznej kawy, czy herbaty, a także skonsumować nieco słodkości. Idealnie na przerwę podczas spaceru po ścieżce. Większy punkt gastronomiczny znajduje się w okolicach wejścia na ścieżkę.

Miejsce na kawę w Brama w Gorce

Brama w Gorce- miejsce dla każdego

Co niezwykle istotne Brama w Gorce to ścieżka zbudowana w ten sposób, że jest ona dostępna również dla osób niepełnosprawnych. Rozpoczyna się ona na poziomie runa leśnego i przez cały czas stopniowo, w sposób nieznaczny wznosi się ku górze. Z tego względu spokojnie można tu wjechać wózkiem inwalidzkim. Rodzice natomiast śmiało mogą wjechać na ścieżkę z wózkiem dziecięcym. Spacer po ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej Brama w Gorce to żywa lekcja przyrody, której nie zastąpią żadne podręczniki. To świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną, a także wydaje nam się, że także na szkolną wycieczkę. My byliśmy zachwyceni tym miejscem, a nasza Tosia świetnie bawiła się na kolejnych atrakcjach, które zostały przygotowane na zwiedzających.

Brama w Gorce- cennik i godziny otwarcia

Aktualny cennik wejścia na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną Brama w Gorce oraz godziny jej otwarcia znajdziesz TUTAJ.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version