Bielawa - atrakcje, co zobaczyć, okolica

Bielawa to miasto położone na Dolnym Śląsku u podnóża Gór Sowich. Oferuje ono mnóstwo atrakcji, z których skorzystać mogą całe rodziny. Znajduje się tutaj sporo szlaków turystycznych przeznaczonych zarówno do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, jak i narciarstwa biegowego. Jedną z największych atrakcji Bielawy jest Zalew Sudety, przy którym znajdują się plaże, basen, a także wypożyczalnie sprzętu wodnego. Ten zbiornik wodny zaspokajał potrzeby tutejszych zakładów włókienniczych, które niestety skończyły produkcję na przełomie XX i XXI wieku.

Zaadaptowany na inne potrzeby został nie tylko zalew. W jednym z budynków dawnych zakładów włókienniczych powstał Browar Wielka Sowa czerpiący z tradycji i atrakcji regionu. Maksymą właścicieli browaru jest dążenie do tego, by produkowane przez nich piwo, było tak samo doskonałe jak otaczająca Bielawę przyroda. Odwiedzając Bielawę przekonajcie się, że #szlakmasmak.

Browar Wielka Sowa- Bielawa

Browar Wielka Sowa jest jednym z obiektów leżących na Dolnośląskim Szlaku Piwa i Wina. W swoim portfolio ma aż 14 różnych trunków, wśród których królują różnego rodzaju piwa. Jednak wytwarzane są także napoje bezalkoholowe, takie jak chociażby kwas chlebowy, który posiada wiele dobroczynnych, prozdrowotnych właściwości.

BielawaD
Charakterystycznym elementem wystroju Browaru Wielka Sowa jest… Sowa:) Bielawa

Jak wygląda produkcja piwa w tutejszym browarze? Tak jak już wspomnieliśmy wyżej jego siedziba mieści się w budynkach po dawnych zakładach włókienniczych. Przygotowanie trunku, który możemy nabyć w sklepie, czy restauracji przebiega w kilku etapach i w zależności od rodzaju może trwać nawet kilka miesięcy! Pierwszym etapem jest zagotowanie i filtracja słodu, który do Bielawy trafia od polskich i niemieckich producentów. Powstała w ten sposób brzeczka po ugotowaniu podlega przyprawieniu chmielem, a następnie fermentacji. Te procesy wpływają właśnie w głównej mierze na rodzaj piwa, jaki ostatecznie się uzyskuje. Kolejnym etapem jest leżakowanie trunku, a dopiero po nim następuje rozlewanie go do butelek.

Niestety, browar nie jest udostępniony do zwiedzania dla turystów. Jednak, trunki powstające w nim bez problemu otrzymacie w lokalnych sklepach, restauracjach, a także w okolicznych schroniskach górskich. Degustując jeden z produktów wytwarzanych w Browarze Wielka Sowa, możecie się przekonać czy Dusza regionu została zamknięta w piwie? Właśnie w ten sposób właściciele browaru chcą, by kojarzone było produkowane przez nich piwo, niezależnie od tego, czy jest spożywane w sercu Gór Sowich, czy z dala od nich. To jego smak ma przypominać o pięknie i naturalności regionu, w którym zostało wyprodukowane! 

A co można ciekawego robić w Bielawie?

My zachęcamy Was do wyjścia w góry! Przybywając tutaj z całą rodziną, można się wybrać na jedną z niezbyt długich wycieczek, jednak posiadających bardzo wysokie walory krajoznawcze. 

Bielawa
Wędrując na Górę Parkową możemy spoglądać na miasto Bielawa

Bielawa- Góra Parkowa (455 m n.p.m.)

Góra Parkowa (455 m n.p.m.) to wzniesienie, na które można ruszyć dosłownie z samego centrum miasta. Krótsza opcja (zaledwie 20-25 minut marszu w jedną stronę) to rozpoczęcie wycieczki na parkingu zlokalizowanym przy ulicy Władysława Sikorskiego. Na wierzchołek Góry Parkowej prowadzi żółty szlak turystyczny. Wędrując za jego kolorem, będziemy mogli podziwiać widoki na Bielawę oraz górującą w oddali Ślężę. Po drodze na naszej drodze pojawi się także Biała Skałka, przy której utworzono punkt widokowy. Cel naszej wędrówki jest jednak kilka minut marszu dalej.

To szczyt Góry Parkowej, na którym znajduje się metalowa wieża widokowa. Zdecydowanie polecamy, by wdrapać się na jej najwyższy taras widokowy, z którego rozpościera się wyjątkowa panorama. Dojrzymy najwyższe szczyty Gór Sowich z Wielką Sową i Kalenicą na czele. Świetnie widoczna jest cała Bielawa ze Zbiornikiem Sudety (zwanym inaczej Jeziorem Bielawskim), a także inne okoliczne miejscowości, w tym Dzierżoniów, zza którym wznosi się Ślęża z charakterystyczną 136- metrową wieżą RTV. 

