Beskid Śląski - najpiękniejsze szlaki

Beskid Śląski to jedno z najbardziej popularnych pasm górskich w Polsce. Turystów w te góry przyciągają przepiękne widoki, bogata infrastruktura, a także gęsta sieć szlaków turystycznych. Poniżej prezentujemy 8, naszym zdaniem najpiękniejsze i najciekawsze trasy w Beskidzie Śląskim. 

1. Brenna- Hala Jaworowa- Kotarz- Stary Groń- Brenna (nasz numer jeden w Beskidzie Śląskim!)

Naszym zdaniem najpiękniejsza trasa w Beskidzie Śląskim. Wycieczkę rozpoczynamy w Brennej, skąd ruszamy na Halę Jaworową. Z niej unikatowy widok na Czantorię, Soszów i Stożek. Można tutaj spędzić dłuższą chwilę na rodzinnym pikniku. Zachęcają do tego ławeczki i ogromna polana. Wycieczkę kontynuujemy w kierunku Kotarza (972 m n.p.m.), a następnie Grabowej. Kolejnym punktem naszej eskapady będzie Stary Groń (798 m n.p.m.), na szczycie którego stoi wieża widokowa, z której tarasów rozpościera się przepiękna panorama na Beskid Śląski. Świetnie widoczna jest Hala Jaworowa, Błatnia, Równica, Czantoria, czy Trzy Kopce Wiślańskie. 

Beskid Śląski
Hala Jaworowa- Beskid Śląski
Widok na Wielką Czantorię z Hali Jaworowej- Beskid Śląski
Widok na Wielką Czantorię z Hali Jaworowej- Beskid Śląski
Wieża widokowa na Starym Groniu- Beskid Śląski
Wieża widokowa na Starym Groniu- Beskid Śląski

2. Lipowa Ostre – Skrzyczne – Malinowska Skała – Lipowa Ostre

Jedna z najpiękniejszych tras w polskich górach. Na początek czeka nas strome podejście z miejscowości Lipowa wprost na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne. Po zdobyciu najwyższej góry całego pasma wchodzimy w najbardziej widokowy odcinek trasy. Przebiega on między Skrzycznem a Malinowską Skałą. W czasie wędrówki mamy możliwość podziwiania przepięknych widoków. Nie tylko widoczne są inne szczyty Beskidu Śląskiego z Baranią Górą, czy Klimczokiem, ale i najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego, Tatry, czy szczyty Małej Fatry. 
Ważnym punktem w trakcie przemierzania tej trasy jest dotarcie na szczyt Malinowskiej Skały. Tuż pod jej wierzchołkiem znajduje się charakterystyczna wychodnia skalna. Według co niektórych przypomina ona ambonę znaną z Króla Lwa. Z Malinowskiej Skały możemy zejść do Lipowej Ostre, albo podążać dalej w kierunku Baraniej Góry. 

Beskid Śląski - Najpiękniejsze Szlaki [Lista]
Beskid Śląski
Widok na Beskid Żywiecki, w tle tatrzańskie wierzchołki. Beskid Śląski

3. Bielsko-Biała- Klimczok- Klimczok- Bielsko-Biała

Dość łatwa, ale niezwykle ciekawa i widokowa wycieczka, którą rozpoczynamy w Olszówce Górnej, jednej z dzielnic Bielska-Białej. Stąd wzdłuż kolejki linowej podążymy w kierunku Szyndzielni. Pod jej szczytem możemy wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się ładna panorama na miasto i Beskid Mały. Kolejno docieramy do schroniska PTTK Szyndzielnia spod którego przy dobrej widoczności dojrzymy tatrzańskie wierzchołki. Dalej kierujemy się na Klimczok. Po drodze zdobywamy szczyt Szyndzielni, po czym z prawej strony otwiera nam się panorama na Beskid Śląsko- Morawski.

