Widok z Hali Jaworowej

Beskid Śląski to jedno z najbardziej popularnych pasm górskich w Polsce. Turystów w te góry przyciągają przepiękne widoki, bogata infrastruktura, a także gęsta sieć szlaków turystycznych. Poniżej prezentujemy 8, naszym zdaniem najpiękniejsze i najciekawsze trasy w Beskidzie Śląskim. 

Beskid Śląski- Najpiękniejsze Szlaki

1. Brenna- Hala Jaworowa– Kotarz- Stary Groń- Brenna (nasz numer jeden w Beskid Śląski!)

Naszym zdaniem najpiękniejsza trasa w Beskidzie Śląskim. Wycieczkę rozpoczynamy w Brennej, skąd ruszamy na Halę Jaworową. Z niej unikatowy widok na Czantorię, Soszów i Stożek. Można tutaj spędzić dłuższą chwilę na rodzinnym pikniku. Zachęcają do tego ławeczki i ogromna polana. Wycieczkę kontynuujemy w kierunku Kotarza (972 m n.p.m.), a następnie Grabowej. Kolejnym punktem naszej eskapady będzie Stary Groń (798 m n.p.m.), na szczycie którego stoi wieża widokowa, z której tarasów rozpościera się przepiękna panorama na Beskid Śląski. Świetnie widoczna jest Hala Jaworowa, Błatnia, Równica, Czantoria, czy Trzy Kopce Wiślańskie. 

Szczegóły opis trasy znajdziecie poniżej: 
https://manawpodrozy.pl/beskid-slaski-brenna-hala-jaworowa-kotarz-stary-gron/

Beskid Śląski
Hala Jaworowa- Beskid Śląski
Widok na Wielką Czantorię z Hali Jaworowej- Beskid Śląski
Widok na Wielką Czantorię z Hali Jaworowej- Beskid Śląski
Wieża widokowa na Starym Groniu- Beskid Śląski
Wieża widokowa na Starym Groniu- Beskid Śląski

2. Węgierska Górka- Barania Góra- Malinowska Skała- Skrzyczne– Szczyrk

Bardzo długa i wymagająca trasa, lecz wszystko wynagradzają piękne widoki. Szlak rozpoczynamy w Węgierskiej Górce, skąd zielonym szlakiem udajemy się w kierunku Fajkówki,  a następnie czarnym na szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Na jej wierzchołku umiejscowiona jest wieża widokowa, z której rozpościera się piękna panorama na okoliczne szczyty, a także Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej widoczności również na Małą Fatrę i tatrzańskie szczyty.

Z Baraniej Góry udajemy się w kierunku chyba najsłynniejszej skały w Beskidzie Śląskim- czyli Malinowskiej Skały. Miejsce to jest zazwyczaj oblegane przez turystów, więc warto tutaj być albo wczesnym rankiem, bądź późnym popołudniem. Ostatnim akcentem wycieczki jest zdobycie najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego- Skrzycznego (1257 m n.p.m.). Stąd pozostanie nam już tylko zejście do Szczyrku. 

Opis szczegółowy trasy znajdziecie poniżej: 
https://manawpodrozy.pl/barania-gora-i-skrzyczne-jednego-dnia/

Skrzyczne spod Baraniej Góry- Beskid Śląski
Skrzyczne spod Baraniej Góry- Beskid Śląski
Beskid Śląski
Widok na Beskid Żywiecki, w tle tatrzańskie wierzchołki. Beskid Śląski
Widok z wieży widokowej na Baraniej Górze
Widok z wieży widokowej na Baraniej Górze- Beskid Śląski
Na Malinowskiej Skale- Beskid Śląski
Na Malinowskiej Skale
Pod Skrzycznem
Pod Skrzycznem- Beskid Śląski

3. Bielsko-Biała- Szyndzielnia- Klimczok- Bystra

Dość łatwa, ale niezwykle ciekawa i widokowa wycieczka, którą rozpoczynamy w Olszówce Górnej, jednej z dzielnic Bielska-Białej. Stąd wzdłuż kolejki linowej podążymy w kierunku Szyndzielni. Pod jej szczytem możemy wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się ładna panorama na miasto i Beskid Mały. Kolejno docieramy do schroniska PTTK Szyndzielnia spod którego przy dobrej widoczności dojrzymy tatrzańskie wierzchołki. Dalej kierujemy się na Klimczok. Po drodze zdobywamy szczyt Szyndzielni, po czym z prawej strony otwiera nam się panorama na Beskid Śląsko- Morawski.

