Site icon www.manawpodrozy.pl

Beskid Żywiecki – najpiękniejsze szlaki

Beskid Żywiecki należy do najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Które szlaki warto wybrać na wędrówkę po nim?

1. Bendoszka Wielka – Beskid Żywiecki

Bendoszka Wielka (1144 m n.p.m.) to szczyt wznoszący się w grupie Wielkiej Raczy, z którego wierzchołka rozpościera się piękna panorama na Beskid Śląski z Baranią Górą w roli głównej. Po przeciwnej stronie możemy z niej podziwiać widoki obejmujące, m.in. Małą Fatrę. Na szczycie mieści się taras widokowy i rozległa polana, która idealnie nadaje się na rodzinny piknik w górach;) 

Taras widokowy na szczycie Bendoszki Wielkiej. Beskid Żywiecki

Jak się tutaj dostać? 

Opcja krótsza to wycieczka z Rycerki Górnej Kolonii do Schroniska PTTK na Przełęczy Przegibek (zielonym szlakiem). Ze schroniska na Bendoszkę Wielką to „rzut beretem” 😉 Drugim sposobem jest wędrówka niebieskim szlakiem z Rycerki Dolnej przez Parszywkę Wielką (1043 m n.p.m.)

Panorama z Bendoszki Wielkiej w kierunku północnym. Beskid Żywiecki

2. Wielka Racza. Beskid Żywiecki

Wielka Racza to szczyt, który oferuje jedną z piękniejszych beskidzkich panoram. Z wierzchołka możemy podziwiać przepiękną panoramę Małej Fatry z charakterystyczną, postrzępioną granią Velkego Rozsutca. Przy dobrej widoczności ze szczytu możemy również podziwiać fantastyczne widoki na tatrzańskie wierzchołki. Oglądanie widoków ułatwia umieszczony w obrębie  szczytu taras widokowy. Tuż poniżej wierzchołka, znajduje się schronisko PTTK, z którego widoki po przespanej w nim nocy są wyjątkowe- polecamy!:) 

Mała Fatra z Wielkiej Raczy

Jak dojść na Wielką Raczę?

Najkrótszym sposobem dostania się na szczyt Wielkiej Raczy jest wędrówka żółtym szlakiem z Rycerki Górnej Kolonii. Przejście tej trasy nie powinno zająć więcej niż 2 godziny. Bardziej wymagającą opcją jest podążanie za czerwonymi znakami od Zwardonia, bądź od strony Rycerzowej. 

Widok na Tatry z Wielkiej Raczy

3. Hala Rycerzowa – najładniejsza hala w Beskid Żywiecki?

Jeśli szukacie klimatycznej bacówki na górski nocleg to zdecydowanie polecamy Wam bacówkę na Hali Rycerzowej. Niesamowity klimat, wieczorne ognisko i fantastyczne widoki o poranku- to epitety trafnie opisujące to miejsce. W Hali Rycerzowej można się zakochać! 

Bacówka na Hali Rycerzowej. Beskid Żywiecki

Jak tutaj dotrzeć? 

Do wyboru mamy kilka szlaków. Najkrótsze dojście wiedzie z Soblówki. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą wycieczkę możemy na szlak wyruszyć z Ujsołów, Rajczy, albo z Rycerki Górnej. 

W okolicy szczytu Wielka Rycerzowa. Beskid Żywiecki

4. Krawców Wierch – najbardziej klimatyczna bacówka w Beskidzie Żywieckim

Kolejna hala w Beskidzie Żywieckim, na której znajduje się bacówka oferująca noclegi. Z hali przed schroniskiem rozpościerają się piękne widoki na Małą Fatrę oraz szczyty Beskidu Żywieckiego należące do Worka Raczańskiego. 

Bacówka na Krawców Wierch. Beskid Żywiecki

Jak trafić na Krawców Wierch? 

Najkrótszy i najbardziej popularny szlak na Krawców Wierch wiedzie z Przełęczy Glinka. Trochę dłuższa opcja to szlak prowadzący ze Złatnej. 

Widok z Krawców Wierch w kierunku zachodnim

5. Rysianka

Hala Rysianka to jedno z najpopularniejszych miejsc w całym Beskidzie Żywieckim. Fantastyczne schronisko i niesamowite widoki rozpościerające się sprzed niego stanowią magnes dla przybywających tutaj turystów. Z Hali Rysianka możemy podziwiać widoki na najwyższe w Beskidzie Żywieckim: Pilsko i Babią Górę, wierzchołki Małej Fatry, a także Tatry, które najpiękniej wyglądają o poranku, gdy wynurzają się z morza mgieł. Magia! 

Hala Rysianka

Jak tutaj dotrzeć? 

Sposobów na dotarcie na Halę Rysianka jest naprawdę sporo! Po pierwsze możemy wędrować ze Złatnej (czarnym lub niebieskim szlakiem)- są to najkrótsze opcje dotarcia do schroniska. Ciekawą opcją jest również szlak z Rajczy lub z Milówki (przez Halę Boraczą i Halę Lipowską), a także z Sopotni Wielkiej. 

Schronisko PTTK na Hali Rysianka. Beskid Żywiecki

6. Pilsko- najbardziej widokowy szczyt w Beskid Żywiecki

Pilsko to jedno z najbardziej widokowych miejsc w całym Beskidzie Żywieckim. Nic dziwnego, że na jego szczycie przez cały rok możemy spotkać sporo turystów! Po wdrapaniu się na szczyt „na wyciągnięcie dłoni” mamy Babią Górę, a tylko nieco dalej tatrzańskie szczyty. Warto również spojrzeć na słowacką stronę, gdzie dumnie piętrzą się wierzchołki Małej Fatry, a bardziej na wschód- grań Tatr Niżnych. Będąc na Pilsku nie sposób, nie zajrzeć do schroniska na Hali Miziowej. 

Panorama z Pilska. Beskid Żywiecki

Jak tutaj dotrzeć? 

Najpopularniejsze szlaki na Pilsko wiodą z Korbielowa, a także z Przełęczy Glinne. Nieco dłuższą opcją jest wędrówka z Sopotni Wielkiej lub z Przełęczy Glinka. 

Babia Góra widziana z Pilska. Beskid Żywiecki

7. Babia Góra- Beskid Żywiecki

Królowa jest tylko jedna! Babia Góra, choć jest kapryśna to z jej wierzchołka możemy podziwiać niesamowite spektakle, tworzone tylko i wyłącznie przez matkę naturę:) Po pierwsze, warto wybrać się na magiczny Wschód Słońca. O poranku, zwłaszcza jesienią możemy podziwiać mgły unoszące się nad Jeziorem Orawskim, ponad którym wypiętrzają się tatrzańskie kolosy. 

Tatry widziane z Babiej Góry. Beskid Żywiecki

Jak tutaj dotrzeć? 

Najchętniej wybieranym przez turystów szlakiem jest ten prowadzący z Przełęczy Krowiarki. Mniejsze natężenie turystów jest na ścieżkach prowadzących z Zawoi. 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version