Z Klimczoka natomiast czeka na nas wyjątkowy widok: pomiędzy Babią Górą, a Pilskiem dostrzeżemy Tatry! Jest na czym się pozachwycać. Następnie przechodzimy na przeciwstok- czyli podchodzimy pod Magurę, na której zboczu umiejscowiono schronisko PTTK pod…. Klimczokiem. Stąd pozostaje nam już zejście do Bielska – Białej. 

Widok na tatry spod schroniska Szyndzielnia
Widok na Babią Górę spod schroniska Szyndzielnia- Beskid Śląski
Widok z Klimczoka na Tatry
Widok z Klimczoka na Tatry. Po lewej Babia Góra, po prawej Pilsko
Schronisko PTTK pod Klimczokiem
Schronisko PTTK pod Klimczokiem- Beskid Śląski

4. Wisła Głębce- Stożek- Soszów- Czantoria- Ustroń (najbardziej malownicza trasa w Beskidzie Śląskim!)

Bardzo ładna graniowa trasa wiodąca od Wisły do Ustronia. Po drodze odwiedzamy schronisku PTTK na Stożku, a następnie podążamy w kierunku Soszowa. Po naszej lewej stronie otwiera nam się panorama na Beskid Śląsko Morawski, a po prawej na na pozostałe szczyty Beskidu Śląskiego. Szczególnie wyróżnia się Skrzyczne, Barania Góra, a także Kotarz i leżąca tuż pod nim Hala Jaworowa. Następnie docieramy na Wielką Czantorię, na której wierzchołku znajduje się wieża widokowa. Wejście na nią pozwala jeszcze dogłębniej cieszyć się otaczającymi nas pięknymi widokami. Jeśli zastanawiacie się czy warto wydać 6 złotych na bilet wstępu na nią, odpowiadamy że warto!:) Z Czantorii czeka na nas strome zejście do Ustronia. 

Na trasie, pomiędzy Stożkiem a Soszowem
Pomiędzy Stożkiem, a Soszowem. Beskid Śląski
Pomiędzy Soszowem a Czantorią
Pomiędzy Soszowem a Czantorią, widok na pozostałe szczyty Beskidu Śląskiego
Widok z wieży widokowej na Czantorii
Widok z wieży widokowej na Czantorii na Ustroń i Równicę. Beskid Śląski

5. Pętla Cieńkowska- sielskie krajobrazy Beskidu Śląskiego

To idealna trasa przeznaczona dla całych rodzin. Ma zaledwie nieco ponad 8 kilometrów i prowadzi po łagodnych zboczach szczytów Beskidu Śląskiego. W czaie pokonywania tej trasy zdobędziemy Cieńków Niżni (720 m n.p.m.), z którego rozpościera się niezwykle malownicza panorama w kierunku północnym oraz zachodnim. Decydując się na przejście tej trasy warto nieco zboczyć z pętli i żółtym szlakiem udać się w stronę Cieńkowa Pośredniego, skąd rozpościera się widok na Jezioro Czerniańskie z górującym nad nim Pałacykiem Prezydenckim. W czasie przemierzania Pętli Cieńkowskiej będziemy mogli także podejść w okolicę rozbiegu skoczni narciarskiej im. Adama Małysza. 

Beskid Śląski - Najpiękniejsze Szlaki [Lista]
Cieńków- Beskid Śląski
Beskid Śląski - Najpiękniejsze Szlaki [Lista]
Widok na Jezioro Czerniańskie- Beskid Śląski
Beskid Śląski - Najpiękniejsze Szlaki [Lista]
Bacówka na Cieńkowie- Beskid Śląski

6. Błatnia- Beskid Śląski

Błatnia to szczyt wznoszący się na wysokość 917 m n.p.m. Z jego szczytu rozpościera się panorama w kierunku północnym (m.in. na Bielsko- Białą), a z polany rozpościerającej się w pobliżu wierzchołka również na Skrzyczne, Baranią Górę, Malinowską Skałę, Stożek, Soszów, czy Wielką Czantorię. Pod szczytem Błatniej znajduje się także schronisko PTTK. Najbardziej popularne szlaki na ten szczyt prowadzą z Brennej, Jaworza, czy z Bielska- Białej. 