Z Klimczoka natomiast czeka na nas wyjątkowy widok: pomiędzy Babią Górą, a Pilskiem dostrzeżemy Tatry! Jest na czym się pozachwycać. Następnie przechodzimy na przeciwstok- czyli podchodzimy pod Magurę, na której zboczu umiejscowiono schronisko PTTK pod…. Klimczokiem. Stąd pozostaje nam już zejście do Bystrej. 

Opis szczegółowy tego szlaku znajdziecie poniżej: 
https://manawpodrozy.pl/pomysl-na-ucieczke-przed-smogiem-klimczok-i-szyndzielnia/

Widok na tatry spod schroniska Szyndzielnia
Widok na Babią Górę spod schroniska Szyndzielnia- Beskid Śląski
Widok z Klimczoka na Tatry
Widok z Klimczoka na Tatry. Po lewej Babia Góra, po prawej Pilsko
Schronisko PTTK pod Klimczokiem
Schronisko PTTK pod Klimczokiem- Beskid Śląski

4. Wisła Głębce- Stożek- Soszów- Czantoria- Ustroń (najbardziej malownicza trasa w Beskid Śląski!)

Bardzo ładna graniowa trasa wiodąca od Wisły do Ustronia. Po drodze odwiedzamy schronisku PTTK na Stożku, a następnie podążamy w kierunku Soszowa. Po naszej lewej stronie otwiera nam się panorama na Beskid Śląsko Morawski, a po prawej na na pozostałe szczyty Beskidu Śląskiego. Szczególnie wyróżnia się Skrzyczne, Barania Góra, a także Kotarz i leżąca tuż pod nim Hala Jaworowa. Następnie docieramy na Wielką Czantorię, na której wierzchołku znajduje się wieża widokowa. Wejście na nią pozwala jeszcze dogłębniej cieszyć się otaczającymi nas pięknymi widokami. Jeśli zastanawiacie się czy warto wydać 6 złotych na bilet wstępu na nią, odpowiadamy że warto!:) Z Czantorii czeka na nas strome zejście do Ustronia. 

Opis szczegółowy szlaku znajdziecie poniżej: 
https://manawpodrozy.pl/gdzie-z-wisly-w-gory-na-stozek-soszow-i-czantorie/

Widok spod podejścia na Stożek
Widok spod podejścia na Stożek
Na trasie, pomiędzy Stożkiem a Soszowem
Pomiędzy Stożkiem, a Soszowem. Beskid Śląski
Pomiędzy Soszowem a Czantorią
Pomiędzy Soszowem a Czantorią, widok na pozostałe szczyty Beskidu Śląskiego
Widok z wieży widokowej na Czantorii
Widok z wieży widokowej na Czantorii na Ustroń i Równicę. Beskid Śląski

5. Pętla Cieńkowska- sielskie krajobrazy Beskidu Śląskiego

To idealna trasa przeznaczona dla całych rodzin. Ma zaledwie nieco ponad 8 kilometrów i prowadzi po łagodnych zboczach szczytów Beskidu Śląskiego. W czaie pokonywania tej trasy zdobędziemy Cieńków Niżni (720 m n.p.m.), z którego rozpościera się niezwykle malownicza panorama w kierunku północnym oraz zachodnim. Decydując się na przejście tej trasy warto nieco zboczyć z pętli i żółtym szlakiem udać się w stronę Cieńkowa Pośredniego, skąd rozpościera się widok na Jezioro Czerniańskie z górującym nad nim Pałacykiem Prezydenckim. W czasie przemierzania Pętli Cieńkowskiej będziemy mogli także podejść w okolicę rozbiegu skoczni narciarskiej im. Adama Małysza. 

