Błatnia (917 m n.p.m.) z Jaworza [Beskid Śląski]

Błatnia (917 m n.p.m.) to szczyt leżący w Beskidzie Śląskim. Dla nas jest wyjątkowy, gdyż to właśnie na Błatniej poznaliśmy się i od tamtego czasu wędrujemy razem przez życie. Tym razem na wędrówkę ku tej górze zabieramy Tosię. Wycieczkę rozpoczynamy w Jaworzu- miejscowości położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Bielska- Białej. Nasz cel nie jest tym razem przypadkowy: chcemy pomóc Miłoszowi Pałaszewskiemu- niepełnosprawnemu chłopakowi, który mimo przeciwności losu, przemierza kolejne górskie szlaki ze swoimi rodzicami, co jest istotnym elementem jego rehabilitacji. 

Błatnia (917 m n.p.m.) z Jaworza [Beskid Śląski]
Błatnia
Błatnia- na szczycie

Błatnia- skąd wyruszyć na szlak? 

Na Błatnią można się dostać na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należą rozpoczęcie wycieczki w Brennej (szlakiem zielonym ok. 2 godzin), w Bielsku- Białej Wapienicy (niebieskim szlakiem ok. 2,5 godziny), bądź z Jaworza- Nałęże skąd swój początek mają aż 4 szlaki. Dłuższą, ale niezwykle ciekawą opcją jest połączenie wizyty na Błatniej ze zdobyciem wierzchołków Klimczoka oraz Szyndzielni

Jaworze- Nałęże- tutaj zaczynamy wycieczkę

Wycieczkę na Błatnią rozpoczynamy w Nałężu- części miejscowości Jaworze. Samochód pozostawiamy na sporym parkingu w okolicach Kościoła pw. św. Jana Nepomucena. Stąd swój początek mają 4 szlaki, które ostatecznie doprowadzą nas do schroniska PTTK na Błatniej (tak naprawdę zlokalizowanego pod szczytem). Trzy to ścieżki dydaktyczne (szlak szklany, szlak harcerski, a także szlak drwali oraz pstrąga górskiego), a czwarty to zwykły szlak PTTK znakowany na kolor czerwony. My, zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami z uczestnikami wycieczki, w górę pójdziemy szlakiem szklanym, a w dół- harcerskim. 

Błatnia
W Dolinie Janówki, na szklanym szlaku. Kierunek? Błatnia

Szlakiem szklanym do schroniska PTTK na Błatniej

W kierunku schroniska PTTK na Błatniej podążamy za szlakiem szklanym. Oznaczony jest on niebieską literką “S”. Początkowo wędrujemy po asfaltowej nawierzchni. Po lewej stronie mijamy Ośrodek Obozowy Hufca ZHP w Katowicach, w którym można szukać noclegu. My takiej potrzeby nie mamy, więc podążamy dalej stopniowo do góry. Niedługo po tym, gdy asfalt się kończy, w prawo skręca szlak czerwony, a niedługo potem w lewo szlak drwali. Naszemu szlakowi pozostało tylko towarzystwo szlaku harcerskiego, którego obecnością również długo się nie cieszyliśmy, bo skręcił on w prawo. Teraz zostajemy “sam na sam” z Doliną Jasionki- potoku wypływającego ze stoków Przykrej (818 m n.p.m.). 

Czytaj także: Ochodzita- najwspanialsza panorama w Beskidzie Śląskim

Błatnia (917 m n.p.m.) z Jaworza [Beskid Śląski]
Wędrując szlakiem szklanym musimy kilkukrotnie przechodzić na drugi brzeg potoku Janówki
Błatnia
Siodło pod Przykrą, od tego momentu wędrujemy tylko za żółtymi znakami. Kierunek? Błatnia

Po ok. 30 minutach spokojnego marszu nasz szlak robi się coraz to bardziej stromy. My, jednak podśpiewując sobie coraz to weselsze hity (Tosia uwielbia, gdy sobie coś nucimy) idziemy żwawo i w ten sposób docieramy do żółtego szlaku prowadzącego z centrum Jaworza. Szlak szklany, którym wędrowaliśmy, skręca w prawo. Jednak my trzymamy się żółtych szlakowskazów i po ostrzejszym podejściu docieramy pod drzwi schroniska PTTK na Błatniej. 