Beskid Śląski - Najpiękniejsze Szlaki [Lista]
Widoki z Błatniej na Równicę i Wielką Czantorię
Beskid Śląski - Najpiękniejsze Szlaki [Lista]
Beskid Śląski - Najpiękniejsze Szlaki [Lista]
Schronisko PTTK na Błatniej- Beskid Śląski

7. Trzy Kopce Wiślańskie- Beskid Śląski

Trzy Kopce Wiślańskie to łatwo dostępny szczyt leżący w Beskidzie Śląskim. Wznosi się on na wysokość 810 m n.p.m. W pobliżu jego wierzchołka znajduje się prywatne schronisko turystyczne- Telesforówka. W jego pobliżu odnajdziecie kultowy samochód- czerwonego garbusa, który jest znakiem rozpoznawczym Trzech Kopców Wiślańskich. Przy schronisku znajduje się rozległa polana, z której rozpościera się panorama na, m.in. Halę Jaworową, Stary Groń, Grabową, a także Orłową i Równicę. Najpopularniejsze szlaki na Trzy Kopce Wiślańskie wiodą z Brennej, Wisły, a także Przełęczy Salmopolskiej. 

Beskid Śląski - Najpiękniejsze Szlaki [Lista]
Słynny garbus w pobliżu Telesforówki. Beskid Śląski
Beskid Śląski - Najpiękniejsze Szlaki [Lista]
Telesforówka- Beskid Śląski

8. Ochodzita z najpiękniejszym widokiem w Beskidzie Śląskim

Na szczyt Ochodzity nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Mimo to, warto pofatygować się, by zdobyć jej wierzchołek. Najkrótsza opcja dotarcia na niego to wystartowanie z parkingu przy karczmie… Ochodzita znajdującej się w Koniakowie. Prowadzi z niego wyraźna ścieżka, którą wędrówka nie powinna zająć więcej niż 10 minut. Z Ochodzitej rozpościera się jedna z piękniejszych panoram w całym Beskidzie Śląskim. Możemy z niej podziwiać szczyty Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego, Śląsko- Morawskiego, a nawet Tatry, Małą Fatrę, czy Jeseniki!

Beskid Śląski - Najpiękniejsze Szlaki [Lista]
Ochodzita- Beskid Śląski
Beskid Śląski - Najpiękniejsze Szlaki [Lista]
Malownicze krajobrazy ze szczytu Ochodzitej

9. Barania Góra – wędrówka do źródeł Wisły

Barania Góra to jeden z najpopularniejszych szczytów, który jest położony w Beskidzie Śląskim. Wznosi się na wysokość 1220 m n.p.m. W całym paśmie górskim wyższe od niej jest tylko Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Na szczycie Baraniej Góry stoi 15-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się jedna z najpiękniejszych beskidzkich panoram. Co więcej, to właśnie na zboczach Baraniej Góry swoje źródła ma najdłuższa polska rzeka- Wisła

Wycieczkę na Baranią Górę rozpoczniemy w Wiśle – Czarne. Stamtąd podążymy wzdłuż Doliny Białej Wisełki. Wzdłuż szlaku czekać na nas będą malownicze Kaskady Rodła. To największy system wodospadów w całym Beskidzie Śląskim. Od tamtego momentu czeka nas mozolna wędrówka do góry. Urozmaicają ją przepiękne widoki, jakie otwierają nam się szczególnie w kierunku zachodnim. Na szczycie Baraniej Góry czeka na nas wieża widokowa. Umożliwia ona podziwianie panoramy od Tatr na wschodzie, po Jeseniki na zachodzie. Widoki są bardzo rozległe! 
Ze szczytu Baraniej Góry możemy zejść do schroniska Przysłop pod Baranią Górą. Stamtąd można wrócić Doliną Czarnej Wisełki do Wisły Czarne lub przez Stecówkę i Kubalonkę można podążyć do centrum Wisły. 

Barania Góra - wieża
Widok z Baraniej Góry
Widok z Baraniej Góry
Widok z Baraniej Góry
Widok z Baraniej Góry

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!