Zulova- kościół w centrum

Tuż za polsko- czeską granicą

Dzisiaj chcemy Was zabrać na niezbyt wysoki szczyt położonego w czeskiej części Przedgórza Paczkowskiego- Bozi Horę. Ten wznoszący się na wysokość 525 m n.p.m. szczyt góruje nad Żulovą, miejscowością położoną zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy z Polską. 

Zulova- kościół w centrum
Zulova- kościół w centrum

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Kult maryjny w Zulovej

Wycieczkę na tą niewysoką górę można rozpocząć na rynku Zulovej. Znajduje się tutaj spory parking, gdzie spokojnie zaparkujecie swój samochód. W mieście warto odwiedzić kościół św. Józefa, który stoi w miejscu, gdzie znajdował się zamek Frydberk. Po zamku pozostała jedynie wieża obronna, która jest teraz wieżą kościoła;) Od kościoła przechodzimy przez most i wędrujemy w stronę szczytu Bozi Hora. Po drodze mijamy stacje drogi krzyżowej, które od samego miasta prowadzą aż do kościoła na szczycie. Po pół godzinie stajemy obok kościoła  Matki Bożej Bolesnej. Historia kultu maryjnego w tym miejscu sięga XIII w. gdy powieszono tutaj pierwszy obraz Maryi. Następnie 500 lat później postawiono w tym miejscu drewnianą kaplicę, która na rozkaz cesarza niemieckiego została rozebrana. Pod koniec XIX w. została zbudowana z miejscowego granitu zbudowana tutaj budowla, którą można podziwiać do dnia dzisiejszego, piękny kamienny kościół.

Bozi Hora. Zulova
Kościół na szczycie Bozi Hory. W tle Góry Zlote

Piękna panorama na Góry Złote

Poza kościołem ze szczytu można podziwiać wspaniałą panoramę na Przedgórze Paczkowskie oraz na Góry Złote. 

Jak tutaj dojechać?

Miasteczko leży kilkanaście kilometrów od granicy z Polską. Najłatwiej tutaj dojechać przekraczając granicę w Paczkowie lub w Kałkowie i kierować się w stronę Jesenika. Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!