Bielawa
Podążając za żółtymi szlakowskazami warto zatrzymać się na punkcie widokowym przy skałkach- Bielawa
Bielawa
Na szczycie Góry Parkowej znajduje się metalowa wieża widokowa- Bielawa

Na Górę Parkową można spokojnie wybrać się z dziećmi i to dosłownie w każdym wieku. Podczas wędrówki można swoje pociechy uraczyć legendą o bielawskich krasnoludkach, które żyły w masywie tej góry i strzegły ukrytego w niej skarbu (pełny tekst legendy znajdziecie http://www.cit.bielawa.pl/index.php/legendy)

Bielawa - atrakcje, co zobaczyć, okolica
Na wieży widokowej na szczycie Góry Parkowej- Bielawa

Bielawa- platforma widokowa Koci Grzbiet

Innym górskim celem, na którego wycieczkę można rozpocząć w Bielawie, a na szlak bez problemu ruszycie całymi rodzinami, jest Koci Grzbiet, a dokładniej platforma widokowa znajdująca się na zboczach tej góry. Wędrówkę proponujemy rozpocząć w okolicach Leśnego Dworku, obok którego znajduje się sporej wielkości parking. Spod niego ruszamy za zielonymi szlakowskazami, które po zaledwie około 30 minutach wędrówki po ścieżce o niezbyt dużym nachyleniu doprowadzą nas pod punkt widokowy. Co ważne, droga ta jest na tyle równa, że spokojnie można się tutaj wybrać również z wózkiem dziecięcym, jednak ważne by miał on pompowane koła. To bardzo ułatwi pokonywanie szlaku.

Sam taras widokowy jest niewielki, ale znajdują się tutaj ławeczki, na których warto usiąść i rozkoszować się widokiem. Co z niego ujrzymy? Kalenicę na szczycie, której znajduje się wieża widokowa oraz wznoszącą się obok niej, Słoneczną. Malowniczo wygląda również Dolina Bielawicy, która się pod nami rozciąga. 

Bielawa - atrakcje, co zobaczyć, okolica
Na platformie widokowej pod Kocim Grzbietem- Bielawa

A po górskich wędrówkach może udamy się nad jezioro? Tak! W Bielawie i takie rozwiązanie jest możliwe! Tuż przy granicy z Parkiem Krajobrazowym Góry Sowie znajduje się Jezioro Bielawskie. To sztuczny zbiornik wodny powstały w latach 70. XX wieku, który stanowił rezerwuar wody dla tutejszych zakładów włókienniczych. Po ich upadku, na początku XX wieku rozpoczęto prace mające na celu przystosowanie zbiornika do celów rekreacyjnych. W ten sposób powstał świetnie zagospodarowany teren, który służy nie tylko mieszkańcom, ale i turystom odwiedzającym Bielawę. 

Bielawa - atrakcje, co zobaczyć, okolica
Jezioro Bielawskie, w tle Góry Sowie- Bielawa

Co można robić nad Jeziorem Bielawskim? Plażować! To oczywiste, że nad jeziorem znajdują plaże. Tutaj są dwie: jedna piaszczysta, która w sezonie jest strzeżona przez ratowników i druga dzika. Plażować można również na drewnianych pomostach umieszczonych na wałach jeziora. Dla osób, które nie pokochają się z wodami jeziora, tuż obok niego znajduje się kompleks basenów, składających się z dużej niecki, brodzika i wodnego placu zabaw. Na terenie Jeziora Bielawskiego znajduje się także plac zabaw, siłownia plenerowa oraz ławeczka, w której ukryte są… książki! Po prostu przychodzisz, siadasz na ławeczce, wyciągasz książkę, czytasz i oddajesz. Pomysł genialny! 

Korzystać z uroków jeziora, można również pływając po jego tafli… kajakiem, rowerkiem wodnym, albo sipem. Można również spróbować swoich sił w wakeboardingu, albo w windsurfingu. Przy niepogodzie natomiast proponujemy spacer. Wokół jeziora, po jego wale poprowadzona jest ścieżka spacerowa. Można również udać się na wyspę, na którą prowadzi molo. Nad brzegiem jeziora możemy także karmić kaczki, łabędzie i inne ptactwo. W tym celu pokarm pozyskujemy ze specjalnych kaczkomatów. 

Bielawa- strefa MTB Sudety

A co można robić, jeśli znudzi się Wam leniuchowanie nad Jeziorem Bielawskim? Może warto wybrać się na rowery? Nad zbiornikiem znajduje się węzeł 4 tras rowerowych należących do Strefa MTB Sudety (to duża sieć tras rowerowych poprowadzona po Górach Sowich i Kamiennych). Wyruszając za ich oznakowaniami, możemy na dwóch kółkach zdobyć Wielką Sowę, Kalenicę czy dojechać do Schroniska PTTK Zygmuntówka, na tarasie, którego możemy skosztować złotego trunku produkowanego w bielawskim browarze.

Kampania powstała przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!