Wieża widokowa na Borowej
Góry Wałbrzyskie Sudety

Góry Wałbrzyskie: Borowa z Jedliny- Zdrój

Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Jej wierzchołek znajduje się 853 m n.p.m. Niestety, w wyniku błędów pomiarowych nie jest ona zaliczana do Korony Gór Polski. Borowa swoją popularność zyskała dzięki wybudowanej na szczycie w 2017 roku wieży widokowej o spiralnym kształcie. 

Wieża widokowa na Borowej
Wieża widokowa na Borowej

Po zdobyciu Chełmca, drugiego co do wysokości szczytu Gór Wałbrzyskich postanowiliśmy, że kiedyś musimy wdrapać się również na o dwa metry wyższą od niego- Borowa. Okazja nadarzyła się w jedną z sobót, kiedy to jadąc okrężną drogą do Wrocławia, zahaczamy o Jedlinę Zdrój, skąd postanawiamy rozpocząć wędrówkę na najwyższą, choć nie zaliczaną do Korony Gór Polski, górę Gór Wałbrzyskich.

Chełmiec widziany z Borowej
Chełmiec widziany z Borowej

Chełmiec czy Borowa w KGP?

O tym dlaczego to właśnie Chełmiec, a nie Borowa jest zaliczana do szczytów KGP pisaliśmy już we wpisie dotyczącym wycieczki na tą pierwszą górę, ale może przypomnimy ten fakt. Podczas ustalania listy szczytów wchodzących w skład Korony Gór Polski wzięto pod uwagę błędną wysokość Chełmca, która została zmierzona z wieży widokowej zlokalizowanej na jej szczycie. Błędnie wybrany punkt triangulacyjny spowodował, że przez długi czas za najwyższy szczyt niesłusznie uważano  Chełmiec, a nie Borową.

Borowa- szlak z Jedliny- Zdrój

Samochód stawiamy na dużym parkingu zlokalizowanym przy drodze wojewódzkiej prowadzącej z Głuszycy do Wałbrzycha w pobliżu nowoczesnego kompleksu sportowego w Jedlinie Zdrój. Stamtąd wzdłuż głównej drogi wędrujemy w kierunku Wałbrzycha i przy najbliższych zabudowaniach odnajdujemy szlak żółty, który ma nas planowo zaprowadzić na Przełęcz Kozią (653 m n.p.m.). Początkowo idziemy po asfalcie, w powietrzu czuć ciepłe wiosenne powietrze.Szybko zmieniamy trasę…

Po 10 minutach docieramy do granicy lasu i jednocześnie granicy Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, który utworzono w 1998 r. W tym momencie zaoferowani pięknem przyrody, gdzieś gubimy żółte oznakowanie. Kiedy się zorientowaliśmy, że ścieżka którą idziemy nie jest żadnym szlakiem pieszym, szybko wyciągamy mapę i analizujemy, którędy by tu pójść, by za dużo nie nadrobić drogi. Uznajemy, że zmierzając dalej na wprost ścieżką, którą wędrujemy dojdziemy do niebieskiego szlaku, który również doprowadzi nas w pobliże szczytu Borowej, tyle że z drugiej strony masywu niż to miało być w przypadku wędrówki szlakiem żółtym.

Zółty szlak na Borową Górę
Jeszcze na właściwym szlaku

Cywilizacja wkracza do lasu 🙁

Zmierzając powoli do góry spotyka nas bardzo niemiła niespodzianka. Na środku ścieżki leży martwy lis, wyraźnie potrącony przez jakiś pojazd. Przykro, że mieszkańcy lasu nie mogą czuć się bezpiecznie w swoim domu.

Potrącony lisek w lesie
Potrącony lisek w lesie

Powrót na właściwy szlak

W końcu go widzimy! Szlak niebieski! A na nim całkiem sporo ludzi. Jedni schodzą, a drudzy wchodzą na Borową. My robimy sobie krótką przerwę, rozlewamy herbatkę i cieszymy się promieniami Słońca, które oświetlają nasze twarze. 5 minut oddechu i ruszamy. Kilkaset metrów niebieskiego szlaku i w lewo odbijamy za czarnymi znakami. Robi się co raz bardziej stromo, ale nasze narzekania kończą się wtedy, gdy widzimy, że z góry schodzi rodzina ze zwykłym wózkiem spacerowym! Podziwiamy!

W drodze na szczyt. Niebieski szlak na Borową Górę.
W drodze na szczyt

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Gdzieś na szczycie góry… kierunek Borowa

Kilka minutek pod górę i już stoimy na szczycie Borowej, u stóp wieży widokowej. Nazwę Borowa temu szczytowi przyznano dopiero w 1949 r. Prawdopodobnie ma to związku z tym, że duże obszary pod szczytowe porasta bór świerkowy. Góra ta, przed wojną z niemiecka nazywana była Czarną Górą, ale władze Polski Ludowej postanowiły ochrzcić ją na nowo. Warto również wspomnieć, że Borowa to dawny wulkan, o czym świadczy jej budowa geologiczna. Podobnie jak wiele szczytów Gór Wałbrzyskich ma trapezoidalne kształt o bardzo stromych zboczach, dzięki czemu jest bardzo dobrze rozpoznawalna zarówno od strony Wałbrzycha, Jedliny-Zdrój jak i Rybnicy Leśnej.