Opis powyższej trasy znajdziesz pod linkiem: https://manawpodrozy.pl/beskid-slaski-cienkow-nizni-720-m-n-p-m-szlak-mapa-zdjecia/

Beskid Śląski- Najpiękniejsze Szlaki
Cieńków- Beskid Śląski
Beskid Śląski- Najpiękniejsze Szlaki
Widok na Jezioro Czerniańskie- Beskid Śląski
Beskid Śląski- Najpiękniejsze Szlaki
Bacówka na Cieńkowie- Beskid Śląski

6. Błatnia- Beskid Śląski

Błatnia to szczyt wznoszący się na wysokość 917 m n.p.m. Z jego szczytu rozpościera się panorama w kierunku północnym (m.in. na Bielsko- Białą), a z polany rozpościerającej się w pobliżu wierzchołka również na Skrzyczne, Baranią Górę, Malinowską Skałę, Stożek, Soszów, czy Wielką Czantorię. Pod szczytem Błatniej znajduje się także schronisko PTTK. Najbardziej popularne szlaki na ten szczyt prowadzą z Brennej, Jaworza, czy z Bielska- Białej. 

Opis szlaku z Jaworza znajdziesz pod linkiem: https://manawpodrozy.pl/beskid-slaski-blatnia-917-m-n-p-m-z-jaworza/

Beskid Śląski- Najpiękniejsze Szlaki
Widoki z Błatniej na Równicę i Wielką Czantorię
Beskid Śląski- Najpiękniejsze Szlaki
Beskid Śląski- Najpiękniejsze Szlaki
Schronisko PTTK na Błatniej- Beskid Śląski

7. Trzy Kopce Wiślańskie- Beskid Śląski

Trzy Kopce Wiślańskie to łatwo dostępny szczyt leżący w Beskidzie Śląskim. Wznosi się on na wysokość 810 m n.p.m. W pobliżu jego wierzchołka znajduje się prywatne schronisko turystyczne- Telesforówka. W jego pobliżu odnajdziecie kultowy samochód- czerwonego garbusa, który jest znakiem rozpoznawczym Trzech Kopców Wiślańskich. Przy schronisku znajduje się rozległa polana, z której rozpościera się panorama na, m.in. Halę Jaworową, Stary Groń, Grabową, a także Orłową i Równicę. Najpopularniejsze szlaki na Trzy Kopce Wiślańskie wiodą z Brennej, Wisły, a także Przełęczy Salmopolskiej. 

Opis szlaku z Wisły na Trzy Kopce Wiślańskie znajdziesz pod linkiem: https://manawpodrozy.pl/beskid-slaski-trzy-kopce-wislanskie-810-m-n-p-m-opis-szlaku-mapa-schronisko/

Beskid Śląski- Najpiękniejsze Szlaki
Słynny garbus w pobliżu Telesforówki. Beskid Śląski
Beskid Śląski- Najpiękniejsze Szlaki
Telesforówka- Beskid Śląski

8. Ochodzita z najpiękniejszym widokiem w Beskidzie Śląskim

Na szczyt Ochodzity nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Mimo to, warto pofatygować się, by zdobyć jej wierzchołek. Najkrótsza opcja dotarcia na niego to wystartowanie z parkingu przy karczmie… Ochodzita znajdującej się w Koniakowie. Prowadzi z niego wyraźna ścieżka, którą wędrówka nie powinna zająć więcej niż 10 minut. Z Ochodzitej rozpościera się jedna z piękniejszych panoram w całym Beskidzie Śląskim. Możemy z niej podziwiać szczyty Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego, Śląsko- Morawskiego, a nawet Tatry, Małą Fatrę, czy Jeseniki!

Opis szlaku i zdjęcia zachęcające do wizyty na Ochodzitej znajdziecie pod linkiem: https://manawpodrozy.pl/beskid-slaski-ochodzita-895-m-n-p-m-w-gory-z-dzieckiem/

Beskid Śląski- Najpiękniejsze Szlaki
Ochodzita- Beskid Śląski
Beskid Śląski- Najpiękniejsze Szlaki
Malownicze krajobrazy ze szczytu Ochodzitej

Może zainteresuje Cię również: 10 najpiękniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!