Zobacz także: Beskid Śląski- najpiękniejsze szlaki

Błatnia (917 m n.p.m.) z Jaworza [Beskid Śląski]
Ostatnie metry przed schroniskiem PTTK na Błatniej
Błatnia
Błatnia- Schronisko PTTK

Błatnia- widoki ze szczytu

Po krótkiej wizycie w schronisku ruszamy ku szczytowi. Aby go zdobyć, musimy podążać za żółtym szlakiem prowadzącym w stronę Klimczoka. Po ok. 5 minutach stajemy na wysokości 917 m n.p.m., czyli na wierzchołku Błatniej. Z niej rozpościera się piękna panorama na najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego- Skrzyczne oraz Baranią Górę, a także na Stożek i Kiczory oraz Wielką Czantorię (może Cię zainteresuje? Z Wisły do Ustronia górskim szlakiem)i majaczące w tle szczyty Beskidu Śląsko- Morawskiego. W kierunku północnym możemy natomiast dostrzec zabudowania Bielska- Białej oraz aglomeracji śląskiej. Warto rozsiąść się gdzieś na rozległej łące rozpościerającej się na wschód od szczytu Błatniej. Można tutaj przesiedzieć długie minuty i wpatrywać się w piękny beskidzki krajobraz. 

Zobacz także: Beskid Śląski- najpiękniejsze szlaki

Błatnia
Błatnia- widok spod szczytu: Równica i Wielka Czantoria
Błatnia
Błatnia- widok spod szczytu: Grabowa, w tle Kiczory i Stożek Wielki
Błatnia (917 m n.p.m.) z Jaworza [Beskid Śląski]
Tosia z Miłoszem pod szczytem Błatniej

Szlakiem Harcerskim do Jaworza

Po dłuższym leniuchowaniu musimy wracać do Jaworza. Najpierw kierujemy się ku schronisku na Błatniej, a potem wraz ze szlakiem harcerskim (oznakowany literą “H”) czerwonym (prowadzącym również do Jaworza- Nałęża) oraz zielonym (kierunek- Brenna). Po przejściu obok Rancza Błatnia mijamy jeszcze tabliczkę wskazującą na szczyt Wielka Cisowa (tak naprawdę wierzchołek znajduje się kilkadziesiąt metrów na południe) i skręcamy w prawo, w ścieżkę prowadzącą stromo w dół.

Zobacz także: Szyndzielnia- opis szlaku

Teraz wędrujemy już tylko ze szlakiem harcerskim. W pewnym momencie warto się zatrzymać, gdyż możemy podziwiać piękny widok na Dolinę Janówki, którą wędrowaliśmy do góry. Następnie trasa robi się wąska i stroma, a nawet dwukrotnie musimy przejść przez wąwóz, którym płyną potoki. W takiej oto scenerii po 2 godzinach od Błatniej docieramy znów do Jaworza. 

Zobacz także: Kozia Góra z Bielska-Białej

Błatnia (917 m n.p.m.) z Jaworza [Beskid Śląski]
Ranczo Błatnia, powyżej schronisko PTTK na Błatniej
Błatnia (917 m n.p.m.) z Jaworza [Beskid Śląski]
Jeden z wąwozów na szlaku harcerskim
Błatnia (917 m n.p.m.) z Jaworza [Beskid Śląski]
Szlak Harcerski

Cieszymy się, że mogliśmy poznać Miłosza. Chłopak całą trasę przemierzył na własnych nogach! Mamy ogromny szacunek do tego, co robi on sam i do tego co robią jego rodzice. Jeśli chcecie przeczytać o historii Miłosza, wesprzeć go finansowo, czy po prostu dobrym słowem odwiedźcie jego stronę internetową- www.palaszewski.com

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!