Widok z Borowej na Góry Suche
Widok z Borowej na Góry Suche

Płonie ognisko a my nieprzygotowani

Robimy sobie przerwę śniadaniowo- obiadową przysiadając na chwilę w nowej wiacie turystycznej. Tutaj również znajduje się pieczątka, którą podbijamy w naszej górskiej książeczce:) Trochę żałujemy, że nie pomyśleliśmy o tym, by wziąć ze sobą kiełbaski i przypiec na jednym z ognisk rozpalonych na szczycie.

Widok z wieży widokowej na Borowej Górze
Ma&Na na wieży
Widok z wieży widokowej na Borowej na Wałbrzych
Widok na WałbrzychBorowa wieża widokowa

Po kilkudziesięciu minutach spędzonych na uzupełnieniu straconych kalorii ruszamy na wieżę widokową. Została ona wzniesiona w 2017 r. z inicjatywy władz miejskich Wałbrzycha, Jedliny Zdrój oraz lokalnego Nadleśnictwa. Wysoka na 16 metrów pozwala na podziwianie panoramy górskiej rozpościerające się na całe Sudety Środkowe, a nawet i Karkonosze! Przy dobrej widoczności można dostrzec również zabudowania Wrocławia. Wieża widokowa o specyficznym skręconymi kształcie jest na pewno magnesem przyciągającym rzeszę turystów na Borową. Zachęcamy do jej odwiedzenia i my.

Borowa czarnym szlakiem, czyli… z górki na pazurki…

Po obfotografowaniu okolicy schodzimy czarnym szlakiem wiodącym wprost na Przełęcz Kozią. Nie bez powodu jest nazywany najbardziej stromym szlakiem w Sudetach, bo tak chyba jest rzeczywiście. Nie polecamy go nikomu, czy miałby iść w dół czy do góry. Schodzi się okropnie! Jest stromo, błotniście i ślisko! Pokonanie tego odcinka zajęło nam długie 25 minut. Szczerze, było ciężko.

Strome zejście czarnym szlakiem z Borowej Góry
Strome zejście czarnym szlakiem
Na Koziej Przełęczy. Szlak z Borowej Góry.
Na Koziej PrzełęczyPowrót z widokami

Z Przełęczy Koziej schodzimy do Kamieńska, gdzie wstępujemy do zajazdu zwanego Zacisze Trzech Gór, w którym zaopatrujemy się w Piwo Sowie. Szkodami, że nagli nas czas, bo chętnie poszukalibyśmy wejścia do najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce, który zlokalizowany jest pod masywem Małego Wołowca, czyli w bardzo niedalekiej okolicy. Tą przyjemność zostawiamy sobie na inną okazję. Przechodzimy na drugą stronę głównej drogi i trasą biegową zmierzamy w kierunku centrum Jedliny Zdrój. Jest to bardzo uroczy zakątek. Cisza, spokój, piękne łąki, a do tego wspaniałe widoki na Góry Wałbrzyskie oraz Sowie. Czego chcieć więcej?

Na trasie narciarskiej, w kierunku Jedliny Zdrój
Na trasie narciarskiej, w kierunku Jedliny Zdrój

Czarodziejska Góra, a może raj?

Po 3 kilometrowym marszu w końcu docieramy do podnóża Czarodziejskiej Góry. Tutaj znajduje się pięknie zagospodarowany park. Można w nim skorzystać z parku linowego, ścianek wspinaczkowych, toru saneczkowego, czy wyciągu narciarskiego. Jest naprawdę w czym wybierać!

Szybka wizyta w centrum Jedliny

Dom Zdrojowy w Jedlinie Zdrój
Dom Zdrojowy w Jedlinie Zdrój

Kolejno przechodzimy do zdrojowej części miasta. Tutaj czeka na nas pięknie zagospodarowane centrum. Ciepła pogoda sprawiła, że pojawiły się pierwsze ogródki kawiarniane. Niestety zamknięta jest pijalnia wód leczniczych, a sprzedaż dobrodziejstw lokalnej natury odbywa się w Domu Zdrojowym, którego historia sięga początków uzdrowiska, czyli XVIII w. Warto również zajrzeć na aleję uzdrowiskową, którą wzdłuż porastają  dorodne lipy. Ciekawostką dotyczącą Jedliny Zdrój jest fakt, że nazwa miasteczku została nadana ponownie po II wojnie światowej, podobnie jak Borowej Górze. Wcześniej Jedlina nosiła nazwę Charlottenbrunn, na cześć żony pierwszego właściciela uzdrowiska. Dzisiejsza nazwa to efekt rosnących w dużej ilość jodeł wokół miasta.

Aleja Uzdrowiskowa
Aleja Uzdrowiskowa
Kościół poewangelicki w Jedlinie Zdrój
Kościół poewangelicki w Jedlinie Zdrój

Wycieczkę kończymy spacerem po Słonecznej Promenadzie i kompleksie sportowym obok którego zaparkowaliśmy swój samochód. Góry Wałbrzyskie idealnie nadają się na szybki jednodniowy wypad górski. Z pewnością jeszcze niejednokrotnie tutaj zajrzymy.

Spacer Aleją Słoneczną
Spacer Aleją Słoneczną
Fragment tunelu kolejowego przy kompleksie sportowym w Jedlinie Zdrój
Fragment tunelu kolejowego przy kompleksie sportowym w Jedlinie ZdrójMoże Cię zainteresuje? Trójgarb- wieża widokowa!

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Może Cię także zainteresuje...